| AdrianBica a întrebat:

Cum pot eu ca si adolescent/adult sa ma las de masturbare? Raspundeti daca se poate va rog frumos fara insulte si batjocura; pentru ca sunt foarte multi care ar dori sa scape din acest viciu, si-s si mai multi cei care se feresc sa discute pe aceasta tema. Adolescentii si chiar adultii care din cauza aceasta sunt ratati pe plan social cat si sentimental, un sfat?

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti o prietena. E singura solutie.

| noktambul a răspuns:

Gaseste-ti o prietena vie!

| GenetiX a răspuns:

Sa-ti iei o femeie cu care poti vorbii orice absolut orice...deci mai mult decat orice happy si sa simta nevoia sa faca chestia asta la fel de des ca tine.

De regula la adulti. apare chestia asta pentru ca e mai usor sa mearga la baie sa-si rezolve dorinta decat sa ia femeia sa o mangaie vreo nu stiut cate minute apoi sa faca sex. Pe cand masturbarea dureaza 5-10 minute si pa.
Dar inchipuieti cum ar fi in varianta in care sa semnezi un "tratat" cu o femeie ca oricand si oriunde unul din voi doreste asta va rezolvati reciproc fara nimic de genul mangaieri si alte cele?happy
Legat de ultima parte din intrebarea ta, e cam lipsita de argumente. Masturbarea sa aiba reflexie in plan social? Pai ce o faci in public? Sentimental ar putea, pentru ca deja am explicat de ce dar social.

| Zazu a răspuns:

Parerea unei femei nu stiu daca ajuta, dar am sa incerc.Inactivitatea fizica si stresul te fac sa iti gasesti un refugiu care sa te faca sa te eliberezi intr-un oarecare fel.La barbati este mult mai comun decat la femei.Parerea mea, fa mult sport si evita "lucrurile" care te duc cu gandul acolo.Nu este un viciu daca relatia ta sexuala cu femei nu este alterata de o masturbare excesiva.Problema este in felul urmator,masturbarea este cumva un efect al alterarii starii tale,dar nu este un fenomen psihic. Daca continui sa o faci si daca ai prietena,ceea ce este normal,relatia ta o sa aiba de suferit,erectia nu mai are aceeasi intensitate,o sa poti avea acte sexuale de durata mai lunga,dar fata o sa fie cam frustrata pentru ca contrar asteptarilor barbatilor, o femeie nu o vrea lunga! ci dura! posibil sa am expresii nepotrivite, dar scriu ca sa fie pe intelesul tuturor.Este normal sa te masturbezi si,ma repet,nu este un viciu si nici nu orbesti! Cautati o prietena, o sa iti fie greu, pentru ca esti obisnuit sa fie scurt si fara mult efort.Cred ca este mult mai important sa iti schimbi atitudinea, sa fii mai cald, mai expresiv decat sa fii rece cu tine.

| terts a răspuns:

E ceva normal pentru unii, probabil ca-ti petreci mai mult timpul in casa si mai putin afara cu ``smekerii``, si eu am tinut-o vreo 4 ani asa, si eu imi faceam griji si postam pe situri cum sa ma las de prostia asta... si m-am lasat pentru ca am avut puterea sa-mi dau seama ca ma distruge atat fizic cat si psihic, si acum mai vad cate-un film si imi mai creste ``tensiunea`` dar NU mai ejaculez. daca mai ai vreo intrebare zi-o.

| Măcrin a răspuns:

O solutie ar fi sa-ti gasesti ceva de lucru, o ocupatie, un hobby,... ceva care sa-ti ocupe toata ziua... la mine functioneaza, nu mai am chef sa ma uit la filme porno, nici nu ma mai intereseaza fetele

alta varianta ar fi meditatia... asta e mai grea(nu e pentru oricine), cauta pe google despre meditatie, muzica de meditatie, carti, cursuri...

Întrebări recente