| Cenusareasa09 a întrebat:

Ce sa fac cand ma plictisesc? Ceva idei? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Hikari a răspuns:

Buna.
Hmm pai fac multe lucruri.
Ori imi mai aranjez prin camera anumite lucruri, cant la chitara, ma uit peste niste reviste, bezni desenate. Saaau:
-sa citesti
-sa faci karaoke
-sa dansezi
-sa te uiti la un film
-sa te uiti la tv
-sa te joci pe calculator
-sa vorbesti pe mess cu prietenii
-sa probezi haine mai vechi si sa te distrezi cu o prietena buna sau chiar mai multe facand un mini teatru
-sa faci poze
-sa le modifici
-sa rearanjezi obiectele din camera
-sau pur si simplu sa te joci un joc cu familia.Gen monopoly, nu te supara frate etc...
Sa stii ca exista multe posibilitati...winking

| ancutzaloveeuanculove12345 a răspuns (pentru Hikari):

Mersi!

| MovileanuMariaLaura a răspuns (pentru Hikari):

Multumesc! M-ai ajutat ft multhappy Sa sti ca messu iti fura bani bunuri etc

58 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna pai:deseneaza,canta,danseaza,invata dansuri,scrie o carte,compune cantece/poezii/povesti,fa origami, fa quilling, fa machete, fa sudoku/rebus/integrame, joaca jocuri gen:3D Logic si Zuma,joaca ce jocuri iti plac,fa teste de personalitate,uite-te pe TPU,iesi afara(afara poti sa joci ping-pong,sa teplimbi cu rolele,sa alergi putin prin parc,sa stai pe o patura cu amicii tai si sa va jucati carti sau badminton sau volei daca ai minge de volei),fa-ti un blog,fa un film,modifica poze,cauta poze ca wallpaper,fa curat in calculator,fa curat in camera,joaca-te cu animalutul tau(daca ai),citeste,mergi la shopping,gateste,picteaza,fa-ti un jurnal,cauta-ti un hobby,colectioneaza lucruri,invata cuvinte noi in engleza,franceza sau ce limba iti place tie, imbogateste-ti vocabularul, viziteaza muzee, mergi la bunici, perfectioneaza-te intr-un anumit domeniu.Numai bine.

| oanabuysomeweed a răspuns:

Pai acasa:
Poti sa desenezi cu ochii inchisi, faci poezii amuzante, te uiti la un film(recomand The Hunger Games, mirror mirror :D si Hugo ) sau sa iesi la un suc cu prietenii.
Pe net:
Karaoke; incearca www.Desenatori.ro,e un site de desenat, si te mai uiti aicihttp://www.squidoo.com/101funthings si alegi ce ti se pare interesant :)

| a1doru a răspuns:

Citeste si tu o carte. ajuta la ''destuparea'' creerului rolling on the floor

| cataseff a răspuns (pentru a1doru):

Cred ca mai bine ai citi tu o carte, si nu ti-ar strica nici niste lectii de gramatica!happy
Aaaa, si daca nu te-ai prins pana acum de ce ti-am spus toate acestea:`creerului` se scrie creieruluihappy. Bafta

| Tlbi a răspuns:

Citesti http://xux.ro?

| anonima5682651 a răspuns:

Poti citi o carte sau sa iesi cu prietenii, sa te uiti la un film sa inviti cativa prieteni la tine etc funda? kiss

| Carmen100 a răspuns:

Poti sa:
sa scrii poezii amuzante

sa te uiti la un film
sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)

sa vorbesti la telefon cu ei

sa faci farse la telefon

sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjecti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)

sa te joci pe telefon

sa te joci cu sora/fratele (daca ai)

sa sari coarda

sa faci jogging(va rog nu radetzi de mine, nu prea stiu cum se scrie)

sa mergi cu colindul

sa mergi la piscina

sa mergi la mall

sa desenezi chestii amuzante pe o foaie

sa iti faci poze amuzante

daca e iarna poti sa te urci pe gard si sa arunci cu zapada in oamenilaughing

sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)

sa intri pe facebook(daca ai)

sa iti faci unghiile

sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)

sa faci parada modei cu hainele parintzilor

sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa

sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea

sa faci origami

sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)

sa te uiti la filmulete amuzante

sa cauti haine sau pantofi pe net

sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)

sa dansezi

sa cautzi poze amuzante

sa raspunzi la intrebari pe TPU

sa strivesti muste (nu cu mana, e o chestie numita"plici" sau ceva de genu)

sa te plimbi cu bicicleta sau cu rolele

sa suni la sonerii pe strada si apoi sa fugi (e foarte tare, crede-ma)

sa cauti povesti de groaza

sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)

Cam atat. Have funwinking

| sisiandrocky a răspuns (pentru Carmen100):

Si daca ai piciorul mai mare ca al mamei? laughing

| Carmen100 a răspuns (pentru sisiandrocky):

Atunci ii lasi pantofii in pace.

| Carmen100 a răspuns:

Sall!big grin Poti sa:
-scrii poezii amuzante
-sa te uiti la un film
-sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)
-sa vorbesti la telefon cu ei
-sa faci farse la telefon
-sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjesti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)
-sa te joci pe telefon
-sa te joci cu sora/fratele (daca ai)
-sa sari coarda
-sa desenezi chestii amuzante pe o foaie
-sa iti faci poze amuzante
-sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)
-sa intri pe facebook(daca ai)
-sa iti faci unghiile
-sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)
-sa faci parada modei cu hainele parintzilor
-sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa
-sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea
-sa faci origami
-sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)
-sa te uiti la filmulete amuzante
-sa cauti haine sau pantofi pe net
-sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)
-sa dansezi
-sa cautzi poze amuzante
-sa raspunzi la intrebari pe TPU
-sa strivesti muste
-sa cauti povesti de groaza
-sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.
Cam asta fac eu cand sunt plictisita. Have funwinking

| Cenusareasa09 explică (pentru Carmen100):

Multumesc mult pentru idei, ti-as fi dat funda dar am facut-o deja. Apropo, am cont pe conquiztador, daca ai cont ai vrea sa jucam impreuna?

| Carmen100 a răspuns (pentru Cenusareasa09):

Sigur, dar nu azi. Nu am timp, e o zi prea frumoasa si vreau sa ieswinking

| Roxin a răspuns:

Citeste, uita-te la filme sau pune-ti gandurile pe foaie.De obicei scapi de plictiseala asahappy

| bogdanworld a răspuns:

Sa te uiti pe aici www.smallprix.ro

| Dydy112 a răspuns:

Crd ca esti din grupa mea! Si eu ma plictisesc mereuuuuuuu si nu stiu ce sa fac. I-am innebunit pe parintii mei cu replica : M-am plictisitt! Habar nu am ce sa fac, eu mi-as dori un animal cu care sa ma joc, dar ai mei nu vor sad

| Artemis16 a răspuns (pentru Dydy112):

Nu rezolvi nimic daca ai un animal ....eu am 2 pisici, 2 caini si o chinchilla ....si tot ma plictiseesc de moarte straight face

| DjD3liric a răspuns:

Uita-te la filmul asta casa de ceara o sa mori de frica iti garatez dar uitate noaptea

| Grove1234567890 a răspuns:

Poti sa aduni scame,sa pictezi aerul, sa distrugi ce ai prin casa, sa manaci hartie, sa iti rozi unghiile, sa te joci pititea cu tantarii..sunt foarte multe lucruri de facut cand esti plictisit! sper ca te-am ajutat :*!

| andreiandronic a răspuns:

Bv ca mi-ai zis esi bun sau buna

| D3ll a răspuns:

1-Faci sport
2-faci baie
3-Iti faci popkorn si te uiti la un film/desene
4-Te tarai ca o rama pe parchet laughing
5-Te uiti pe youtube la farse/ceva amuzant
6-Te bati singura laughing
7-Inviti un prieten la tine acasa
8-Te dai cu mai multe parfumuri odata si vezi ce se intampla
9-Iesi pe afara si incepi sa tipilaughing
10-Scoate-ti caine la plimbare
11-Deseneaza anumite desene
12-Date cu rolele
13-Fa party
14-Stai pe facebook, pe mess
15-Stai pe TPU
16-Faci videoclipuri/poze in care te instrambi
17-Prubezi faine
18-Dansezi/canti
19-Citeste o carte, sparge ceva de prin casa
20-Decoreza-ti camera cu postere/beteala/ceva fosforescent
21-Baga foarte multe jeleuri in tine
22-Descopera retete noi/inearca sa faci covrigi laughing
23-Te invarti mult pana vomiti laughing
24-Descarcati muzica si supa aia pune tare la boxe
25-Stai la laptop
26-Planteaza flori laughing
27-Fa-ti costume
28-Viziteazati bunicii/rudele
29-Cauta wallpapere
30-Prinde muste/gandaci/paianjeni.laughing
smugsmugsmugsmugsmugsmugsmug

| catalina1238 a răspuns:

Poti sa faci diverse chesti...
·Sa citesti.
·Sa te uiti la un film.
·Sa te joci pe internet.
·Sa intri pe facebook.
·Sa faci poze.
·Sa iti muti obiecte din camera ta.
·Sa faci curat in camera ta.
·Sa mergi la o prietena.
·Sa te uiti la televizor.
·Sa te uiti in reviste.
Eu de obicei asta fac happy

| edy260 a răspuns:

Pai desenez forme geometrice
-ma joc la calculator jocuri logica
-ma joc pe afara
-imi descarc un joc tare depinde care iti place eu mi-am decarcat gta Romania 2
-vorbesc pe mess cu prieteni
-daca am minute pe telefon sun cu nr. ascuns si rad de lume (asta am vacut cu varul meu)
-si...
-ascult muzica care imi place :allors on danse, guess who locul potrivit etc.
acum cu prietenii::
-te duci pe facebok si faci ceva smekerii
-prinzi pasarele "grauri"
-dupa aia le dai drumul dar sa fie un pic mai mic le arunci cu mana ca o minge
si cam atat stiu eu happy

| ĂăăAlexandra a răspuns (pentru edy260):

Tocilarule laughing

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru ĂăăAlexandra):

N-are cum ca a scris vacut inloc de facut

| edy260 a răspuns:

In ora stiu ce poti face cand profe/soara/sorul e plecat alege un coleg il scrii pe un biletel mic si apoi scrii toate fetele din clasa si vezi cine+cine

| LovetobeLoved09 a răspuns:

Pai...
1.Daca e vara du-te la piscina cu prieteni
2. daca e iarna stai acasa, fa-ti un ceai vb cu o prietena
3. daca e primvara iesi afara si distreazate! Cu rolele, bicicleta etc.
4. Daca e toamna cheama o prietena sa va uitati la un film. Funda?

| iatantibi a răspuns:

Pai joaca un joc pe calculator gen: metin2, 4story, battle star galactica online
du-te in parc cu prietenii, fa poze editeaza poza, si multe altele...

| 200 a răspuns:

Buna
cel mai bun lucru este sa te culci

| Olliiie a răspuns:

Citeste.
Cauta un film bun si spor la vizionat :P
Iesi afara cu prietenii.
Joaca-te sims, ori joculete pe facebook.
Karaoke pe you tube (crede-ma, e foarte amuzant :)) )
Uita-te pe site-uri cu haine si incaltamine online..de ex: www.gojane.com
Poti incepe un blog :).
Fa poze :P

| OanaLilo a răspuns:

1- citeste
2- vorbeste la telefon cu un prieten / prietena mai veche;)
3- incearca sa jonglezi=))
4- canta :O
5- danseaza :OOO

Uite aici cateva ideei folositoare :>
http://www.clopotel.ro/......la-89.html

| CaRamElLa96 a răspuns:

Invita o amica la tine si priviti un film de care va place voua mai mult big grin apoi niste muzica si dans poze big grin Eu asa fac de obicei.

| delia2002 a răspuns:

Pai dupa mine uitete la un film e groaza si daca vrei iti dau e unul de groaza rau:'the grudge'

| Pupsik2 a răspuns:

Hmmm...daca nu stii cu ce sa te ocupi ocupate de tinewinking

| soneicristi a răspuns:

Pai ma dau cu skatebordul ma uit la TV cant in engleza(playback) ma uit la in puii mei ma duc la baschet dansez, fac peisaje din melane fac cascade ma uit la Art Atac sa ma inspir si cam atat funda?

| CocolinoRawwr a răspuns:

1. Vizionez filmulețe hazlii pe youtube sau 220.ro;
2. Caut o muzică pe care nu am mai ascultat-o (nu trebuie să fie neapărat muzică nouă);
3. Citesc forumuri, bloguri ca și acum de altfel;
4. Îmi cumpăr ceva de ronțăit și mă uit la un film;
5. Fac teste online de inteligență și de orice gen (amuzament);
6. Încerc să socializez pe unul din site-urile de socializare preferate;
7. Învăț ceva legat de ce mă pasionează, de exemplu Photoshop - (Html si CSS s.a.);
8. Îmi fac un blog unde pot să scriu orice tip de articole doresc, am liberă exprimare și nimeni nu mă judecă;
9. Vorbesc cu prietenii pe messenger, sau caut un chat pe gustul meu;
10. Mă joc niște jocuri online care cu siguranță îmi vor face ca timpul sa treacă mai ușor. acolo pot de asemenea să socializez. cateva exemple: www.triburile.ro / www.battleknight.ro / www.the-west.ro/ / www.joci.ro / www.doizece.com.

| Andre_Andreea_1997_4Kas a răspuns:

Pai poti sa desenezi sa te joci ceva, poti sa te duci la o prietena sau sa vina ea la tine poti sa joci un joc etc