| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt clasa a 8-a si am luat note mici in simularile nationale (7.20 romana si 4.40 mate). Si eu chiar nu stiu ce sa mai fac, eu nu stiu sa invat decat mecanic. Am incercat sa-mi fac diferite scheme, sa invat auditiv, dar nimic nu da roade. Invatatul meu mecanic dureaza maxim 5-10 minute si retin usor dar daca ma intrebi peste o luna ceva din ce am invatat nu mai stiu nimic. Si acum trebuie sa recuperez toata materia din 5-8 in 3 luni, mai ales la matematica unde am mari probleme. Pe primul semestru mi-a iesit 5 dar semestrul acesta nu cred ca o sa trec. Merg la meditatii, cand nu stiu ceva imi intreb colegii care se descurca mai bine, acasa lucrez suplimentar si refac exercitii sa inteleg mai bine... dar nimic. Ce ma sfatuiti sa fac? Mi-ati fi de mare ajutor.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate sa acorzi mai mult de 5-10 minute invatatului? Sau sa te apuci de pregatire, daca esti la nivelul asta acum nu cred ca ai sanse sa poti sa iei note ok la examen fara ajutor specializat. Deci apuca-te de pregatire cat inca mai ai timp.

| vampyremisa a răspuns:

In primul rand, departeaza-te de caiet. Nu vei reusi sa faci nimic daca tocesti. Ia o gura de aer, mananca ceva dulce bea putina apa. Cand citesti ceva, citeste cu voce tare. Omul e facut sa retina circa 20% din ce vede, dar mai multi de 30%. Nu trebuie sa inveti mult odata. La fiecare 15 minute, ia o pauza de 2-5. coloreaza caietele. Fa exercitii usoare, dar nu eaparat multe. La romana, citeste cartea, si poti linistit sa iei 9 fara sa inveti. La mate citeste intrebarea de 10 ori. Iar si iar. Deseneaza, coloreaza, inventeaza.
https://www.mindtools.com/memory.html

| Devilady a răspuns:

Ia niste suplimente pentru memorie, ceva lecitina, incerca sa-ti faci niste scheme sau cere ajutorul unui coleg, profesor daca nu te descurci.

| Vavaregenge00001 a răspuns:

Nu cred ca e cazul ca intri in panica... Poate ar trebui sa inveti putin mai mult decat 10 min pentru ca asa faceam si eu dar uitam a doua zi desi pe moment retineam usor...Nimeni nu-si mai aminteste ce a invatat acu o luna, fii serios. Faci putina pregatire, acorzi mai mult tp invatatului si gata, oricum o sa vezi la o sa fie foarte usor la capacitate chiar daca acum esti speriat.