| andrei733 a întrebat:

Cum aflam masura unghiului a 2 plane? Vreau sa imi spuneti pas cu pas ce trebuie facut. Funda

Răspuns Câştigător
| Maria9Maria a răspuns:

Iata ce am gasit eu: două plane determinate de patru unghiuri, sunt considerate unghiuri diedre care au măsura unui unghi ascuțit. Într-un caz particular, unghiul plan corespunzător diedrului poate avea măsura de 90°. Atunci, planele sunt perpendiculare.
Plan de demonstrație
Pentru a demonstra care este unghiul diedru determinat de două plane, se face o demonstrație în cinci pași:
Pasul 1
Se scriu planele a cărui unghi trebuie calculat cu semnul ∩ între ele, iar apoi se scrie un = după acestea, menționând totuși și latura intersecției
Pasul 2
Se scrie o latură din primul plan care să fie perpendiculară pe latura de intersecție
Pasul 3
Se scrie că prima latură este inclusă în primul plan
Pasul 4
Se scrie o latură din al doilea plan care să fie perpendiculară pe latura de intersecție în același punct cu latura de la pasul 2
Pasul 5
Se scrie că a a doua latură e inclusă în al doilea plan.
Ma rog... nu sunt AS la matematica, dar cred ca raspunsul dat, este cel care corespunde intrebarii tale! Sper ca am putut fi de ajutor. SUCCES.

1 răspuns: