| XxXxAlessiaXxX a întrebat:

Ce stitii despre zodia peste? E adevarat ca pesti nu au noroc in dragoste? Cu cine e compatibil pestele? Nu am nevoie de texte lungi. Vreau doar esentialu, scurt si la obiect.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E minciuna asa ceva, zodia nu are treaba cu realitatea pentru ca nu toti cei care sunt pesti sunt la fel.

| blaxy a răspuns:

Cine tea mintit?nu este adevarat ca pestii nu au noroc in dragoste.si nu depinde de zodie ci de tine insuti si de partener.

o sa-ti dau si citeva texte lungi tongue

Compatibilitate Pesti - Berbec

Aceasta combinatie este avantajoasa pentru cei doi. Berbecul este un semn puternic; Pestii se lasa condusi de instinct in tot ceea ce fac, caracteristica prezenta si la partenerii Berbeci. In aparenta, legatura dintre Berbec si Pesti este una total neinspirata, insa atunci cand sunt indragostiti pot intelege si raspunde cu usurinta nevoilor partenerului. Pestii sunt intuitivi, folosindu-se de aceasta capacitate in orice situatie, chiar si in dragoste. Berbecul trebuie sa dea dovada de o generozitate cel putin egala cu a partenerului pentru ca acesta sa nu-l catalogheze drept egoist si nepasator.

Berbecul este un conducator plin de imaginatie. Cand gaseste ceva care sa-l atraga nu se va opri pana nu-l va obtine; nu se gandeste de doua ori inainte de a incepe o activitate. Cand "prada" este blandul Peste, Berbecul are tendinta de a-si asuma rolul de protector al acestuia. Interesant este totusi ca, in realitate, Pestii sunt cei care il protejeaza pe partener, oferindu-i o oaza de liniste si relaxare in cadrul caminului. Pestii sunt semn de Apa; ca urmare, sunt darnici si intelegatori, iar daca partenerul nu raspunde cu aceeasi moneda vor iesi scantei. Stiu cum sa procedeze pentru ca Berbecul sa nu devina agitat sau grabit. Impreuna sunt o echipa dinamica, combinand stilul direct al Berbecului cu modul intuitiv de a cunoaste oamenii specific Pestilor.

Berbecul este condus de planeta Marte iar Pestii de planeta Jupiter, a norocului, si de planeta Neptun, a iluziilor. Marte aduce multa pasiune vietii visatoare specifica influentei planetei Neptun. Berbecul ajuta Pestii sa isi indeplineasca fanteziile. Influenta lui Jupiter permite Pestilor sa ajute cu succes partenerul in incercarea de a podera excesele acestuia.

Berbecul este un semn de Foc iar Pestii de Apa. Desi aceste elemente opuse isi pot cauza multe probleme, totusi pot forma o echipa buna: Pestii pot ajuta Berbecul sa se relaxeze si sa invete sa asculte ceea ce au ceilalti de spus, in timp ce Berbecul invata Pestii cum sa iasa in lume si sa infrunte orice fel de risc fara a ezita. Aceasta este o lectie folositoare pentru Pesti, care sunt destul de inteligenti si pot discerne intre riscurile la care se pot expune si cele pe care trebuie sa le evite.

Spre deosebire de Berbec, Pestii nu simt nevoia de a fi in varful piramidei sociale. Le place sa dea o mana de ajutor atunci cand li se cere, insa cu siguranta nu isi doresc sa conduca un proiect; aceasta este o caracteristica pe care Berbecul o va aprecia cu siguranta. Impreuna pot ajunge la un rezultat pozitiv in cadrul actiunilor intreprinse.

Cel mai bun aspect al acestei relatii: au foarte mult de invatat unul de la celalalt. Pestii arata Berbecului cum sa ajute si sa acorde importanta fiecarei fiinte; Berbecul invata Pestii cum sa aduca visele in practica in loc sa astepte ca acestea sa se concretizeze de la sine. O relatie care aduce beneficii ambelor parti.

sus

Compatibilitate Pesti - Taur

Este o relatie in general fericita. Sunt la o distanta mica in zodiac, avand astfel multe caracteristici comune si un interes reciproc real. In timp ce Pestii sunt idealisti, visatori si impresionabili, Taurul este pragmatic si practic. Ambii pretuiesc armonia si stabilitatea in cadrul unei relatii.

Au multe de oferit unul celuilalt. Taurul poate asigura o abordare realista, necesara Pestilor pentru a pune in practica multiplele lor vise, iar Pestii pot oferi bunatate, gentilete si simpatie, lucruri pe care Taurul le apreciaza foarte mult. Uneori, Taurul nu intelege viziunea aparent simplista a Pestilor asupra vietii; in realitate, insa, Pestii sunt departe de a fi simpli.

Taurul este condus de planeta Venus, a dragostei, iar Pestii de planeta Jupiter, a norocului, si de Neptun, a iluziilor. Atunci cand Venus si Neptun se intalnesc, se va ajunge la crearea unei legaturi spirituale de o rara frumusete. Ambele planete emana energie feminina. Impreuna duc la o relatie ideala. Jupiter aduce energia lui masculina in aceasta relatie; aceasta planeta simbolizeaza filozofia si excesele. Aceste doua semne pot duce la legatura pe care o viseaza ambele semne; va fi un mic Rai pe Pamant pentru amandoi. Partea negativa este insa ca aceasta relatie se bazeaza pe vise, iluzii, fantezii.

Taurul este un semn de Pamant iar Pestii unul de Apa. Aceste elemente sunt in general compatibile, fiind tangibile, fizice. Taurul poate ajuta Pestii sa-si echilibreze pornirile emotive iar Pestii pot aduce o farama de magie abordarii practice a Taurului. Trebuie sa fie totusi atenti: prea multa apa va transforma pamantul in noroi. Taurul se plictiseste repede de firea sensibila a Pestilor iar Pestii vor considera Taurul ca fiind insensibil. Partea buna este ca le este destul de usor sa depaseasca aceste diferente.

Cel mai bun aspect al relatiei este: natura emotionala diferita a celor doi; se vor completa si armoniza reciproc. Apreciaza empatia si se implica in relatie, aceasta legatura avand mari sanse sa reziste in timp.

sus

Compatibilitate Pesti - Gemeni

Sunt un cuplu stabil, oferind satisfactii suficiente celor doua parti implicate. Gemenii sunt cerebrali, isteti si oratori desavarsiti, putand aduce o raza de umor si o cale de urmat, caracteristici de care Pestii au mare nevoie. Pestii au o intuitie extraordinara; se inteleg foarte bine cu ceilalti la un nivel subtil, emotional; natura lor visatoare ii transforma in persoane deschise catre nou; pe scurt, Pestii se asteapta mereu la ceva neasteptat. Gemenii sunt de asemenea deschisi catre nou; la nivel intelectual sunt agili si flexibili; au calitatea de a vedea toate aspectele unei probleme inainte de a lua o decizie.

Gemenii si Pestii pot fi si prieteni foarte buni, nu doar iubiti. Pestii sunt sensibili si se vor simti ofensati atunci cand artagosul Geaman va vorbi fara a gandi in prealabil; ambii parteneri au insa o capacitate uriasa de a ierta si de a uita.

Gemenii sunt guvernati de planeta Mercur, a comunicarii, iar Pestii de planeta Jupiter, a norocului, si de planeta Neptun, a iluziilor. Jupiter influenteaza invatatura si filozofia, precum si norocul, inducand Pestilor dorinta de a cunoaste lucrurile in profunzime; Neptun imprumuta Pestilor latura visatoare a personalitatii lor. Mercur aduce istetime, imaginatie si inventivitate, termeni definitorii pentru Gemeni. Pestii sunt capabili sa inteleaga la un nivel intuitiv numeroasele idei ale Gemenilor.

Gemenii sunt un semn de Aer iar Pestii de Apa. Combinatie dintre intelect si emotional este in acest caz benefica; daca vor reusi sa colaboreze, vor obtine ceea ce-si doresc. Singura problema este comunicarea defectuoasa care va rezulta in cazul in care Pestii vor considera Gemenii ca fiind neintelegatori si insensibili, sau daca Gemenii se simt presati de sensibilitatea emotionala a Pestilor.

Cel mai bun aspect al relatiei este: pasiune comuna de a acumula cunostinte si de a-si utiliza resursele intelectuale la un nivel superior. Se potrivesc de asemenea si in ceea ce priveste flexibilitatea. Similaritatea personalitatilor va fi un factor decisiv in aceasta relatie, aducand numeroase avantaje cuplului.

sus

Compatibilitate Pesti - Rac

Racul si Pestii formeaza o pereche fericita. Ambele semne sunt tolerante si intelegatoare. Pestele ii poate insufla partenerului sau Rac creativitate si spiritualitate. Spiritul practic al Racului il poate ajuta pe partenerul sau sa-si fructifice ideile utopice.
Racul apreciaza lucrurile materiale. Racul iubeste confortul si luxul si uneori nu poate intelege stilul de viata minimal al partenerului sau. Desi au idealuri si stiluri de viata diferite, relatia celor doi rezista datorita sentimentelor profunde traite de acestia.

Luna (emotii) guverneaza Racul, iar Jupiter (filozofie) si Neptun (iluzii si vise) guverneaza Pestii. Aceasta este o pereche aproape ideala, care pune mare pret pe vise. Jupiter aduce o influenta masculina, reprezentand filozofie, expansiune si exces. Aceasta combinatie da nastere unei relatii utopice: caldura si sentimente profunde. Desi ambii cer foarte mult de la partenerul lor, Racul are tendinta de a exagera in aceasta privinta.

Racul si Pestii sunt semne de apa. Pentru ca apa este o entitate fizica, tangibila, Racul si Pestii sunt, in general compatibili. Atunci cand Pestii intalnesc un partener Rac, se creaza o legatura foarte puternica. Realismul de care da dovada Racul face ca relatia sa nu se destrame. Racul intelege ambiguitatea emotionala a partenerului sau si il poate ajuta sa treaca peste natura efemera a ideilor sale. Desi sunt firi diferite, cei doi ajung foarte usor la un compromis pentru a se putea intelege.

Desi intuitiv in dragoste, ca si in viata, Racul poate actiona eficient doar pe baza unui plan prestabilit. Pestii, in schimb, actioneaza mai mult bazandu-se pe instinct. Racul trebuie sa ii acorde Pestelui libertatea de a se bucura si de lucrurile exterioare relatiei. Pestii ii vor determina pe partenerii lor sa pretuiasca implinirea si sa fie dispusi la orice compromis pentru a o dobandi. Racul si Pestii isi combina energiile intr-un mod pozitiv si sunt compatibili in ceea ce priveste iubirea.

Acesti parteneri au o mare capacitate de a iubi si de a intelege. Se completeaza foarte bine unul pe celalalt.

sus

Compatibilitate Pesti - Leu

Cei doi apreciaza perspectivele diferite asupra vietii ale partenerului de viata. Leul este un semn puternic, simtindu-se liber de a face ceea ce isi doreste si detinand controlul asupra celor ce se petrec in viata sa. Pestii sunt mai tacuti, rezervati si introspectivi. Din multe privinte, cei doi sunt diferiti. Totusi, atat Leii, cat si Pestii sunt visatori.

Leul este un leader innascut si in aceasta relatie devine nu de putine ori aparatorul partenerului sau mai slab. Pestii in schimb, ofera jumatatii lor sprijinul de care are nevoie pentru a-si atinge obiectivele. Faptul ca sunt intelegatori cu partenerul de viata le ofera Pestilor ocazia de a-l cunoaste foarte bine.

Leul este guvernat de Soare, iar Pestii de Jupiter si de Neptun. Soarele confera acestei relatii lumina si viata. Neptun aduce idei, iluzii, dar implica de asemenea si deziluzii si fantezii. Leul isi poate ajuta partenerul sa-si indeplineasca visele.

Leul este un semn de Foc, iar Pestii de Apa. Pot fi foarte fericiti impreuna si pot progresa daca vor intelege nevoile celuilalt. Leul il poate invata pe Peste sa adopte o atitudine mai relaxata. Leul si Pestii trebuie sa stabileasca un mod de a comunica eficient pentru a putea asigura mentinerea echilibrului in relatie.

Care este cel mai bun aspect al relatiei Leu - Pesti? Faptul ca sunt receptivi la tot ceea ce sunt invatati de catre partener. Pestii ii invata pe Lei sa fie sensibili si grijulii, iar Leuii ii invata pe Pesti sa isi indeplineasca visele. Este o relatie mutuala in care fiecare ofera ceea ce ii lipseste celuilalt.

sus

Compatibilitate Pesti - Fecioara

Relatia dintre Fecioara si Pesti este in general trainica. Cele doua semne sunt opuse ca pozitie in zodiac, fapt ce duce la o relatie echilibrata, partenerii completandu-se unul pe celalalt. Isi ajuta cu placere partenerul de viata si prietenii. Fiecare scoate in evidenta cele mai bune aspecte ale celuilalt.

Se adora unul pe celalalt. Isi doresc o relatie armonioasa. Sunt considerati persoane simpatice si altruiste. Fecioara isi poate ajuta partenerul sa isi indeplineasca visele, oferind o baza solida pentru Pestele intuitiv si afectiv. Pe de alta parte, Pestii pot aduce blandete si delicatete in viata partenerului lor. Fecioara apreciaza confortul material si de aceea, uneori nu poate intelege stilul simplist al Pestilor. Aspiratiile lor pot diferi foarte mult. Din momentul in care vor invata sa treaca peste aceste diferente si sa-si combine intr-un mod eficient energiile, relatia va prospera.

Fecioara este guvernata de Mercur, iar Pestii de Jupiter si de Neptun. Datorita influentei lui Mercur si Neptun se va crea o legatura spirituala deosebita intre cei doi. Formeaza o pereche ideala. Jupiter aduce comunicare, intelegere, imaginatie si creativitate in aceasta relatie.

sus

Compatibilitate Pesti - Balanta

Cele doua semne sunt foarte compatibile. Pun mare pret pe latura estetica a vietii si au foarte multe de oferit unul altuia. Datorita echilibrului de care da dovada, Balanta isi poate ajuta partenerul sa inteleaga mai bine ceea ce se petrece in jurul lui; la randul lor, Pestii le vor dezvalui partenerilor frumusetea iubirii. Este un cuplu care pretuieste adevarul si armonia interioara si exterioara.

Balanta si Pestii pot fi atat buni prieteni, cat si iubiti. Se inteleg reciproc. Ambii pot fi indecisi si incearca sa rezolve mai multe probleme in acelasi timp. Probleme apar rar intre cei doi, in special din cauza Balantei care incearca uneori sa-si manipuleze mental partenerul. Cand lucreaza la un proiect comun, intampina dificultati in a-l duce la bun sfarsit. Atunci cand apar conflicte, pot uita si ierta foarte usor. Balanta detesta certurile si va face aproape orice pentru a le evita. Pestii isi iarta usor partenerul, fiind extrem de ingaduitori cu acesta.

Balanta este guvernata de Venus (dragoste), iar Pestii de Jupiter (noroc) si Neptun (iluzii). Aceste semne sunt compatibile gratie influentei feminine date de Venus si Neptun. Datorita acestor influente, Pestii sunt meditativi si introvertiti. Balanta se simte cel mai bine in atunci cand se afla in compania partenerului.

sus

Compatibilitate Pesti - Scorpion

Acesti parteneri se respecta si se inteleg reciproc. Fiind ambii semne de apa, reusesc cu usurinta sa patrunda in mintea si in sufletul celuilalt. Fiind uneori ei insisi introvertiti, Pestii ii iarta pe Scorpioni pentru misterul in care se invaluie uneori.

Ambiii sunt extrem de intuitivi. Scorpionul isi ajuta partenerul sa-si transforme visele si ambitiile in realitate. Scorpionul va asigura o baza solida relatiei. Pestii vor da dovada de blandete, generozitate si intelegere, calitati pe care Scorpionul le apreciaza si le admira. Fiind interesat de confortul material, Scorpionul intelege cu greu stilul simplist de viata al Pestilor. Aspiratiile lor pe termen lung pot diferi total. Odata depasite aceste diferente, relatia va evolua foarte bine.

Marte si Pluto guverneaza Scorpionul, iar Jupiter si Neptun guverneaza zodia Pestilor. Ca urmare a influentei lui Marte, Scorpionii sunt agresivi, curajosi si indrazneti. Jupiter simbolizeaza filosofie, expansiune si exces. Influenta lui Neptun face ca Pestii sa fie visatori. Influenta celor patru planete face ca relatia sa fie echilibrata.

sus

Compatibilitate Pesti - Sagetator

Aceasta relatie le da posibilitatea celor doi sa-si indeplineasca visele. Sagetatorului ii place sa mediteze si trece foarte usor de la o idee la alta. Unele dintre ideile si aspiratiile lor sunt opuse, ceea ce ii determina pe cei din jurul lor sa ii considere nepotriviti. Dar, cu timpul, vor reusi sa-si armonizeze interesele si sa formeze un cuplu stabil.

Sagetatorul este extrovertit, spre deosebire de partenerul sau mai retras. Pestele este un semn de apa care se adapteaza foarte usor situatiilor noi. Pentru el este foarte important sa-si inteleaga foarte bine partenerul. Sunt de obicei mult mai rabdatori cu Sagetatorii decat celelalte semne ale zodiacului.

Jupiter guverneaza atat zodia Pestilor, cat si pe cea a Sagetatorului. Pestii mai sunt influentati si de Neptun. Jupiter influenteaza implinirea ambelor semne. Pestii sunt preocupati de latura abstracta a acestei impliniri; vor dori sa salveze lumea (dorinta manifestata adesea prin reciclare si protectie a mediului). Sagetatorul doreste sa-si largeasca orizontul prin intermediul cunostintelor. Neptun aduce nu doar iluzii si idei, ci si vise si dezamagiri. Sagetatorul isi poate ajuta partenerul sa devina mai realist.

sus

Compatibilitate Pesti - Capricorn

Desi in aparenta, par a fi opusi unul altuia, intre ei exista o legatura puternica. Capricornul este rational si cu o etica puternica in ceea ce priveste munca, in timp ce Pestii sunt mai sentimentali si visatori. Partenerii sunt onesti si devotati unul altuia. Se admira reciproc. Capricornul apreciaza blandetea Pestilor, iar Pestii admira inteligenta si tenacitatea Capricornului.

Relatia va evolua greu, dar cu timpul va deveni puternica. La inceput, cei doi nu vor recunoaste prea usor ca tin foarte mult unul la celalalt. Probleme pot aparea daca Pestele isi va considera partenerul prea autoritar. Ar trebui insa, sa inteleaga ca acesta este felul sau de a fi si nu constituie un atac la persoana lui. Pestilor nu le place incapatanarea Capricornului, insa vor fi intelegatori si rabdatori.

Saturnul guverneaza zodia Capricornului, iar Jupiter si Neptun pe cea a Pestilor. Saturn este planeta daruirii, autoritatii si responsabilitatii. Jupiter influenteaza etica si standardele, in timp ce Neptun influenteaza modul in care Pestii privesc visele si iluziile. Aceste trei planete se completeaza una pe cealalta.

sus

Compatibilitate Pesti - Varsator

Acesti parteneri sunt idealisti. Pestii sunt visatori, iar Varsatorii sunt foarte inventivi. Sunt tot timpul in cautarea adevarului si a dreptatii pentru rezolvarea problemelor care apar. Ambii tind sa fie introvertiti. Varsatorul ii judeca pe cei ce nu ii impartasesc ideile, in timp ce Pestii sunt intelegatori, uneori chiar si cu cei care nu merita asta.

Varsatorul si Pestii sunt atat iubiti, cat si buni prieteni. Probleme apar rar in acest cuplu. Uneori, insa, Pestele isi poate considera partenerul prea rational si plictisitor, iar Varsatorul il va acuza ca este prea usor influentabil. Reactiile diferite in fata unei anumite situatii pot duce la aparitia conflictelor in cuplu. Insa, ambii iarta si uita usor.

Uranus si Saturn guverneaza Varsatorul, iar Jupiter si Neptun - Pestii. Jupiter inseamna filosofie si intelegere, iar Neptun - spiritualitate. De aceea, Pestii doresc sa-si cunoasca partenerul cu adevarat. Varsatorul si Pestele sunt personalitati complementare, relatia bazandu-se pe resursele intelectuale si emotionale ale partenerilor.

sus

Compatibilitate Pesti - Pesti

In cuplu, Pestii sunt sensibili la nevoile celuilalt, comunica deschis, intre ei existand o legatura spirituala deosebita. Ambii considera ca au cea mai frumoasa relatie din lume si ca nu se poate mai bine. Impartasesc dragostea pentru frumos si liniste si sunt dedicati relatiei.

Natura pasiva a Pestilor face ca relatia sa fie linistita. Le este greu sa stabileasca limite atat pentru ei insisi, cat si pentru ceilalti. Fac orice pentru a evita conflictele. Flexibilitatea specifica Pestilor ii face sa fie sociabili, sa se adapteze cu usurinta oricarei situatii. Sunt nu numai iubiti, ci si buni prieteni.

Jupiter si Neptun guverneaza zodia Pestilor. Pun mare pret pe etica si valoare. Neptun aduce in viata Pestilor ganduri abstracte, imaginatie si mister. Fiecare dintre parteneri ofera si primeste foarte multa afectiune. Darurile, micul dejun in pat si escapadele din weekend sunt ceva obisnuit in relatia Pesti - Pesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pestele e compatibil cu leul, feciora si taur big grin

| RetardedRacoons a răspuns:

Yup, perfect adevarat la partea cu dragostea, pestii au de cele mai multe ori mai multe casnicii.
Pesti-s visatori, mai mult preocupati cu supranaturalul, filosofie si alte stiinte ale sufletului decat cu cele pamantesti. Pastele are o atractie inexplicabila fata de lucruri negative, poate fi adesea viciat si autodistructiv.
Compatibil cica ar fi cu scorpionul dar in principal se poate zbate langa oricine.
In fine, desi stelele pot avea o influenta asupra noastra asta nu inseamna ca suntem legati cu lanturi de un "destin".
Sursa: Sunt peste.

| catalinadeyya a răspuns:

Poti sa dai pe siteul teste clopotel si acolo gasesti compatibilitatea dintre zodii printre care si pesti.

| JustAnOrdinaryShadow a răspuns:

Oh, well, hello there! Si eu sunt pesti. In mare, pestii sunt introvertiti, putin rusinosi, sentimentali si foarte indreptati spre cunoastere. Pestii sunt zodia cea mai orientata spre mistic si ocultism.
Alte banalitati ar fi ca au drept metal cositorul, culoarea subtila e albastru deschis, piatra pretioasa e crisolitul. Insa s-ar putea sa nu gasesti peste tot la fel (asta e problema cu horoscopul in general).
Despre dragoste si zodii cu care sunt compatibili nu m-a interesat niciodata sa aflu, dar sper ca te-am ajutat (:
Btw, nu toti se potrivesc cu zodia lor, sau in mare nu se potrivesc cu toate aspectele despre zodie.