| miti18_8054 a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa rezolv si eu acest exercitiu(/-modul)
/x-2supra3/=/2x-1/. mersi si

2 răspunsuri:
| bb_9337 a răspuns:

Explicitam fiecare modul:
/x-2 supra 3/= x-2supra 3, daca xmai mare sau egal cu 2 =>xapartine intervalului 2 inchis, plus infinit
=-x+2 supra 3 rezulta ca x mai mic ca 2, x apartine intervalului minus infinit, 2 deschis

/2x-1/= 2x-1 daca x apartine intervalului 1 supra 2 inchis, infinit
=-2x+1 daca x apartine intervalului -infinit, 1 supra 2 deschis

Acum luam 3 cazuri:
I) x apartine de la 2 pana la infinit
x-2 supra 3=2x-1 de aici rezulta x=1 supra 5
II) x apartine intervalului 1supra 2, 2
-x+2supra3=2x-1 (il aflii u pe x de aici ca e simplu)

III) x apartine lui -infinit, 1supra 2
-x+1supra2=-2x+1 (din nou il afli pe x)

Solutia finala: cele 3 solutii care o sa-ti dea dupa rezolvarea calculului.
Sunt sigura ca reuseai sa-l faci daca te straduiai putintel. Sper ca iti este de ajutor. bye

| LoLuL a răspuns:

BB merita o medalie