| marius14 a întrebat:

Cum pot sa fac sa retin mai bine ce am invatat sau sa mi se para invatatul mai usor? Apropo nu stiu daca am ales bine categoria big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie lectia schematic, intr-un mod usor de retinut(termenii dificili inlocuieste-i cu altii care au aceeasi senmifiactie, dar sunt mai usor de retinut). Scrie cu alta culoare definitiile si lucrurile mai importante, incearca sa inveti logic, nu mecanic si nu lasa nimic sa-ti distraga atentia de la invatat(calculatorul, televizorul, o conversatie telefonica etc). Incearca sa memorezi lectia pe fragmente(asta te va ajuta sa uiti mai greu ceea ce ai invatat) si poti citi lectia cu voce tare, lucrul asta te va ajuta sa retii mai usor, mai ales daca ai memorie auditiva buna.

7 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Nu te mai strofoca cu învăţatul, mai sunt 2 săptămâni fără asta.Medii încheiate, note primite.La ce-ţi mai trebuie să înveţi?

| vyol3ta a răspuns:

Gandeste cat mai logic. Citeste de doua-trei ori apoi noteaza'ti. O sa intelegi mult mai bine.
Un sfat de la mine: mananca ciocolata, pentru memorie. blushing

| dya26 a răspuns:

Incearca sa inveti logic

| alexbzalex a răspuns:

Memo Plus Pentru imbunatatirea concentrarii si memoriei

| secret_1807 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa iei niste lecitina ca sa retii mai usor, si tot o data sa nu uiti.Ca sa ai o memorie buna trebuie sa inveti mereu, ca altfel intra pe o ureche si iese pe alta.

| ThePrincessOfTheDark a răspuns:

Pai notreaza-ti!

| valeria_2554 a răspuns:

Sa te concentrezi mereu atunci cind citesti, sa nu iti zboare gindul cu totul in alta parte.)))