| luana2001 a întrebat:

Ce poet va place cel mai mult? Mihai Eminescu sau Adrian Paunescu?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mihai Eminescu.
Desi imi plac si poeziile al lui Adrian Paunescu. Sa se odihneasca in pace!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu poti compara asa ceva. Eminescu e un geniu inascut, Paunescu e si el un poet dar nu ajunge la nivelul lui Eminescu.Bafta!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Îmi place mai mult Mihai Eminescu, Tudor Arghezi, Lucian Blaga sau Nichita Stanescu. Adrian Paunescu este un poet popular, dar nu poate sa aiba aceiasi valoare ca Mihai Eminescu.

| CosteaVlad a răspuns:

Deocamdată niciun om nu a putut atinge genialitatea şi valoarea lui Mihai Eminescu. Nu-l vei putea compara niciodată cu niciun alt poet al literaturii române.happy
Iar în altă ordine de idei, să o luăm puţin altfel; dacă n-ar fi plecat dintre noi Păunescu, ai mai fi pus întrebarea asta? Bat la pariu că habar n-aveai de vreo poezie de-a lui, înainte să moară. Dar de fapt aşa-i la noi, veşnica poveste, tot timpul valorea unui om trebuie să fie recunoscută la justa valoare de abia după ce moare. La fel a fost şi cu Jackson, şi cu Laura Stoica, şi cu Mădălina Manole, şi cu mulţi alţii. Iar legat de Michael, ăla şi-a vândut mai multe albume după ce-a murit decât în întreaga sa carieră, de parcă melodiile nu erau aceleaşi ori că trăia ori că nu, psihologia umană din acest punct de vedere pe cuvânt că n-o voi înţelege niciodată... I don't want to see
Şi revenind la subiect, Dumnezeu să-l ierte, odată cu moartea lui Adrian Păunescu am mai pierdut încă un om de o mare şi deosebită valoare... sad
O seară bună!

| aaaa12345 a răspuns:

Adrian Paunescu

| ZapaciLaa a răspuns:

Mihai
Eminescu...

| Rj a răspuns:

Adrian Paunescu a fost un om foarte inteligent si are niste poezii superbe.
Dar Eminescu e foarte mare. E recunoscut international. A fost recunoscut drept cea mai importanta voce poetica din literatura romana.

| PrintiCristina a răspuns:

Ambi imi plac.

| LLLLLLLL a răspuns:

Nu se pot compara

| rin a răspuns:

Mihai Eminescu nu este cel mai valoros poet al nostru. Pentru perioada în care a trăit, poate; dar după el au urmat scriitori buni și la fel de adevărați.
(la fel cum nici Michael Jackson nu e centrul muzicii, cum nici Mădălina Manole nu e centrul muzicii românești. nimeni nu e perfect și nimeni nu e indispensabil.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre toti cei care au raspuns pana acum, as putea sa jur ca maxim unul, hai doi, au citit mai mult de doua poezii ale fiecarui autor. Nu mai fac referire la capacitatea lor de a aprecia o opera literara, e de ajuns ca au citit.
Care poet imi place mai mult? Nichita Stanescu, restul, in vasta lui majoritate, mi se pare format din versificatori mai mult ori mai putin talentati. Da, Eminescu, Paunescu & co. intra in acel "restul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai eminescu