| SmileAgain a întrebat:

Cum putem deomnstra ca 2 triunghiuri sunt congruente? Si ce sunt elementele corespondente? Eu nu prea am inteles la geometrie... sad

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Congruența triunghiurilor

Două triunghiuri sunt congruente dacă au toate cele trei laturi și toate cele trei unghiuri congruente.

Criterii de congruență

Criteriul L.U.L. (latură-unghi-latură): Dacă două laturi și unghiul determinat de ele dintr-un triunghi sunt congruente cu elementele corespunzătoare din alt triunghi, atunci cele 2 triunghiuri sunt congruente.
Criteriul U.L.U. (unghi-latură-unghi): Dacă o latură și unghiurile alăturate ei dintr-un triunghi sunt congruente cu elementele corespunzătoare lor din alt triunghi, atunci cele două triunghiuri sunt congruente.
Criteriul L.L.L. (latură-latură-latură): Dacă cele trei laturi dintr-un triunghi sunt congruente cu laturile corespunzătoare lor din alt triunghi, atunci cele două triunghiuri sunt congruente.

Daca nu te-am lamurit, mai cauta si pe net sau in cartea de mate