| Criiss16 a întrebat:

Ce parere aveti despre manele?straight faceMie sincer nu imi plac dar nu am nimic cu cei ce asculta manele..Fiecare cu gusturile lor chiar daca manelele sunt putin "aiurea"tonguebig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inteles din toate aceste discutii ca sunt inculta, lipsita de educatie, nesuferita si cate si mai cate...asta doar pentru ca imi plac manelele? daca imi plac manelele nu inseamna ca nu ascult si alt gen de muzica.nu inseamna ca eu ii hulesc si marginalizez pe cei care asculta hip-hop, rock, house etc.fiecare cu gusturile lui.parerea mea este ca cei care nu suporta manelistii sunt persoane rasiste si in anumite cazuri inguste la minte. voi de fapt nu suportati tiganii.adica,toti cei care ar da orice sa isi aduca un manelist la petrecere si cei care si-au facut nuntile cu cei mai scumpi manelisti, acestia sunt inculti? hai sa fim seriosi! si sa ne maturizam si sa nu mai judecam oamenii dupa asemenea criterii.

24 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Nu-mi plac.Nu sunt pe gustul meu si consider ca sunt pentru o anumita categorie si o arie restransa de oameni.Mesajul mi se pare disgratios, ritmul deprimant si muzica penibila.

eileen
| eileen a răspuns:

Totul tine de preferinte, daca ai chef de o manea, de ce nu? Eu una, nu le inghit, cand sora mea asculta in sufragerie, eu dau muzica mea mai tarehee hee

daniela
| daniela a răspuns:

Nu ascult acasa sau in masina, dar atunci cand sunt la o petrecere si nu sunt puse la nesfarsit ci doar 3-4 pe seara nu pot sa spun ca nu dansez pe ele mai ales daca am baut un pahar.
Ma deranjeaza insa daca vecii le asculta non stop si cu volumul la maxim

lolita
| lolita a răspuns:

Despre gustule in muzica, fotbal, religie si politica nu se discuta. fiecare are dreptul la o parere personala.

| Parintele a răspuns:

Nu suport! nici muzica nici autorii!

| Dl.Inginer a răspuns:

Nu-mi plac! Sunt pentru incultibig grin

| joy a răspuns:

Nici mie bro'! Nu le sufar!

| anonim a răspuns:

Pentru anna:imi pare rau, insa trebuie sa te contrazic:manelele nu se adreseaza unui cerc restrans de oameni, ci dimpotriva, sunt extraordinar de multi cei ce asculta manele.cu mult mai multi decat cei care nu le prefera.insa sa fim sinceri acum, majoritatea melodiilor sunt furate de la arabi, de la greci, etc. iar aceste melodii reprezinta totusi anumite culturi, ceea ce este stresant la manele in mare parte sunt versurile, care nu exprima nimic. faptul ca asculti manele sau nu, nu este relevant pentru a putea caracteriza o persoana.acum nu trebuie sa blamam pe cei ce asculta, doar pentru ca noi sa parem mai ''interesanti''. eu unul nu le ascult, deoarece prefer sa ascult muzica originala, fac aici referire la muzica greceasca, arabeasca si care de altfel imi place foarte mult.insa fiecare are dreptul sa asculte ce muzica doreste.este dreptul lui sa aleaga.credeti ca pentru marea majoritate a ''manelistilor'' numele de Bethoween reprezinta ceva? iar daca nu reprezinta, ei de ce nu ar vorbi in aceeiasi termeni despre cei ce il asculta?

| Ecaterina a răspuns:

Manelele sunt dezgustatoare... mi se asociaza cu o muzica de piata.

regis
| regis a răspuns:

Ca si in orice alt gen de muzica, putine sunt de calitate, majoritatea sunt de umplutura. Dar spre deosebire de multi altii, manelistii macar au voce.

| ? MayE [;x] a răspuns:

Merg doar la sentiment cand vrei sa-i arati cu o melodie cat de mult il iubesti, asa cum e piesa.In rest, daca nu e dragoste atunci maneaua e infecta

| yadora a răspuns:

Asa li se pare unora ca sunt"aiurea"... dar sti care e realitatea? Ei spun adevarul prin cantecele lor, spun viata oamenilor de zi cu zi, necazuri, de bucurii, de tot ce se intampla si asta doare la unii care nu vor sa vada realitatea si sa traiasca ambiguu...

| moonY a răspuns:

O sa fiu acuzata din nou ca doresc sa intru in polemici.insa mi se par fara sens cateva dintre raspunsuri
urasc manelele desi nu sunt rasista. urasc zgomotul ala iar din asta deriva ura pentru interpreti.nu generalizez, nu urasc tiganii ba chiar ii apreciez pe aceia care reusesc sa isi cladeasca un viitor.
cat despre "doare la unii care nu vor sa vada realitatea si sa traiasca ambiguu".intreb si eu.realitatea poate fi vazuta doar prin intermediul manelelor? realitatea e in jurul tau.ai nevoie de o manea sa-ti deschida ochii?
stii. exista MELODII profunde care vb despre realitate si bucuriile, necazurile vietii.
ma intreb iar.de ce sa ii pui o manea sa'i arati cat iubesti? nu'i poti demonstra asta? in plus. poti iubi frumos pe alt gen de muzica!

Răspuns utilizator avertizat
| amstaff a răspuns:

Niste idiotenii care polueaza fonic!

| mikiscence a răspuns:

In schimb eu as bate 99 la suta dintre persoanele ce asculta tiganii aia jegoshi.imi creeaza o stare de nervi lalaiala aia...care acum e in top...nu mai stie lumea ce inseamna muzica adevarata...toti vor guta si salam.si dansuri tiganesti...hai s-o lasam moarta ca ne predomina tiganii in tara noastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer muzica de la radio 21, kiss fm, radio play, manele ascultam cand eram mic caci erau frumoase nu tigania de azi, cui ii plac manele sa asculte pana-i sare borsu' pe urechi ca nu-mi pasa dar mie nu-mi plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi plac, dar cine doreste poate asculta linistit, din partea mea. Nu judec gusturile nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot avea o parere in privinta acestui lucru. Pur si simplu nu exista pentru mine.PS:nu sunt aiurea.sunt extraordinar de aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Gusturile nu se discută.
Scurt și la obiect.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac dar unele cele de dragoste etc

| sleepersev a răspuns:

Majoritatea ascultatorilor de manele sufera de lipsa de educatie. Daca exista si exceptii..cu atat mai bine pentru ei.

| diutza a răspuns:

Pai eu's RAPPERITZA...asa ca imaginati-va...nu pot sa spun ca ii urasc ata de mult pe cei care asculta manele, dar nu pot avea un boyfriend care asculta asa ceva sincer...intr-un fel le detest totusi!tonguetonguetongue... cei care sunt rapperi id-u' meu justme_sweet_diana...pup la voi:*:*:*

| deeea a răspuns:

Sunt naspa