| anonim_4396 a întrebat:

.. Cei care asculta manele sunt tigani? Cel putin eu stiu ca este o diferenta intre manelele normale si cele,, de suparare". Ce parere aveti? Eu cunosc multe persoane care sunt romani si asculta manele...

3 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

1.Nu e adevarat ca doar tiganii asculta manele, eu sunt roman getbeget si intamplarea face sa ascult chiar acum una laughing.
2.E o diferenta intre cele asa-zis normale(astea le mai ascult) si cele de suparare (nu le ascult deloc).
Si 3 ..nu citi romanul de mai sus ca e o tampenie sa faci filozofie pe un asemenea subiect aici si acum.
Bafta!

| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu este adevarat asta si multi romani asculta manele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E destul de neplacut sa judeci omul dupa preferintele sale muzicale. Insa exista totusi un fapt concret : muzica de petrecere, in special manelele se potrivesc de minune la evenimente de genul, ca "asa-i la noi"
"Adu-ti aminte, aici era Turcia bai nene!" (Citat din Puya, "Undeva in Balcani" - desi culmea! Romania nu e in Balcani! Avem impregnata in sange, inclinatia asta, spre ritmul oriental.
Si nu, cei care asculta manele nu sunt tigani, desi, in genral tiganii canta manele. Problema este alta : nivelul de cultura!
Practic, maneaua daca stai sa asculti putin versurile, se resfrange asupra a 3 teme : "am bani, deci sa moara dusmanii mei; sunt jmecherul gagicar, barosanul nr 1, sau ce mult ne mai iubim noi". Si cam atat. Totusi, a nu se confunda cu muzica lautareasca, care este cu totul altceva!
Revin la ce ziceam, daca o persoana aflata la "cucuietii din deal", o localitate, care abia apare pe harta Romaniei, traieste intr-un mediu saracacios, este de asteptam sa aiba un grad de cultura mai redus. Daca-i zici de "Adele" de ex, (l-am luat la intamplare numele) s-ar putea sa se uite sui. In schimb daca ii pui o melodie de-a lui Salam gen "Mare Sukarime" cred ca iti va sti si refrenul.

Deci nu, cei care asculta manele nu sunt tigani, etichetarea se face de catre lumea ipocrita sau nepasatoare, care inclobeaza tiganii cu romanii, dupa o asemanare prost gandita, dar care trebuie sa fim sinceri, a ajuns fenomen national.

Întrebări recente