| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Cum aș putea scăpa de frica de a lua bătaie? Mai ales dacă primesc fără motiv, vreau să-l bat, dar nu reușesc. Simt că mă ține ceva, dar în același timp și frica de a mă bate respectiva persoană mai rău.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le spui parintilor tai si vin ei sa vorbeasca cu ala care vrea sa te bata.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca baiata se intampla la scoala, atunci ai obligatia sa-l raportezi pe bataus la diriginta sau directorul scolii si ai scapat de stres si frica.

Un fricos nu vreau sa bata pe nimeni, dimpotriva fuge si se teme de bataie, asa ca te intelegem ca-ti este frica.

Dar deschide gura ca aia nu te doare si spune-le parintilor sau dirigintei cine te bate si de cine itie ste frica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te muți în civilizație.

| raMLesS a răspuns:

Cea mai utila solutie pentru a nu trai toata viata in frica si a nu avea regrete ca nu ai invatat sa te bati, e sa te duci si sa te apuci de kickboxing, e cel mai bun sport de contact cand vine vorba de o lupta de strada.
Daca simti ca te tine ceva inseamna ca nu stii ce poti si e bine ca se intampla asta pentru ca cel mai probabil o sa-ti iei bataie amator fiind si nemaiavand legatura cu luptele. Tu mergand sa faci kickboxing, o sa descoperi in ring la sparring de ce esti in stare.
O sa dureze 2-3 ani pana sa mergi la sigur ca poti sa bati pe unu care te enerveaza, dar timpul trece fie ca faci kickboxing fie ca nu, treci la treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scapi doar daca faci un sport de contact, daca in caz deja faci înseamnă că ai probleme cu anxietatea și trebuie să o tratezi.
Bătaia nu face bine nimănui, nu dovedești nimic cu bătaia ci cu rațiunea, inteligența și ignorarea atunci când este cazul. Bătaia nu mai e la moda, cei care se tot bat sunt marginalizați de oameni.
Daca faci kickbox scapi de frica asta in 2-3 luni vei fi alta persoana.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pai daca ai luat suficienta bataie deja stii rezultatele finale,nu?
toate rezultatele finale seamana,nu e mare diferenta.
Acum intreaba-te,din tot ceea cu ce ma aleg la final de bataie (durere,orgoliu,spitalizare etc ),,CE NU VREAU EU SA SE MAI REPEDE de simt frica cand am parte de un conflict nou?
da-ti raspunsul la intrebarea asta, apoi decide singur daca e mai bine sa fugi si sa nu mai ai problema gasita la intrebarea de mai sus, sau pur si simplu te intaresti, te bati si te astepti ca la final sigur sa treci iar prin problema aia si te bati fara frica, deja stii ce o sa patesti in caz ca pierzi.

| rhdjskdjjcjfjdjx a răspuns:

Incearca sa faci un sport fii mai increzator in tine. fara atatea glume si sa permiti atatea chestii la necunoscuti. nici la pr fii serios