| Ioana05 a întrebat:

De ce merg copiii la scoala?

Răspuns Câştigător
| mindfreak_3302 a răspuns:

Degeaba. Ca oricum toata viata o sa muncim ca boii. happy

23 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Copii sa duc la scoala pentru a se realiza in viata.

| Sin a răspuns:

Majoritatea merg degeaba sau ca se simt obligati.
Imi lasa un gust amar cand vad cate intrebari curg pe TPU cu boceli si plansete ca a inceput scoala.sau intrebari tampite ca "Scoala e obligatorie? Dar temele de vacanta sunt legale?"
Iar in zilele noastre, in Romania, poti face si cate 2-3 facultati...tot degeaba le faci daca nimeni nu le apreciaza.
Cam asta e, din pacate.

| Derye a răspuns:

De ce naiba merg la scoala, ma intreb si eu zi de zi. De obicei merg sa ma uit la fundurile colegelor, dar mai merg si pentru teste rolling eyes

| Siracuzia a răspuns:

Pentru a se transforma in oameni culti, educati, cu maniere. happy Si pentru a-si forma o cultura generala cat mai larga

| Minnie a răspuns:

In general? Ca sa ajunga Oameni! In ziua de azi? Ca sa-si arate telefoanele, hainele, fitele, sa fumeze, sa se injure, sa bata profesorii, sa-i necajeasca pe cei care chiar invata si sa nu aiba pic de respect pentru alti oameni

| mihaibrasov a răspuns:

Cam 95% din ei merg degeaba.

| Pacala a răspuns:

Ca sa nu creada ca vacile sunt mov, "ca asa au vazut ei in reclame". Mai pe scurt, ca sa nu fie niste tampiti toata viata. Oricum, ca sa nu fie niste idioti, nu e suficient sa mearga la scoala, ci trebuie si sa invete.

| smilerz19 a răspuns:

Pentru ca acesti copii sunt obligati.
Du-te intr-o scoala publica si spune-le ca nu mai e obligatorie scoala si o sa vezi ca nici macar cel mai mare tocilar nu va mai veni la scoala.
Pentru ca daca ii place sa invete, va merge la biblioteca sau are internet.
Parerea mea este ca fiecare ar trebui sa faca ceea ce vrea. Adica daca mie imi place sa ma machiez, sa fac un curs de machiaj. Daca imi place sa dansez, sa iau cursuri de dans.
Mi se pare stupid sa faci toate acele materii nefolositoare si pline de termeni pe care oricat de logic ii inveti, oricum ii uiti pana la 20-30 de ani.

Succes!

| matrixismyname a răspuns:

Merg degeaba, 80% din profesori nu isi merita slujba, 20% care merita si-o pierd. Mai multe influente negative are scoala decat pozitive.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Poate asa afla si ei diferenta dintre oameni si animale. Diferenta e atat de infima incat unii ies din scola mai animale decat animalele.

| cryna a răspuns:

Ca sa aiba cat mai multi nervi in afara de asta ca sa mai invete

| pwp a răspuns:

Sa invetze si sa ajunga ceva in viata.

| Petronela a răspuns:

Pt a invata si a ajunge ceva in viata.

| Serena1993 a răspuns:

Buna!

ca sa ajunga ceva in viata, de aceea merg copiii la scoala

| Crisstina a răspuns:

De obligatie big grin

| Miha1308 a răspuns:

Ca sa invete sa fie cineva in viata asta...winking

| Alëxąndŕą a răspuns:

Buna!

Pai sa invatam sa devenim cineva
Sa invatam cartea sa ajungem cineva
Sa ne lom un job bine platit
Sa nu ajungem la coada vaci
Si sa stim si noi ceva in mintea asta goala pe care o avem happy

| ady1o a răspuns:

Lipsa de ocupatie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa invete, sa aiba o slujba, sa aiba si el ceva in minte. Daca nu ar merge la scoala ar fi vai de capul lor, poate te invata si parintii, dar nu la fel de mult ca la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt trimisi de parinti si sa nu fi chiar ultimul boschete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa vada ce colegi si profesori cretini au. http://sp2.ro/019926

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa invete

| justin_4097 a răspuns:

Sa invete si sa faca primul pas spre viitor.