| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Cum sa inveti mai bine si mai usor?

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Bună.
În primul rând, nu face marea greşeală de a învăţa noaptea, deoarece nu îţi vei putea aduce aminte de nimic în timpul examenului. Învaţă până la 23:00 maxim, apoi culcă-te. Se spune că timpul cel mai potrivit pentru a memora este 8:00-11:00 şi 18:00-21:00,acestea sunt perioadele active ale organismului şi ale creierului. Atunci când începi să înveţi,fă-ţi un conspect al lecţiilor(sau ce ai de învăţat),care să cuprindă puncte cheie ale subiectului, cu limbajul personal. Legat de alimentaţie, nu încerca să memorezi la minim 40 de minute de la masă.În perioada examenelor,renunţă la mâncarea grasă sau consistentă.
Nu uita,dacă în timp ce înveţi nu-ţi intră nimic în cap, odihneşte-te sau fă altceva, nu pierde timpul degeaba!
Baftă!

4 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Ca sa inveti mai usor, trebuie sa inveti schematic. Adica sa-ti faci un rezumat la fiecare lectie. Si sa-ti notezi detaliile. Daca vrei sa iei un 10.
Dar eu nu-mi incarc memoria cu detalii pentru ca la facultatea unde sunt eu volumul de informatie e f mare, carti pentru invatat sunt multe, asa ca nu am timp sa invat in detaliu.
Invat partea care eu consider ca este mai importanta.

Imi notez pe foi, schematic ceea ce e mai important si pe langa asta ideile principale care deriva din fiecare. Asta ma ajuta sa nu ocup mult spatiu si sa nu pierd mult timp scriind. Mai apoi cand vad detaliile, imi amintesc subiectul si reusesc sa-l dezvolt din minte.

Acum, nu stiu pentru ce materii te gandesti tu sa inveti mai bine si mai usor.
Eu fac medicina si aici lucrurile nu se pot inflori. Aici anumite lucruri trebuie invatate pederost. Asa ca pe mine ma ajuta f mult invatatul logic.

| 0Hey0 a răspuns:

Sa stai singura in camera, sa citesti cu atentie lectia,
si un mic secret sa scrii pe o lista pentru ce vrei tu sa inveti sa cand crezi ca nu sti uita-te pe pagina
funda?

| diana_6081 a răspuns:

Ia pastile ginko biloba, bea bors acru de la bunica big grin si mananca dimineata (sunt recomandate cerealele integrale) pentru a avea energie pe tot restul zilei. Sper ca ti-am fost de ajutor si iti doresc mult noroc in noul an scola!winking bye-bye :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încerci în primul rând să laşi totul deoparte atunci când înveţi şi să te concentrezi exact pe asta. Poţi învăţa pe fragmente, iar cu fiecare fragment învăţat îl reiei pe cel din urmă. Contează să înţelegi ce înveţi, nu să reţii motamo. Poţi să citeşti şi aici : http://www.craiovaforum.ro/......5855.html. Baftă!