| anonim_4396 a întrebat:

In curand o sa am un examen la engleza si am o nelamurire legata de reformularea propozitiilor in engleza.
Ex: It is such a pity John can’t join us.
If only……
Va rog ma poate ajuta cineva cu un sfat/explicatie cum sa rezolv acest exercitiu?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

In primul rand, la reformulari(rephrasings) trebuie sa rescrii o fraza astfel incat sa aiba acelasi inteles, dar sa folosesti anumite cuvinte(care iti sunt sau nu precizate, dar depinde de exerictiu).
Sa luam exemplul tau :
It is such a pity John can't join us.
(Ce pacat ca John nu poate sa ni se alature)
If only John could join us.

'' If only '' asta e un sinonim al lui ''Wish'', numai ca face fraza mai expresiva. Sa iti dau un exemplu :
If only I hadn't drunk so much last night.
(De n-as fi baut asa mult aseara, imi doresc sa nu fi facut asta)

| Annnonimm a răspuns (pentru blueangel99):

Multumesc mult ^_^

1 răspuns: