| GabrielPC a întrebat:

Cu ce pot sa curat o bratara de argint? s-a inegrit putin si am auzit ca s-ar putea curata cu pasta de dinti sau otet dar nu stiu sigur... cine stie cu ce se poate curata si se curata ii dau funda big grin

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cu scrum de tigara, amestecat cu pasta de dinti, cu amestecul se freaca cu o periuta de dinti obiectul.bafta!

| BibuxBii a răspuns:

1.Intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, pui bratara si dai la foc mare pana incepe sa fiarba si se reduce flacara; se lasa 5 minute, apoi se clateste si se lasa la zvantat pe un servetel
2.Pui bratara intr-un bol cu zeama de lamaie sau otel; dupa o jumatate de ora se clateste cu apa si apoi se sterge cu servetel
Amandoua merg, succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai pus cineva intrebarea aceasta si i-am raspuns ca incerc cu metoda de a lasa lantisorul intr-un pahar cu coca cola. Dupa 24 de ore i-am raspuns ca nu sa curatat.Eu insa am lasat lantisorul in cola in continuare si cred ca dupa 3 zile mi-am adus aminte de el cand am vazut paharul de cola.L-am scos si am vazut ca era de culoarea colei.Am crezut ca s-a facut praf dar dupa ce l-am sters cu un prosop de bucatarie era ca nou nout.Nu ramane decat sa incerci dar repet nu stiu cat timp l-am lasat in paharul cu cola.

| Ker0s3x a răspuns:

Pune-ti niste bicarbonat in palma, pe urma bratara si freac-o cu bicarbonatul, dupa care pui putina apa calda peste bratara(cand e in palma), si mai freci putin. Daca crezi ca se curata mai tare de atat, repeta procesul. Eu am facut asta acum 2-3 ore cu un lantisor, si merge.Incearca big grin