| NyanCat99 a întrebat:

Cine imi poate spune nume care incep cu litera M? (funda cel sau cele mai frumose nume)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MÁIRÍN ( f )
Pronuntie: MOI-reen, MAW-reen Forma irlandeza de alint pentru MARIA

MÁIRE ( f )
Pronuntie: MOI-ra Forma irlandeza pentru MARIA

MÁXIMA ( f )
Pronuntie: MAHK-vezi-mah Forma spaniola feminina pentru MAXIMUS (Maxim)

MÁXIMO ( m )
Pronuntie: MAHK-vezi-mo Forma spaniola pentru MAXIMUS (Maxim)

MÉABH ( f )
Pronuntie: MAYV Varianta pentru MEDB

MÉLANIE ( f )
Forma franceza pentru MELANIE (Melania)

MÉLISSA ( f )
Forma franceza pentru MELISSA

MÍCHEÁL ( m )
Forma irlandeza pentru MICHAEL (Mihail, Mihai)

MÓNICA ( f )
Pronuntie: MO-nee-kah Forma spaniola pentru MONICA

MÓR ( f )
Pronuntie: MOR Inseamna "minunat" in galica (irlandeza veche). Uneori, este tradus in engleza ca SARAH (Sara).

MÓRRÍGHAN ( f )
Varianta pentru MORRIGAN

MAËL ( m )
Inseamna "sef" sau "print" in limba celtica.

MAËLLE ( f )
Forma feminina pentru MAËL

MAËLYS ( f )
Forma feminina pentru MAËL

MAAYAN ( f )
Scriere originala: מַעֲיָן (ebraica) Inseamna "izvor" in ebraica.
MABEL ( f )
Pronuntie: MAY-bul Forma medievala prescurtata pentru AMABEL

MABELLA ( f )
Forma elaborata pentru MABEL

MABELLE ( f )
Varianta pentru MABEL, influentata de expresia franceza ma belle, "frumoasa mea".

MABLE ( f )
Pronuntie: MAY-bul Varianta pentru MABEL

MABON ( m )
Derivat de la mab "fiu" in galeza.

MACARENA ( f )
Pronuntie: mah-kah-RE-nah Origine spaniola. Derivat de la numele unui district din Sevilia, probabil provenit de la Macarius (vezi MACARIO). Fecioara din Macarena, adica Maria, este foarte venerata in Sevilia.

MACARIA ( f )
Pronuntie: mah-KAH-ryah Forma feminina pentru MACARIO

MACARIO ( m )
Pronuntie: mah-KAH-ryo Forma spaniola pentru Macarius, derivat de la grecescul Μακαριος (Makarios), de la μακαρ (makar) care inseamna "binecuvantat, fericit".

MACEY ( f & m )
Pronuntie: MAY-see Varianta pentru MACY

MACIE ( f & m )
Pronuntie: MAY-see Varianta pentru MACY

MACK ( m )
Pronuntie: MAK Inseamna "fiu" in galica.

MACKENZIE ( m & f )
Pronuntie: ma-KEN-zee Deriva de la Mac Coinnich "fiul lui Coinneach" in galica. Coinneach inseamna "aratos". O personalitate care a purtat acest nume este canadianul William Lyon MacKenzie, jurnalist si rebel politic.

MACY ( f & m )
Pronuntie: MAY-see Posibil sa insemne "arma" in franceza veche sau poate deriva de la forma de alint pentru THOMAS (Toma).

MADAI ( m )
Scriere originala: מָדַי (ebraica) Origine ebraica. Inseamna "Medea". In Vechiul Testament, este numele unuia dintre fiii lui Jafet. El era stramosul medesilor, un popor antic inrudit cu persanii.

MADAILÉIN ( f )
Forma irlandeza pentru MAGDALENE (Magdalena)
MADALINA ( f )
Forma romana pentru MAGDALENA

MADALYN ( f )
Varianta pentru MADELINE (Madalina)

MADDALENA ( f )
Forma italiana pentru MAGDALENE (Magdalena)

MADDIE ( f )
Pronuntie: MAD-ee Forma prescurtata pentru MADELEINE (Madalina)

MADDISON ( f )
Pronuntie: MAD-i-sun Varianta pentru MADISON

MADDOX ( m )
Inseamna "fiul lui MADOC" in Welsh (galeza).

MADELAINE ( f )
Varianta pentru MADELEINE (Madalina)

MADELEINE ( f )
Pronuntie: ma-de-LEN (franceza), MAD-e-lin (engleza), MAD-lin (engleza), MAD-e-lien (engleza), MAD-lien (engleza) Forma franceza pentru MAGDALENE (Magdalena), folosita frecvent si in tarile vorbitoare de limba engleza.

MADELINA ( f )
Forma latina pentru MADELINE (Madalina)

MADELINE ( f )
Pronuntie: ma-de-LEEN (franceza), MAD-e-lin (engleza), MAD-e-lien (engleza) Forma franceza pentru MAGDALENE (Magdalena)

MADELYN ( f )
Pronuntie: MAD-e-lin Varianta pentru MADELINE (Madalina)

MADGE ( f )
Pronuntie: MAJ Forma de alint pentru MARGARET (Margareta)

MADHAVA ( m )
Scriere originala: माधव (sanscrita) Inseamna "primavaratic" in sanscrita. Este un epitet pentru mai multi zei hindusi.

MADHAVI ( f )
Scriere originala: माधवी (sanscrita) Forma feminina pentru MADHAVA. Este un alt nume pentru zeita Lakshmi.

MADISON ( f & m )
Pronuntie: MAD-i-sun Inseamna "fiul lui MAUD" in engleza. A inceput sa fie folosit ca nume feminin dupa filmul 'Splash' (1984), in care personajul principal si-a adoptat numele dupa ce vazuse un indicator pentru bulevardul Madison din New York. A fost numele de familie a lui James Madison, unul dintre cei care au scris constitutia america, devenind ulterior si presedinte.
MADONNA ( f )
Pronuntie: ma-DAHN-a Deriva de la titlu Fecioarei Maria, insemnand "doamna mea" in italiana. Madonna Ciccone, cunoscuta ca Madonna, este o renumita cantareata de muzica pop.

MADYSON ( f )
Pronuntie: MAD-i-sun Varianta pentru MADISON

MAE ( f )
Pronuntie: MAY Varianta pentru MAY sau forma prescurtata pentru MABEL sau MAVIS sau forma feminina pentru MATTHEW (Matei)

MAEGAN ( f )
Pronuntie: MEG-an Varianta pentru MEGAN

MAEGHAN ( f )
Pronuntie: MEG-an Varianta pentru MEGAN

MAELEACHLAINN ( m )
Origine irlandeza. Inseamna "adept al Sfantului Seachnall", derivat de la mael "adept, devotat" combinat cu Seachlainn (varianta pentru Seachnall, forma irlandeza pentru SECUNDINUS).

MAEVA ( f )
Inseamna "binevenit" in limba tahitiana.

MAEVE ( f )
Pronuntie: MAYV Derivat de la Medb, care inseamna "toxic" in irlandeza. In mitologie, era numele reginei razboinice din Connacht, care a pus la cale moartea lui Cúchulainn.

MAFALDA ( f )
Forma italiana si portugheza pentru MATILDA

MAGALI ( f )
Pronuntie: ma-ga-LEE Forma provençala pentru MARGARET (Margareta)

MAGDA ( f )
Pronuntie: MAHK-dah (germana), MAHKH-dah (daneza), MAHG-dah (poloneza) Forma prescurtata pentru MAGDALENA

MAGDALEN ( f )
Varianta pentru MAGDALENE (Magdalena)
MURIEL ( f )
Forma anglicizata pentru MUIRGHEAL

MURPHY ( m & f )
Pronuntie: MUR-fee Origine irlandeza. Derivat de la Ó Murchadha care inseamna "urmasul lui MURCHADH".

MURRAY ( m )
Pronuntie: MUR-ee Deriva de la numele regiunii Moray din Scotia.

MURROUGH ( m )
Forma anglicizata pentru MURCHADH

MURTAGH ( m )
Forma irlandeza pentru Muireadhach (vezi MURCHADH).

MYA ( f )
Pronuntie: MIE-a Varianta pentru MAIA (1)

MYLES ( m )
Pronuntie: MIELZ, MIE-ulz Varianta pentru MILES

MYRA ( f )
Pronuntie: MIE-ra A fost creat in secolul 17 de poetul Fulke Greville. Este posibil sa se fi bazat pe latinul myrra "smirna". Smirna este o rasina extrasa din scoarta unui arbore exotic.

MYRANDA ( f )
Pronuntie: mu-RAN-da Varianta pentru MIRANDA

MYRDDIN ( m )
Forma Welsh (galeza) originala pentru MERLIN

MYRIAM ( f )
Pronuntie: MIR-ee-am (engleza) Varianta pentru MIRIAM

MYRNA ( f )
Pronuntie: MUR-na Forma anglicizata pentru MUIRNE

MYRON ( m )
Scriere originala: Μυρων (greaca veche) Pronuntie: MIE-run (engleza), MOO-ron (greaca veche) Inseamna "smirna" in greaca. Smirna este o rasina extrasa din scoarta unui arbore arabic. A fost numele unui sculptor grec din secolul 5 i.h.

MYRTIE ( f )
Pronuntie: MUR-tee Forma de alint pentru MYRTLE

MYRTLE ( f )
Pronuntie: MUR-tul Inseamna "mirt" derivat de la grecescul μυρτος (myrtos).
MONICA ( f )
Pronuntie: MAHN-i-ca (engleza) Posibil sa insemne "aparator" de la latinul moneo, dar mai probabil ca are o origine nord africana sau feniciana necunoscuta. Sfanta Monica a fost mama Sfintei Augustina.
si iata un link util
http://numecopii.pentrumamici.ro/cauta/prenume/litera-m

27 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Baieti : Marco,Miguel,Michael,Mike.
Fete: Mara,Mia,Maia, Monica, Michelle.

| hummer24 a răspuns:

Fete - marijuana happy
Baieti - mamaliga happy

| Bailey a răspuns:

De fete :
Maria
Mihaela
Marina
Margareta
Mariana
Maya
Monica
mirabela
madalina
manuela
magda
marcela
mirela
mara
De baieti:
Marian
Marius
Madalin
Manuel
Mircea
Mirel
mihai
matei
mateo
mario
Cam atat. Funda?:*

| ScheißeBeMine a răspuns:

Madalina, Maria, Mirela, Marian, Marin, Mirel, Madalin, Misu, Magdalena, Margareta big grin

| RXN a răspuns:

Mara.

| littleblackgirl a răspuns:

Nume de fete:
Mirela
Mihaela
Mara
Maria
Monica
Mona
Maya
Madalina
Manuela

De baiaeti:
Marius
Mihai
Mircea
Marian
Madalin
Mirel

| AleD a răspuns:

Maya,mihai,mihaela,maria,mara,monica,matildabig grinbig grin

| anUcy a răspuns:

Miriambatting eyelashes

| SEBASTIANDER a răspuns:

Michael,mack,masterers,milrnios,materanio etc

| bbxbeibiiii a răspuns:

Miriam, Melissa, Melinda, Malina

| alinae a răspuns:

Mircea,Mirela,Mihai,Mihaela,Malina,Matei,Maria,Mara,Marius,Miruna,Monica,Madalina,Medeea.Funda,te rog? puppy dog eyes

| Denysse92 a răspuns:

Miley
Mayite
Madalina
Magda
Magdalena
Magnolia
Maia
Malina
Malvina
Manola
Manu
Manuela
Mara
Marcela
Marcia
Marga
Margareta
Margherita
Marghioala
Margot
Mari
Maria
Mariana
Maricica
Marie
Marieta
Marilena
Marina
Mariuca
Marta
Martina
Marusia
Maruta
Mary
Mateea
Matilda
Maura
Maximiliana
Maya
Meda
Medeea
Medina
Melani
Melania
Melany
Melinda
Melissa
Meliora
Melita
Mella
Mia
Micsunica
Mihaela
Milena
Mimi
Mina
Minerva
Minodora
Mioara
Mira
Miruna
Mirela
Mirabela
Miranda
Miriam
Mitzura
Monica
Mona
Madalena
Maddie
Madile
Mariss(e)
Malena
Marriah
Martha
Mikaela
Missy

Madalin
Manole
Manuel
Marc
Marcel
Marci
Marco
Marcu
Marinel
Mario
Mark
Martian
Martin
Marton
Martos
Matei
Mateias
Mattyas
Maxim
Maximilian
Maxine
Medard
Melchior
Michael
Michel
Micky
Mihai
Mihail
Mihaly
Mihnea
Mihut
Mike
Mikulas
Milan
Milos
Mircea
Mirel

| Katherineeeeee a răspuns:

Cel mai cool nume este :Medea!

| Kamakura a răspuns:

Mona
Mara
Marina
Monica
Mirela

| Beyk a răspuns:

Madeline,Macy,Mara,Manuela,Maya,Mary,Mariam,Marilena,Marieta,Marisol,Milly,Mirabela,Miruna,Mona,Morgance,Martina,Maurance,Miley,Marc,Manuel,Manny,Marco,Marcus,Marian,Marius,Mateo,Matias,Max,Mervin,Michael,Miguel,Milagro,Moise,Murray si Montego.
Cam atat sper ca te-am ajutat. Poate iti place vreun nume de aici sunt si de baieti si de fete.Papa!

| ela2012 a răspuns:

Maia, Marta,Monica,Melania,Miruna,Melissa,Mihaela,Mariana,Melania,Medeea...
Marius,Mihnea,Mircea,Morris,Matei,Mihai,Marcel,Marcu, Martin, Mike...
Sper ca ti-am fost de folos:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Michael, Michaela, Madison, Marry,
http://notite.ro/nume-cu-m/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macarie
binecuvantat B
Madalin
din Magdala B
Maia
stea F
Marcu B
Margareta
perla F
Margarita
perla F
Maria
iubita, stea de mare, mare a amaraciunilor F
Marieta
doamna, stapana, picatura de apa de mare, cea iubita F
Marin
marin, de mare B
Marina
marin, de mare F
Marta
doamna, dedicat lui Marte F
Medeea
conducator, stapan, care domina, a reflecta, viclenie F
Melania
negru, intunecat F
Melanie
negru, intunecat F
Melissa
miere, albina F
Mihaela
care se aseamana cu Dumnezeu F
Mihai
care se aseamana cu Dumnezeu B
Mihail
care se aseamana cu Dumnezeu B
Mihnea
mahnit, suparat B
Mioara
iubita, stea de mare, mare a amaraciunilor F
Miranda
demna de admiratie F
Mircea
pace B
Mirela
a admira F
Monica
pustnic, monah, pios, gandire, credinta F spor la aleshee hee

| oCiudata a răspuns:

Mara...ca pe mine!:*:*

| laurik13 a răspuns:

Madalida,Miruna,Melissa pentru baieti Mircea;)http://numecopii.pentrumamici.ro/cauta/prenume/litera-m/page/3

| Alex_7039 a răspuns:

Maria,Mirel,Mihaela,Mircea,Mihai,Madalina,Magdalena,Monica,Mirela,Martin,Marius,Marian,Mariana... si nu mai stiu big grin... sper ca te-am ajutat big grin

| ŞoriceluÎnCălduri a răspuns:

Mary... Miky... Mia Miny Maria Marta Mendy Maya Mira
baiat : Marius, Mary.

| Valentina_8675 a răspuns:

De fete:Madalina,Maia,Melisa,Monica,Marieta,Mihaela,Mirabela, Monalisa,Mimi,Minodora,Manuela,Monica,Mili,Margo,Mary,Mirela
de baieti:Maxim, Marc,Marcel,Martin,Marius,Mihai,Matei,Mircea, Miroslav, Marco, Miron, Michael.
Sper ca te-am ajutat

| DianaAlina99 a răspuns:

Buna, mie imi place numele Manuela si la fel de mult Maria sau Maia care e un nume

| vip6010 a răspuns:

Mihai marius miruna marian(a)...

| Teo_3950 a răspuns:

Matei/Monicabig grin