| SporeBox a întrebat:

Cum pot face un cub rubik in timp foarte scurt dar sa fie si o metoda usor de retinut? Stiu metoda layer by layer si vreau sa avansez macar la timp de 1 min foarte usor. Am cautat metoda fridrich dar e prea complicata. Sunt prea multi algoritmi si as aprecia daca mi-ati spune numele unei metode de rezolvare mai rapida decat layer by layer dar sa aiba si un numar mic de allgoritmi(macar 20 daca nu sunt mai putini).

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cei care rezolva cubul Rubik in mai putin de 1 minut si-au facut deja proprii algoritmi secrete.
Ai nevoie de foarte mult antrenament, spirit de observatie si de decizie foarte bine antrenat sa ajungi la asemenea performante.

| SporeBox explică (pentru Bula):

Pai problema e ca nu ma prea duce capul sa imi fac proprii algoritmi. Macar daca stii spune-mi niste nume de algoritmi buni, rapizi si usor de invatat ca nu imi trebuie cine stie ce performante pentru ca nu am planuri sa ma duc la concursuri.

| Bula a răspuns (pentru SporeBox):

Pai, daca nu te duce mintea, invata intai bine algoritmii cunoscuti.
Dupa multe exersari iti vei putea forma si pe ale tale, singur.
Trebuie insa mii de rezolvari pana atunci...

Matematica nu e poezie sa inveti toate problemele pe de rost big grin

| SporeBox explică (pentru Bula):

Nu am cerut sa ma inveti sa exersez. Vreau sa imi dai nume de algoritmi buni. Daca nu stii mai bine nu mai raspunde

| Bula a răspuns (pentru SporeBox):

Incepe cu algoritmul Dedmore.

| SporeBox explică (pentru Bula):

Multumesc