| adimancool a întrebat:

Cum demonstrez ca 2 triunghiuri sunt congruente?

Răspuns Câştigător
| QuadruplePersonality a răspuns:

Demonstezi că una din cele de mai jos este adevărată.
LUL: Două triunghiuri sunt congruente dacă au o pereche de laturi congruente și unghiurile formate de acestea congruente.
ULU: Două triunghiuri sunt congruente dacă au o pereche de unghiuri congruente și latura lor comună dintr-un triunghi congruentă cu cea similară din cel de-al doilea triunghi.
LLL: Două triunghiuri sunt congruente dacă au laturile corespondente congruente.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Congruență_(geometrie)

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Cazul LUL: Două triunghiuri sunt congruente dacă au o pereche de laturi congruente și unghiurile formate de acestea congruente.
Cazul ULU: Două triunghiuri sunt congruente dacă au o pereche de unghiuri congruente și latura lor comună dintr-un triunghi congruentă cu cea similară din cel de-al doilea triunghi.
Cazul LLL: Două triunghiuri sunt congruente dacă au laturile corespondente congruente.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Congruen%C8%9B%C4%83_%28geometrie%29

| TheAnswerMan a răspuns:

Invata cazurile de congruenta ale triunghiurilor.
Acum depinde de ce fel de triunghi este.

| Block240 a răspuns:

Daca se intalnesc intr-un punct comun...