| xxxxxlovexxxxx a întrebat:

Cum pot calcula distanta dintre doua orase? Dar orase din tari diferite.

Răspuns Câştigător
| Skizzy1Jay a răspuns:

Google Map:d
scrii numele orasului de unde vrei sa pleci si numele orasului unde vrei sa ajungi tongue Funda?big grin

7 răspunsuri:
| Ervin a răspuns:

Google.ro --> hărţi --> obţineţi indicaţii de orientare --> pune orasul de plecare sus si locul unde ajungi jos. o sa iti arate acolo distanta.

| blackfox a răspuns:

Intra pe http://maps.google.com/,acolo iti apare harta, intri in dreapta la ''Obtineti indicatii de orientare'' si ai A si B, adica prima locatie si a doua unde vrei sa ajungi.Iti calculeaza drumul.

| Eva9610 a răspuns:

In primul rand se calculeaza dupa formula d/D = 1/n
d-lungimea segmentului de dreapta masurata pe harta(poti masura cu rigla)
D-lungimea reala a segmentului pe teren
n-numitorul scarii hartii
=> D= dxn
de exemplu dinstanta dintre Los Angeles- New York
d=18 cm
n=25 000000 cm= 250 km => D dintre Los Angeles si New York = 18x 250= 4500 km.
Nu stiu cat de bine ai inteles dar daca ai vreo nelamurire imi poti spune printr-un msjhappy
pahappy

| conundrum a răspuns:

De pe google maps nabule

| WillWright a răspuns:

Prin google earth...bafta

| xxxxxlovexxxxx explică:

Ex: Bucuresti-Bonn.