| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Cum sa am mai multa incredere in mine? Vreau sa zic ca eu practic handball si nu indraznesc aproape deloc sa arunc la poarta! Domna antrenosre imi spune intotdeauna sa arunc dar eu cand ma vad cu mingea in manee incremenesc! Imi este frica sa nu dau gres ( daca nu dau gol ) si nu stiu daca pot sa depasesc adversarul! crying Cum pot fi in acest caz mai indrzneata? fundacrying

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu dai la poartă nu ai de unde știi ce poți! Adversarul trebuie învins!
Succes. Nu te papă nimeni,
Pa, pa.

| Laura a răspuns:

N-ai șanse, întoarce-te la Narcisa Sălbatică.

| allynutzz a răspuns:

1. Redu la tacere criticul din tine, care vede doar partile tale negative. Este dificil sa auzi si sa accepti criticile celorlalti, insa uneori poti deveni cel mai mare critic (si, implicit, dusman) al tau prin felul in care gandesti si actionezi. Ca atare, incearca sa nu te ambitionezi sa pastrezi in lista de prioritati un standard pe care iti este dificil sa il atingi.

2. Decide sa obtii din nou controlul asupra vocii tale interioare - de acum inainte, permite doar accesul feedback-urilor constructive. In loc sa te axezi asupra partilor negative, este recomandabil sa incepi sa te gandesti la calitatile si atributele care te pun in valoare. In fiecare zi, noteaza pe o foaie de hartie trei lucruri care iti plac la tine. In acest fel, te vei obisnui sa iti gasesti si calitati, daca, de regula, te subevaluezi.

3. Evita gandurile perfectioniste si stabileste-ti teluri care poti fi atinse. Prefera sa iti indeplinesti planurile propuse decat sa atingi perfectiunea.

4. Invata din greseli. Nu uita niciodata ca toata lumea face greseli - ele reprezinta o piatra importanta pusa la temelia autocunoasterii si dezvoltarii persoanei care trebuie sa devii.

5. "Reprogrameaza-te" si schimba felul in care se desfasoara o zi obisnuita din viata ta. Renunta sau modifica unele dintre activitatile tale zilnice, pentru o perspectiva noua si proaspata asupra vietii, apoi abordeaza aceste activitati intr-o maniera pozitiva.

6. Adu o schimbare in viata cuiva - lucreaza voluntar pentru o asociatie caritabile sau care implica intreaga comunitate din care faci parte. Dedica o parte din timpul tau liber unei actiuni care sa schimbe mersul lucrurilor in mai bine. Astfel, vei vedea ca ajutorul tau este apreciat si bine venit, devenind, astfel, un factor-cheie care te ajuta sa iti redescoperi increderea in propria valoare.

7. Nu scoate din rutina zilnica sportul si activitatile fizice. Aceasta este o modalitate excelenta de a scapa de stres si de a te bucura intr-un timp relativ scurt de rezultatele unui stil de viata sanatos si mult mai fericit.