| Raluca_1589 a întrebat:

Cum poti scapa de paduchii?

15 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Cu gaz e cea mai buna solutie happy

| benny a răspuns:

Iti dai cu gaz sau te tunzi zero sau poate se gasete vreun spray ceva pe la farmacie happy

| Anonymus314 a răspuns:

Cristian a răspuns:
raspuns ales
Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

by cristian, expert TPU

| carpediem a răspuns:

De corp sau de par?

| PeStraziGoale a răspuns:

Iti aduc o maimuta? laughing

| yanis a răspuns:

Te speli cu gaz!:d

| question_3585 a răspuns:

Pune pe o bucata de vata petrol, sau sprei de muste si da-te pe pr. sau uite un site:http://www.suntmamica.ro/Paduchii.html ep pentru bebelusi dar merge si pentru tine :)))
funda?

| Dreamy a răspuns:

Cu gaz. Taierea parului e de asemenea o solutie usoara

Dar acum au aparut multe solutii excelente. Medicul de familie ti-le poate recomanda.

Tine minte!: Nu e o rusine sa ai paduchii, e foarte firesc, nu te simtii jenata. Incearca totusi sa lipsesti de la scoalca cand iti rezolvi problema. Gandeste-te la ceilalti!

Succes!

| clau123 a răspuns:

Spala-te cu petrol, du-te la farmacie si cumpara ceva pentru paduchi.

| armand3004 a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.
Sau exista la farmacie mai multe sampoane si solutii foarte eficiente. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu e nimic rusinos in asta. I-ai luat impartind peria sau obiectele de prins parul cu alte persoane si paduchii se inmultesc foarte mult in parul curat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.romedic.ro/cum-tratezi-paduchii-la-copii-0P14595
http://www.sfatulmedicului.ro/......duchi_1376
Intreaba farmacistul si iti va da o lotiune speciala cu care scapi de paduchi intr-o singura zi. Si cand eram copii, bunica ne dadea cu gaz. Il lasi cateva ore pe par, apoi te speli. Cred ca va trebuii sa repeti ''operatiunea'' de cateva ori. Si ar mai fi sa bati spuma bine cateva albusuri de oua... si intinzi pe tot parul... lasi pana se intareste, apoi indepartezi spuma cu apa si te speli normal cu sampon pe cap. Spuma de albus se intareste si cand o dai jos ia paduchii si ouale lor. Dar ar fi recomandat cu gaz, este o metoda foarte usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i la cineva funda?

| Wanderer a răspuns:

Cunosc o prietena care a avut paduchi si a zis ca daca te duci la farmacie exista niste solutii care ii omoare si pe urma o sa iti dea un pieptam cu care sa ii scoti din par si chiar merge, adica nu mai are nimic. Nu stiu cum se numeste dar o sa iti zica la farmacie.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut paduchi de la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.
A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.
Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.

| HopeAndDream a răspuns:

Exista doua solutii:
1. Gazul...care ramane in par destul de mult (cam forever)
2.Sa te tunzi