| Anonymus3000 a întrebat:

Cum credeti ca e tara asta? O tara frumoasa sau o tara de rahat. Argumentati alegerea! De ce credeti ca Romania e o tara buna de locuit sau nu

Răspuns Câştigător
| Cortex a răspuns:

Singurul lucru frumos la aceasta tara e istoria.De cand s-a incheiat regimul comunist tot felul de "salvatori" au aparut, dar bineinteles ca acesti oameni ca sa ne salveze intai trebuia sa scoata profit pe urma noastra.Si asa a aparut furtul la nivel inalt,gandeste-te ca pe vremea lui Ceausescu Romania era o tara stabila economic, respectata afara si daca nu aveai loc de munca, statul pur si simplu nu-ti permitea! te ducea oriunde la lucru, era inadmisibil sa nu lucrezi! si militia pe atunci era mult mai activa, daca te gasea pe la 12 noaptea sa zic afara plimbandu-te sau facand orice te abordau fara sa se gandeasca de doua ori, infrastructura cladirilor era foarte buna si sunt foarte multe exemple prin care se poate demonstra ca Romania de atunci era mult mai frumoasa ca Romania de acum.De atunci, toti hotii au vandut absolut tot ce se putea pentru a-si umple buzunarele, tot ce detinea tara si putea fi exploatat, iar daca continua exploatarea 100% acum salariile noastre erau cam duble si nu aveam nicio problema financiara.Acum din orice job omul normal cauta sa fure ceva,e si normal,la ce salarii sunt,sunt oameni care daca nu fura nu au ce sa puna pe masa familiilor lor,deci oamenii din tara nu sunt tocmai un mediu in care sa-ti cresti copilul, manelismul e o boala foarte grava care dupa ce pune stapanire pe un om, ii transforma creierul cu unul a unei primate si asta genereaza multe actiuni de primata care trag pe oamenii din jurul lui in jos, daca as avea oportunitatea sa ma duc afara, eu personal nu m-as mai intoarce

9 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

România este o ţară extrem de frumoasă. Are nişte peisaje mirifice, desprinse din basme. Problema e că noi nu ştim cum să o apreciem. Când merge românul la grătar, aruncă totul prin pădure. Şi aşa ne distrugem singuri ţara.
Istoria noastră e superbă. E captivantă, e plină de eroism şi vitejie. Dar uite ce am ajuns. Degeaba dă toată lumea vina pe conducerea ţării, majoritatea românilor sunt aşa cum sunt. Locuiitorii româniei alcătuiesc această ţară, nu Ponta şi Băsescu.
Şi în privinţa politicii, e vina noastră că i-am lăsat pe lacomi să ajunga la putere.

| Jameson a răspuns:

Buna. Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita. Mult succes.

| MYK3 a răspuns:

Cei care vorbesc rau de Romania sa plece afara. Romania e singurul loc unde poti spune ca esti acasa. Dupa cum spune proverbul "pentru țara si popr eu m-arunc din avion". Patria mama este cel mai scump lucru pamantesc pe care il avem, deci in concluzie, da! Chiar daca uneori unora li se pare ca Romania le ofera conditi vitrege de trait, se inseala. Ca sa ai ceva trebuie sa lupti, nu sa te plangi! Hai Romania!❤❤❤

| sublime89 a răspuns:

Pe alocuri e extrem de frumoasa, iar pe alocuri e extrem de urata. Depinde unde te afli in ea, si din ce punct de vedere o privesti.

| Mayar a răspuns:

Tara e frumoasa, oamenii sunt urati!
Romania e o tara buna de locuit dupa ce se face curatare de gunoaie (ambele sensuri)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tara de ****. De ce? Pentru ca e prea multa prostie aici, prea multe manele, prea multe pitipoance, prea multi cocalari, prea multe gunoaie, prea multi tigani, prea multi unguri, prea putina cultura. Ah, sa mai continui?

| AlexandraCris a răspuns:

Bună! România este o ţară frumoasă. Problema este că noi, românii, nu ştim să preţuim ce avem, de unde expresia "ţară de rahat". Dacă stai să te gândeşti, cu relieful nostru, a-m putea face mai multe decât a făcut oricare altă ţară. Şi problema la noi e că ne "promovează" şi ne fac "reclamă" cei care pleacă în străinătate la "ciordit". Din cauza asta suntem consideraţi hoţi şi de asta nu ne votează nimeni la Eurovision laughing). Nu zic că nu există români de treabă, zic doar că suntem renumiţi din cauza furtului, a crimei în unele cazuri. După părerea mea, e o ţară bună de trăit. Trebuie să vedem partea bună a lucrurilor. Dar fiecare cu părerea lui, corect?!
happy

| CryShiAtat a răspuns:

Ca să fiu directă şi concisă:
Ţara în sine este una mai mult decât minunată însă majoritatea oameniilor care locuiesc în ea (cu mici excepţii bine înţeles) sunt de rahat. Scuze de expresie. De ce? deoarece am ajuns în stadiul în care ne jefuim propria ţară cu alte cuvinte ne furăm pe noi înşine. România este o ţară în care poţi locui chiar bine din punct de vedere financiar dacă eşti băiat,, deştept" şi ştii cum să furi şi poţi locui bine din punct de vedere,, sufletesc" deoarece România estre o ţară specială.

| Kvcseni a răspuns:

Eu cred că Romania este o țară chiar frumoasă (mai ales pe timpul vacanței când ai posibilitatea de a călători și a de o vizita cu adevărat). Dacă e bine sau nu să locuiești aici depinde foarte mult și unde locuiești... Eu sunt din Ardeal și chiar îmi place aici, iar cănd spun asta mă refer la peisaje, oameni și posibilităti de excelare în plan școlar. Dacă țara nu va fi vândută între timp, încet-încet am putea ajunge undeva printre țarile cu economia în stare bună.