| Anytha9 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatiile 'create' pe internet prin intermediul diferitelor site-uri de socializare? Si ce ati alege intre a cunoaste pe cineva virtual si a cunoaste pe cineva in viata reala? ce 'metoda' dintre cele 2 preferati si de ce?

Răspuns Câştigător
| GheorgheTudorDragusanu a răspuns:

Eu vreau sa-ti spun numai ca si oamenii intalniti pe internet sunt tot reali, nu sunt roboti. Adevarat, poate nu sunt ce par a fi. Dar nici in realitate de cele mai multe ori nu sunt ce pretind. Cand vedeam un om fata in fata, singura certitudine era felul in care arata; acum, datorita camerei web putem vedea persoana de pe internet. Eu cred ca nu conteaza unde iti cauti jumatatea - uneori ne e dat ca ea sa ne gaseasca pe noi, sau sa nu ne gaseasca deloc. Cert este un lucru: ca trebuie sa cascam bine ochii, urechile, intuitia, sa strangem pumnii si sa avem grija la ceea ce ne dorim pentru noi cu adevarat: pentru ca s-ar putea sa ni se implineasca!

| ImOnMyOwnWay a răspuns (pentru GheorgheTudorDragusanu):

Sunt in totalitate de acord cu tine:p

8 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Prfere relatia prin care cunosti pe cineva real deoarece sunt alte sentimente. sunt mai puternice. atunci cand suntem trisiti si suntem intr o problema el este langa noi. putem face multe lucruri impreuna. nedistram. glumim. pe cand o relatie virtuala e total diferita. ne indragostim si acolo dar de o iluzie. ne facem mii de iluzii si sperante iar mai tarziu suntem dezamagiti. de aceea prefer o relatie cu o persoana reala :X

| madyddd a răspuns:

O forma de alienare specifica socitatii moderne mult prea grabitewinking

| FucktheSystem a răspuns:

Să stai cu cineva doar pe net mi se pare de nimic, adică mi se pare mai mult groaznic, mai ales dacă te atașezi de persoana în cauză și știi că nu poți să o vezi, să o săruți chestii chestii. Dar să întâlnești pe cineva pe net mi se pare foarte ok atâta timp cât vă și vedeți. Eu nu am preferințe, ideea e să întâlnești pe cine trebuie, nu contează cum.

| Andr3 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa "te indragostesti " prin intermediul calculatoruli.Eu una am o gandire mai de moda veche, sunt mai romantica si ma dernajeaza ideea de a cunoaste pe cineva online, a ma intalni cu persoana respectiva si in secunda doi sa fiu sigura ca este alesul si sa fiu cu el.Sunt de parere ca trebuie sa cunoastem o persoana bine, sa lasam totul sa decurga de la sine, sa nu fim disperati sa ne gasim jumatatea si sa recurgem la asemenea siteuri.happy

| Sἶrenἶa a răspuns:

Relaţiile pe internet mi se par de tot rahatul. Adică... atracţia ar trebui să vină când 2 oameni se cunosc (şi în realitate).

| Rebecca009 a răspuns:

Prin 2040 vom intreprinde orice activitate virtual. Relatie virtuala, sex virtual, tranzactii virtuale etc. Imi imaginez doi tineri casatoriti, stand la calculator, unul intr-o camera, altul in camera alaturata, spunandu-si cat le este de dor unul de celalalt...

| Amaryllis a răspuns:

Bună! Cele două relații sunt total diferite.Cel timizi aleg să aibă o relație virtuală, pentru ca pe net au mai multă încredere în ei, pot spune lucruri care nu ar avea curajul să le spună în realitate...Eu una prefer să ma întâlnesc cu cineva în viata reală, pe net poți cunoaște o grămadă de obsedați și ciudați.