| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca suntem singuri in Univers? Sau exista si alte persoane inteligente in alte galaxii?

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Eileen. condiţii similare celor de pe Terra sunt pe multe alte planete din univers. Nu susţin că acolo s-au dezvoltat aceleaşi forme de viaţă ca la noi, dar dacă avem în vedere aşazisele enigme din istoria Pământului, cam la fiinte inteligente se referă. Ce altă explictie găsiţi pentru Harta amiralului turc Piri Reis, care în 1512 desena perfect coastele Americii, Groenlandei si Antarcticii, ba incă respectând deformările date pe planiglob de curbura Pământului? Cum explicati desenele din deşertul peruan de la Nazca? dar transportul Moai-lor, statuile megalitice din Insula Paştelui care au greutăţi şi de 80 tone? happy
De cine, au fost facute, acum mii de ani, cand pământenii săracii erau la epoca toporului de piatra şi a arcurilor cu sageti. Astrofizicienii, susţin că în galaxia noastră (Calea Lactee) sunt peste 20% stele asemănătoare Soarelui şi e cât se poate de probabil ca în jurul acestora să existe şi planete propice dezvoltării vietii happy
*cinu, mă îndoiesc că niste civilizatii atât de evoluate încât să stăpânească tehnica zborurilor cosmice la mari distante, nu s-a depăşit deja stadiul "războinic"happy

32 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca nu suntem singuri in univers. Dar ce e cu acel 'alte persoane inteligente'? Poate fiinte inteligente, nu stiu daca or fi persoane.

eileen
| eileen a răspuns:

Daca pana acum nu a luat nimeni legatura cu noi...eu nu cred ca mai exista si altii in afara de noi, s-a dovedit stiintific ca numai pe terra se poate dezvolta viata pentru ca suntem la o distanta perfecta de soare.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Am fi egoisti sa credem ca doar noi existam...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu cred ca suntem singuri

| gabrielutzu a răspuns:

In mod sigur suntem singuri in Univers(si asa suntem prea multi...)
Conform Sfintei Scripturi, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul, nu pamanturile, si daca El zice asa, nu avem noi dreptul sa Il contrazicem pe Creator altfel devenim penibili.
Cand spui "alte persoane inteligente", bati cumva apropoul ca omul ar fi inteligent? Ma indoiesc de asta, daca omul era inteligent nu l-ar fi parasit pe Dumnezeu pentru niste fleacuri lumesti...
Daca exista ceva, pana acum s-ar fi aflat/descoperit dar nu s-a descoperit pentru ca nu exista.happy

| Bianca26bb a răspuns:

Fara dovezi clare, nu se poate constata nimic. Cred insa ca da! Totul se poate happybig grin

| andreeamitoi a răspuns:

Nu prea stiu, dar, daca ar exista ar fi o veste foarte nebanuita. Desi, parerea mea este ca a nu ar putea sa mai existe alte fiinte prin ate galaxii!

carla
| carla a răspuns:

Universul este infinit, sunt ferm convinsa ca exista si alte forme de viata pe alte planete.

| DiMoDi a răspuns:

Până şi papalitatea a acceptat ideea că nu suntem singurii produşi ai creaţiei divine! Doară n-oi fi eu mai catolică decât Papa! happy

| Little Kid a răspuns:

Interesanta intrebarebig grin
Sincer nu stiu ce sa cred... dar daca exista dc nu ne-au "contactat"pana acum...
Poate exista, poate nubig grin:d

| andi a răspuns:

Daniela, in nici un caz nu suntem singuri in univers. eu am ideea mea si nu imi schimba nimeni parerea, si ar fi pacat sa fim singurii in univers

Răspuns utilizator avertizat
| eumi a răspuns:

Sigur ca exista.altfel,ce logica ar avea atita amar de univers daca noi am fi singurii inteligenti? Si apoi...nici nu sint foarte multi inteligenti printre noi, la ce pretentii avem.

| AndreyIstetul a răspuns:

Exista! Nu suntem singyrii in universul atat de mare! Doar ca stim unde sa cautam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se stie ce aduce procesul evolutiei in alte conditii, insa nici pe departe aceleasi forme aflate pe terra iar de inteligenta, hmm... ar fi atat de diferiti in fiece detaliu incat ma trece un fior numai gandind-uma, oricum sper ca agresivitatea si subjugarea sa nu predomine in codul lor genetic daca nu vor fi evoluat pe baza altor principii thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU SE STIE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este imposibil sa fim singuri in univers, avind in vedere ca universul este infinit, exista o infinitate de posibilitati sa existe viata si pe alte planete. Mai legitim ar fi sa intrebi daca sintem singuri in galaxiile pe care le-am indentificat deja. Fa o socoteala simpla. Daca din 100 miliarde de stele, cam cit are o galaxie, 1% au sistem planetar, ave, 1 miliard de stele cu sistem planetar. Daca 1% din ele au o planeta la o distanta propice sustinerii vietii, adica nu prea departe sa nu fie inghetata si nici prea aproape sa fie fierbinte, ave, 10 milioane de planete. Daca 1% din ele au atmosfera, avem 100.000. Daca 1% au apa, avem 1000 de planete capabile sa sutina viata in forma aproximativa celei cunoscute de noi. Asta doar intr-o galaxie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Completare, ramine de vazut si in ce stadiu de evolutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. M-ati ajutat foarte mult sa-mi clarific mai bine perceptiile referitoare la acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles ca exista si alte corpuri ca nu-s persoane, se numesc ingeri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU! Scurt si la obiect! NU SUNTEM SINGURI IN UNVIERS, EXISTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si da si nu, adica:
1. Da, suntem singuri in univers, daca cumva viata a aprut prima data pe pamant.
2.Nu,daca viata a aparut prima data altundeva in univers.
3.Alta varianta nu exista, deoarece viata a aparut pentru prima data urmare unor fenomene extraordinar de complexe(fenomene irepetabile in timp si spatiu)
4.Germenii vietii odata aparuti undeva pot evolua si in alte parti ale universului.Germenii vietii odata aparuti se pot autoprograma si adapta la noile conditii(aceasta fiind de fapt chitesenta vietii) evolund de la siplu la complex si invers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu v-ati gandit niciodata ca e posibil sa existe fiinte ca si noi si sa ne caute si ei la randul lor!?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu sunt un om de stiinta si pot zice ca nici scoala nu mi-a placut dar despre astrologie as sta sa vorbesc zi si noapte.Sunt sigur ca exista viata si daca le putem numi persoane si pe alte planete, galaxia este atat de mare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cineva ne-a creat pe noi si pamanTU! nu se stie cum s-a format galaxile si gaurile negre si altele ce va mai fi!

| alexalghisi a răspuns:

E cam IMPOSIBIL sa fim singuri in acest gigantic univers... 100% sunt si alte perosane k noi ( sau poate diferite )!

| Satena_D-soara_1991 a răspuns:

Hei. Nu putem sti niciodata sigur pentru ca doar suntem niste oameni simpli, multi oameni stiintifici spun ca exista mai multe "galaxii" de cat aceasta. dar niciodata nu putem sti, poate exista. se spune ca sunt 9 galaxii alti spun ca nici nu mai sunt galaxii. dar eu cred ca universul e enorm si ca exista si alte fiinte, care poate nu sunt "oameni" sunt altceva. Intelegi? Eu totusi cred ca exista si as vrea sa descopar. happy. stii ca exista doua planete una mica, una mai micaaaaaaaaaaaaaa. Una" Pluton " si cea foarte micaa" pluto". cine stiehappy.

| alisa96 a răspuns:

Eu una cred ca exsista nu are cum asa cum au spus multi de aici sa fim doar noi in galaxia asta si sa raspund la ironia unui anonim care a comentat si el aceasta intrebare de unde stim ca si ei la randul lor nu ne cauta pe noi probabil si ei ne cauta si nu ne gasasc la fel si noi...toti cerceteaza ce ani de zile planeta marte, dar in galaxie nu exsista doar planeta marte sunt mult mai multe locuri unde pot fi cautate vieti.Am vazut si reportaje cum ca nu are unde cauta pentru ca nu exsista oxigen eu cred ca nu au cautat bine pe planeta marte nu stiu sigur daca se afla ceva acum mai nou au descoperit apa interesant sper sa si gaseasca ceva dar o civilizatie ca noi o planeta normala poate, oameni sau "extraterestri" ca asa le spunem noi poate si noi pentru ei suntem tot "extraterestri" "extraterestru" nu inseamna numai omulet mic verde cu ochi mari si negri nu, nu se refera la asta oameni adica majoritatea oamenilor care vorbesc despre acesti "extraterestri"posibili in univers in concluzie cred ca oameni de stiinta ar trebui sa cauta mai bine pentru ca galaxia e IMENS de mare e un IMENS infinit nu stiu daca le ajung 30 de ani sa caute tot univerul si toata galaxia infine dupa mine exsista viata si nu 2 3 4 "extraterestri" asa cum ii numim noi dupa mine exsista o intreaga civilizatie acolo undeva care incearca si ei la randul lor sa dea de noi sa ne contacteze cumva numai ca "lumea nu e asa de mica" si universul e FOARTE MARE