| anonim_4396 a întrebat:

Cum putem sa ne orientam? Cateva metode de orientare. fara busola big grin Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Intrebari200 a răspuns:

După lună, soare, Ai aici multe metode de orientare :) -> http://catedra-militara.blogspot.ro/......harta.html sau Daca aveti ceas - de tip clasic - si vreti sa aflati punctele cardinale, intr-o zi insorita, procedati astfel:
· indreptati limba orara a ceasului catre soare, indiferent la ce ora va aflati
· trasati "imaginar" sau pe teren unghiul facut de limba orara a ceasului orientat ca mai sus, si semidreapta care porneste din centrul ceasului si trece prin punctul care arata ora 12
· duceti, cum va pricepeti mai bine, bisectoarea acestui unghi si veti gasi punctul cardinal "sud", zis si "miaza-zi"
Aflarea celorlalte puncte cardinale nu mai este o problema.

3 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Muchi pe scoarta unui copac.indica totdeauna nordul

| KMaddieK a răspuns:

Dupa soare

| anonimus44 a răspuns:

Dupa soare, dupa stele, dupa umbra, dupa luna etc.