| alina_7294 a întrebat:

poate cineva sa-mi spuna o parere despre martorii lui iehova. multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

E o credinta crestina ca oricare alta credinta crestina, mai ales dupa ce s-au mai liberalizat in ultima vreme, cu credinciosi ca oricare altii, nici mai buni si nici mai rai ca oamenii din jur. Singurele lucruri mai deosebite sunt ca nu accepta serviciul militar, unii nu l-au acceptat nici inainte de 1989, preferand inchisoarea si fac un misionarism foarte asiduu, poate i-ai vazut impartind brosuri pe strada ori facand vizite la domiciliu si incercand sa te lamureasca asupra "credintei adevarate", pe care doar ei ar avea-o si numai ei vor fi salvati la sfarsitul lumii.
Cunosc destui credinciosi si altfel sunt oameni cu care te poti intelege. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu toții suntem păcătoși.
Fiecare crede în ceva mai mult sau mai puțin. Nu am nimic cu ei în schimb am o prietenă care se tot duce la ei la sală și ulterior înjură de mama focului!
Eu ce să înțeleg că studiază biblia, spală duminica, etc. și nici măcar nu s-a convertit la religia lor!?!
Pa, pa.

| gabriela a răspuns:

Doamne, secta!

| ღdiaღ a răspuns:

Buna! Si eu sunt o martora a lui Iehova si nu vorbesc urat sau injur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu sunt martora lui iehova si acolo lumea vorbeste frumos se comporta frumos si nu vorbesc vorbe urate ca voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt Martor al lui Jehowy (așa e la mine) și îți spun din propria mea experiență.
La început am studiat o broșură care cuprinde principalele teme din Biblie (Czego naprawdę uczy Biblia?). În același timp participam de 2 ori pe săptămână la Sala Regatului, unde studiam teme biblice și Turnul de Veghe.
De când am devenir Martor, am mers în lucrarea de predicare, unde am întâlnit mulți oameni care au vrut să vorbească cu noi sau ne-au trânti ușa în nas. Totuși am continuat.
Eu nu înjur, nu fumez.
Iată o zi din rutina mea: dimineața la 6:45 trezirea (3/4 din an ies la o plimbare de 15 min). La 7:20 mâncăm în familie. La 7:50 plecăm spre școală. La 8:20 încep cursurile. Până la 14 suntem la școală. La 14:30 prânzim, apoi ne facem temele (copiii, noi gătim, facem curat). Cel puțin o dată pe săptămână ținem o închinare în familie, unde îi ajutăm pe copiii noștri să înțeleagă mai bine Cuvântul lui Dumnezeu. La 19:00 cinăm, iar la 22:00 ne culcăm.

| Radamel a răspuns:

Sunt pe strada. Ei nu se supara sa-i abordezi ba din contra iti vor multumi si iti vor raspunde la intrebari.

| anna_7522 a răspuns:

Toti credem in dumnezeu. toti suntem pacatosi datorita lui adam si eva, martorii sunt buni(si eu sunt martora)