| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Credeti ca totul ti-e scris sa ti se intample?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Nu, cred ca destinul e urmarea faptelor talee, tot ceea c ti s intampla e din cauza faptelor tale. u ii faci p cei din jur sa s poarte asa cu tine... ziua d maine e doar o urmare a faptelor tale d azi... u iti faci viata si destinul, .nu exista predestinare, exista doar coincidente si mister...winking

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Nimic nu e o intamplare sau o coincidenta. Dumnezeu detine controlul tuturor lucrurilor si uneori ne lasa sa alegem siguri, nu ne impune cu conditia sa suportam consecinetle alegerilor noastre.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu! Nu cred asta!

daniela
| daniela a răspuns:

Da. destinul nu ti-l poti schimba. nimic nu e intamplator in lumea asta si totul e bine calculat de cel de sus.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Chiar si conform credintei crestine tot se spune ca ai liberul arbitru in mainile tale.
Sunt atat de multe variabile de luat in calcul pentru a putea prevesti ce se va intampla in viitor incat este imposibil sa faci asta.
Gandeste-te numai la vreme. Dupa 3 zile deja devine imprevizibil de prezis. Noi oamenii suntem mult mai ipredictibili de atat.

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

eu as spune ca nu

| hugin a răspuns:

NU. Pai daca ar fi asa happy eu plec in concediu big grin si las pe altu in locul meu asa macar 3-4 luni laughing

| eeeeeeeeee a răspuns:

Citeam undeva ca ideea de destin e valabila, coexistand cu aceea a liberului arbitru, in sensul ca in fata noastra se afla mai multe directii, trasate de creator.noi decidem doar pe care o urmam. e detul de "impaca si capra si varza", nu?

| rolly14 a răspuns:

De ce crezi ca nu? dumnezeu iti controleaza toata viata...si cand mananci un anumit fel de mancare...nu il mananci pentru ca asa ti-a venit...ci pentru ca a fost scris sa il mananci...tot ce ai facut pana acum nu a fost o intamplare... a fost scris sa ti se intample

| amstaff a răspuns:

Ce spui tu este teoria lui Jean Calvin..am invatat la istorie..nu cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nimic nu iti este scris pentru ca nu exista destin... exista trecut si prezent adica liberul arbitru(ex: te duci la magazin, iti cumperi un pachet de tigari si te apuci de fumat...atunci cand imbatranesti poti sa te imbonlavest sau poti sa nu te apuci de fumat si la batranete sa fi perfect sanatoasa...asta tu decizi ca tu faci ce vrei cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destinul e in mana noastra, nu poti sta linistit sau sa nu te preocupi in speranta ca totul este deja! aranjat! ce.ar fi sa stam acasa si sa asteptam salariul, ca oricum totul este aranjat.sau sa nu ne ducem la examenul de bacalaureat ...ca tot ne ducem degeba, este totul aranjat.

| andrei_5514 a răspuns:

Teoria destinului/soartei/predestinarii nu are fundament biblic. de exemplu, Dumnezeu nu a predestinat pacatul lui Adam si al Evei. Ei (ca si noi) avem liberul arbitru. Dumnezeu a vazut discutia cu "sarpele" (Satan) si nu a intervenit pentru ca Adam si Eva aveau liberul arbitru - dreptul de a decide. Nici ulterior lucrurile nu s-au schimbat. In Deuteronomul 30:19, 20, Dumnezeu spune "Ti-am pus inainte viata si moartea... alege viata ca sa ramai in viata...". Daca ne-ar predestina totul, noi ce ar mai trebui sa alegem? ar fi in contradictie cu ce a spus Dumnezeu...

| eljefe a răspuns:

Destinul este o inventie a oamenilor lasi care nu sunt in stare sa isi asume responsabilitatea consecintelor faptelor lor