| PSP a întrebat:

Cum aflu masura unghiului si lungimea muchiei?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii mai explicit. Care unghi? Care muchie?

| PSP explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza... Oricare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru PSP):

Ma copile, nu intelegi ca intrebarea nu are sens? Arata-mi la ce exercitiu ai nelamuriri si te ajut cu cea mai mare placere.

| Arisa001 a răspuns:

Depinde de triunghi.
Daca e dreptunghic masura unghiului este de 90 grade si latura o aflii cu teorema lui pitagora.
Daca e triunghi isoscel unghiurile sunt de 60 iar cele 2 laturi sunt egale, le aflii trasand inaltimea pe mijloc si obtinand un unghi de 90 ai doua triunghiuri dreptunghice iar dupa ce calculezi laturile intr-un triungi baza de jos o inmultesti cu doi ca sa obtii masura intregii laturi.
Daca e echilateral toate laturile egale si unghiul de 60 deoarece suma unghiurilor e de 180 grade.

| Anca123420 a răspuns:

rolling on the floor) depinde de circumstante