| RoxanaCher a întrebat:

Cine-mi spune ce parti bune sunt la scoala romaneasca? Pentru ca eu numai pot.Ma tot gandesc la copiii aia norocosi care merg la scoli private.Deci,cine-mi spune si mie?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Stiu ca exista profesori excelenti care lucreaza cu multa daruire. Pur si simplu le despica( la figurat ) elevilor capul ca sa le bage materia in cap.Vad ca stii sa scrii si sa te exprimi corect.Nu cumva niste profesori te-au invatat asta? Gandeste-te cate cunostinte ai acumulat de cand esti la scoala.Nu stii cui datorezi aceasta zestre a mintii tale? Nu tanji dupa scolile private. Unele sunt adevarate pepiniere de repetenti.

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Parti bune. partile bune e ca oarecum indiferent cat de aiurea ar fi scoala te formeaza oarecum, te educa si la final iti da o posibilitate. Mica si insignifienta dar asta e.Trebuie facuta scoala, nu toti sunt privilegiati in a face scoala oricare ar fi ea la o scoala privata.Copii aia norocosi au parinti asa zisi norocosi, in resti sunt la fel ca toti altii.Bafta!

| mihaibrasov a răspuns:

Partea buna e ca iti ofera un spatiu destul de civilizat de a invata. Adica nu inveti in gropi de gunoi ca indienii, sau in casute ca africanii. Ti se pune la dispozitie tot ceea ce ai nevoie : manuale, profesori (pentru. care parintii tai nu platesc), spatiu (salile de clasa au caldura iarna.).
Cand le primesti pe toate de-a gata nu te gandesti ca alti copii din tarile vai de capul lor ar plange de bucurie sa aiba asa conditii de invatat (Bangladesh, Somalia, India.etc.).

Si mai sunt si alte aspecte bune, dar ma gandesc ca la asta nu te-ai gandit.

| Alii a răspuns:

Poti sa inveti ca sa ajungi cineva in viata si sa ti faci prietenii:X

BFFFF:X:X:X:X