| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Ce vreti sa deveniti in viata? De ce?

Răspuns Câştigător
| paranteză a răspuns:

Mi-am pus de multe ori întrebarea asta şi de fiecare dată am optat spre o meserie cât mai bine plătită, primul meu vis a fost să devin un avocat de succes, in timp am aflat că trebuie să fii foarte bun pentru a câştiga foarte bine, ca în altă meserie de altfel. Apoi în clasa a 6 a am intrat la sanitarii pricepuţi,am mers la concursuri, am făcut cunoştiinţă cu diferiţi medici şi mi s-a părut o meserie foarte bună dar în timp mi-am dat seama că trebuie să fiu foarte bună pentru ea, ar trebui să înţeleg foarte bine chimia, matematica, fizica si biologia pentru această meserie iar din cele 4 materii singura care îmi place este biologia.Acum,sunt clasa a 7 a şi am un plan stabil pentru că am luat fiecare meserie şi m-am gândit la beneficii şi dezavantaje,concluzia mea a fost :
-Trebuie să găsesc o meserie care să-mi placă
M-am gândit la ceea ce-mi place să fac,ceea ce fac în fiecare zi,în general consolez oamenii.
-M-am gândit să fie o meserie bine plătită.
-Să îmi găsesc simplu un loc de muncă
-Si să urmez un profil UMAN,nu REAL.
Concluzia mea,meseria care mi se potriveşte este cea de psiholog,sper să nu reget mai târziu alegerea dar sunt sigură că asta vrea să fac într-o şcoală,liceu,spital, nu contează. într-o instituţie iar mai apoi să-mi deschid şi un cabinet.
Fă exact cum am făcut eu, ia materiile care nu îţi plac şi cauta un profil care să le excludă, în cazul meu stiinte sociale sau filologie dar cred că voi alege stiinte sociale. Apoi vezi ce materii se fac, la ce vei da teze iar mai apoi la ce materii dai bacul. iubesc să consolez oamenii.tu ce iubeşti?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer pe vehicul de mare tonaj fiindca imi place meseria.

| positivity a răspuns:

Acum ceva timp vroiam să devin profesor. Toate bune şi frumoase, dar observ că majoritatea oamenilor nu prea mai respectă profesorii, şi ce rost mai are să fiu dacă nici măcar nu se plăteşte bine? Vreau o slujbă din care să am ce trăi. Acum, mă gândeam că poate aş putea să devin medic, dintr-un motiv sensaţional de penibil (Dr.House, motivul principal), dar având în vedere că nu îmi prea place biologia, cred că s-a risipit visul.
Altceva la care m-am mai gândit este să devin inginer. Nu ştiu ce fel de inginer, dar inginer să fie. Habar nu am ce mă atrage spre această meserie, dar încă mai am timp să mă răzgândesc în privinţa ei.

| Liviucu a răspuns:

Cu timpul descoperi multe hobby-uri ce-ti schimba radical planurile profesionale, uneori chiar gandirea. Eu as adora sa muncesc pentru o organizatie ce ajuta oamenii saraci sau copii institutionalizati. Am vrut chiar sa fac o facultate in domeniu (ca tot nu are mate in programbig grin) insa esti prost platit si nici nu prea ai unde sa te angajezi. Nimeni nu are grija celor care sufera iar marile organizatii gen Crucea Rosie sau Salvati Copii au nevoie mai mult de voluntari...
Principalul este ca traim intr-o era in care banul are valoare mila innecandu-se in bogatiile altora, de aceea nu o mai simtim unii dintre noi si nu ne pasa de cel aflat in suferinta. Iar cei putini ramasi cu suflet nu prea au ce face... din pacate.
Succes!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E o vorbă care spune că dacă vrei să-l faci pe Dumnezeu să râdă, să-i povestești planurile tale de viitor...Tu vrei să-l facem să râdă neapărat, așa-i? laughing laughing laughing

| Pitzipoanca a răspuns:

Medic. Pe la 40 de ani iau directia Africa. ^___^. De ce medic? O am in sange. Iubesc tot ce tine de asta. Si ar fi regretul vietii mele sa fiu "deturnata".

| Weedier a răspuns:

Sunt asa de nehotarata.dar cred ca vreau sa ma fac medic...dentist.,pt k m-am saturat de cate ori m-am dus la dentist si am suferit din cauza aparatelor alea nesuferite si vreau sa vad cum e sa nu mai fii ...pe scaunlaughingglumesc.imi plc meseria asta, e frumos.dai fundita?big grin

| noname2021 a răspuns:

Cineva,ca sa nu mor de foamelaughing

| adrew a răspuns:

Vreun antreprenor care sa faca bani cu carul laughing

| dreamgirl94 a răspuns:

Medic,deoarece multi oameni au nevoie de ajutor si din pacate toti medicii buni din Romania pleaca in strainatate

| Alexmihai4992 a răspuns:

Agent F.B.I. sau S.W.A.T. pentru ca imi place meseria si pentruc ca e palpiant sa ai un ak-47 sau un m4a1 in mana!

| mariusQ a răspuns (pentru Alexmihai4992):

Si mie mi-ar placea meseria asta dar nu mi-ar placea sa bat oamenii cu toate ca-i urasc pentru ca bat animalele si ca polueaza pamantul dar nu spun ca eu n-am aruncat nicio hartie pe jos dar ai o fac prea de tot.

| Alexmihai4992 a răspuns (pentru mariusQ):

Dalaughing

| Lubbyboo a răspuns:

Ce-o vrea Dumnezeu! Insa, dorinta mea este sa termin SSAvC. (Scoala Superioara de Aviatie Civila) profil - Aviatie. Iubesc avioanele, cerul. Putin cam periculos dar nu ma dau batuta. love struck

| Ioanaaa96 a răspuns:

In primul rand pentru mine conteaza muzica. Cant din 2009, am paricipat la cateva concursuri si la doua dintre ele am luat marele premiu. Deci, bineinteles as vrea sa devin o mare cantereata de muzica populara(specialitatea mea), dar si de muzica usoara. Si pentru ca am auzit ca nu prea se castiga bani din asta, ci mai mult trebuie sa cheltui, am hotarat sa imi mai aleg o meserie, dar la asta trebuie sa mai meditez.hee hee