| Arriane a întrebat:

Cum fac sa invat mai repede si sa retin pe o perioada mai lunga

Răspuns Câştigător
| Levelstar a răspuns:

Incearca sa iti schematizezi lectia, sa faci tabele. Citeste o data iar apoi incearca sa spui (cu voce tare) ce ai retinut. Unde nu iti amintesti, verifica in caiet. Cel mai bun randament al sistemului nervos in ceea ce priveste invatul este intre orele 9-11 si 17-21. Recomandat este sa inveti la birou, iar lumina sa iti vina din stanga. Bafta! funda

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cel mai simplu este să citești ceea ce ai de învățat iar apoi să faci un rezumat logic cu liniuțe pe o foaie ce e de reținut.
Dau un exemplu :

Dreptul este un ansamblu de norme, instituite sau sancționate de stat, care reglementează relațiile sociale, exprimă voința de stat și sunt respectate și garantate cu ajutorul forței de constrângere a statului.

Dreptul:
-Ansambu de norme
-Stabilite/Instituite
-Recunoscute/Sancționate
-Reglementatează relațiile sociale
-Exprimă voința de stat
-Sunt respectate și garantate cu ajutorul forței de constrângere a statului.

| Arriane explică (pentru Azµre):

Mi-a fost folositor si raspunsul tau, dar nu pot sa dau decat o funda.

| Azµre a răspuns (pentru Arriane):

Stai liniștită happy
Tu să fi înțeles ce vreau să spun
E mai ușor să înveți niște noțiuni și apoi să le pui într-o frază decât să înveți fraza.

| LuFacs a răspuns:

MemoPlus!

| Alexandra_Damean_1987 a răspuns:

Trebuie sa inveti logic nu doar asa mecanic

| Popa_George_1991 a răspuns:

Daca ai o lectie o inveti pe bucati, adica:inveti 4 randuri apoi alte 4 randuri si le unesti si tot asa. Funda?