| Alexander121 a întrebat:

Ce parere aveti despre miscaria PATRIOTA ce se desfasoara de cateva zile atat pe site-urile de socializare cat si in viata reala si la miscare patriota ma refer la PURTAREA TRICOLORULUI
as vrea argumente pro si contra

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

In sfarsit si-au adus aminte romanii ca sunt romani. E si asta un inceput, poate asa vor vota mai bine, vor cere primarilor si parlamentarilor cont de faptele lor, vor trage tare sa ridice tara din mocirla ca sa fie in sfarsit mandri ca sunt romani. Dupa Nicolae Iorga nu a mai fost nimeni care sa ii invete pe romani ca sunt romani si trebuie sa faca ceva sa fie mandri de asta. A venit o fetita, accidental, dar o fetita cu sange in vene, care a purtat steagul Romaniei in tara ei, de ziua maghiarilor, si ne-a dat tuturor o lectie ca in tara noastra ne comportam ca niste mamaligari ce suntem in loc sa punem piciorul in prag si sa ridicam tara la alte standarde.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este ceva normal intr-o tara.Ca poporului sa nu ii convina asa ceva.Mai rau este ca guvernantii nostri stau ca strutul.

| xClementine a răspuns:

Dacă astea sunt cele mai mari probleme ale românilor în momentul de față având în vedere situația economică globală, înseamnă că se merge bine de tot.Se ceartă ăștia între ei, deși se trag din același neam doar că au fost întorși unii împotrivă celorlalti. De aici vine disputa, ungurii învață că au găsit Transilvania goală, nelocuită, iar pe români îi învață că ungurii vin din Mongolia și vor să va ia Transilvania. Și uite așa se bat proștii între ei pentru un teren care e și al vostru și al nostru! Nici Sabina nu e reprezentantă pentru români, nici colegii ei unguri care s-au luat de ea pentru unguri. Sunt doar nişte copii tâmpiţi care dramatizează.Şi da. Trebuie pedepsită la şcoală. Pentru că ea nu s-a dus cu bentiţa aia că e mare naţionalistă. Habar n-are pe ce lume trăieşte. Are 15 ani. Ea s-a dus cu bentiţa aia fix de Ziua Maghiarilor, să iasă în evidenţă şi să stârnească nişte scandal, ca să se simtă specială. Şi asta merită măcar o zi de suspendare.

| valentingb a răspuns (pentru xClementine):

Cand liderii maghiari n-o sa mai fie separatisti si liderii nostri n-o sa mai fie dezinteresati de propria tara, atunci va fi liniste. Eu banuiesc ca toata miscarea asta are ca scop inlocuirea UDMR cu alte structuri economico-politice. Problema ar fi ca toata tevatura asta pentru unii chiar conteaza si nu stiu unde se va ajunge. Deeocamdata maghiarii au mai multe drepturi decat romanii in tara asta. Vreau si eu sa vad o lege a educatiei unde valentingb sa aiba un loc pastrat doar pentru el, la facultate. Maghiarii sunt prostiti de liderii lor, niste hoti care nu mai ajung la ciolan, ai nostri au ajuns la ciolan si nu le mai pasa. Si noi stam si ne batem ca chiorii. Iar bentita poate fi puratat in orice zi/ora/secunda din an. Vrei ca de ziua maghiarilor sa dam jos steagurile Romaniei de pe primarii? Pai sunt 196 de tari pe pamantul asta, daca port steagul Romaniei de ziua turcilor, rusilor, ucrainienilor, polonezilor, italienilor, inseamna ca toti astia ma vor ameninta cu bataia sau moartea? Bravo ei, a demonstrat ca maghiarii se cred speciali.

| xClementine a răspuns (pentru valentingb):

Marea greșeală a populației este că se oprește din adevăratul protest, acela că n-avem ce să mâncăm și că ne afundam din ce în ce mai tare în criză, ca s-o laude pe fătuca asta. Cum rămâne cu studenții de la '68 care s-au luptat pentru libertatea noastră și și-au dat viață pentru așa ceva? De ei mai vorbește cineva acum? Asta era toată ideea, chestia asta va fi super mediatizată timp de o săptămâna, maxim, în care o să ne scuipam și o să ne înjurăm la greu, după care ne întoarcem fiecare la treburile noastre. Într-adevăr, sunt de origine maghiară și mă înțeleg la fel de bine și cu cei de aceeași naționalitate ca și mine, cât și cu românii. Ies că fraierii în stradă și își arborează tricolorul, izmenele gărzii eletiene a Vaticanului, se mândresc cu el și se ceartă ca proștii cu ailalti care au și ei ca steag tot tricolorul, doar că sub altă formă. Și așa ne certăm între noi, deși ne tragem din același neam. Naţionalismul e o prostie. Un român din Covasna are mai multe în comun cu un ungur din Covasna decât cu un român din Galaţi. Se uită pe geam la aceeaşi privelişte. Îi bate aceeaşi ploaie. E un incendiu, au belit-o amândoi.Nici măcar zecile de dătători cu părerea care scriu de zor texte de opinie pe subiect în zilele astea nu îl iau în serios. Sunt doar nişte fomişti plini de ei care au impresia că, cu cât sunt citiţi mai mult, cu atât devin mai relevanţi. Şi dacă vorbesc despre subiectul ce e pe limba tuturor proştilor în momentul ăsta, o să fie citiţi, că asta se cere şi brusc devin formatori de opinie.

| valentingb a răspuns (pentru xClementine):

Trebuie sa iti dau dreptate in tot ce spui. Si mi se pare interesant ca scrii mai corect decat multi romani. Totusi colegul meu de la M.Ciuc abia leaga 3 cuvine in romana, imi irita urechile cand il sun sa-mi dea un numar de identificare "unu noua doua terei" in loc de "unu noua doi trei". Dar cum nu imi place sa generalizez, ma bucur ca sunt si exceptii ca tine.

| xClementine a răspuns (pentru valentingb):

Da, dar ști cum s-ar zice, cei care stâlcesc cel mai mult limba română sunt și cei mai patrioți. În orice caz, mi se pare absolut normal și firesc să cunosc atât română, dat fiind faptul că locuiesc pe un teritoriu unde se vorbește, cât și maghiara, fiind limbă maternă.

| Alexander121 explică (pentru xClementine):

Ce bine ai spus, sun mandru ca sunt roman si intrunfel o sustin pe SAbina, dar intr-un fel.eu zica ca a generalizat mult prea mult toat acest taraboi.sa ajuns mult prea departe, toata lumea pe facebook si alte siteuri de socializare se injura se ameninta, niste copilari.dar din pacate aceste copilari sunt manifestate si de cei mai invarsta.si din pacate "sefi"nostri de stat stau cu manile in san si nu spun nimic nu fac nimi nu iau nici o masura, acest mars al bentitei tricolore intrunfel este bine venit deoarece poate se trezesc si ei la realitate, si fac ceva si pentru tara asta nu doar sa o distruga sa o defaimeze sa nu mai plece romani dincolo si sa ramana in tara sa speram ca va avea un raspun sa ii spun asa pozitiv ci nu unul negativ

| xClementine a răspuns (pentru Alexander121):

Ideea e ca multora nu le pasa de tricolor, ci le place sa se certe, de-aia se baga in tot taraboiul asta, caruia ii dau maxim o saptamana, dupa care n-o sa mai poarte nimeni bentite de genul, pana cand se va trezi urmatorul destept care sa ne intarate din nou!

| Alexander121 explică (pentru xClementine):

Asa e...laughingadevarat dar in acelasi timp foarte trist...deoarece tricoloru nu trebuie s ail porti la vedere trebuie s ail porti cu tine peste tot in inima si in suflet sa fi mandru ca esti roman sau sa fi mandru ca traiesti intro tara ca Romania cu bune cu rele, e o tara frumoasa pe care boi de la guvern o distrug in cetul cu incetul

| xClementine a răspuns (pentru Alexander121):

Sunt perfect de acord! happy

| Alexander121 explică (pentru xClementine):

Ma bucur ca mai exista si lume cu picioarele pe pamant in tara asta