| TheHGlife a întrebat:

Cine m-ar putea ajuta cu un program de antrenament de forta. adica flotari etc... eu aveam un program (dimineata faceam abdomene etc flotari) dar cineva zicea ca nu e bine sa fac dimineata ca ma doare spatele si asa era... m-a durut ce vreau eu e sa imi faceti un orar zilnic sau la 2 zile cu abdomene flotari (fac intre 35-45) alergare si restul ce stiti Dau FONDA

2 răspunsuri:
| nutty a răspuns:

In primul rand inainte de un antrenament mai. dur sa zic (flotari, abdomene etc.) trebuie sa faci si o incalzire, nu e bine sa incepi direct si de`aia te doare.nu iti trebuie neaparat un orar, dar ca idee ai putea face incalzirea, continui cu genoflexiuni(serii de cate vrei tu), abdomene(vreo 3 serii), si apoi flotari ( in functie de cate poti face, le pui si p`astea in vreo 3 serii). pentru forta recomand flotarile cu mainile una langa alta. sunt mai grele, dar mult mai eficiente. Spor la treaba.:*

aa. si inca ceva. dimineata e cel mai bine pentru a face incalzirea, te mentine ...sa zic fresh toata ziua.ideea e sa nu incepi niciodata direct cu cele mai grele exercitii (flotarile, abdomenele, genoflexiunile) ca asa iti fortezi muschii.