| marywsbossxxx a întrebat:

Cum sa mergi pe o roata cu bicicleta?

Răspuns Câştigător
| Lol_1641 a răspuns:

SCVS: Tu gandesti frate? :|

marywsbossxxx: Uita de ce a zis "SCVS", uite aici un tutorial:
http://www.youtube.com/watch?v=ZNLBKRpWt7w *sper sa te ajute*

8 răspunsuri:
| Lol_1641 a răspuns:

Nu nu medalie, da-mi o funtita! laughing) *pe bune, da-mi fundita*

| marywsbossxxx explică:

Dc care ii faza?!

| marywsbossxxx explică:

Not here iti dau medalie, pentru ca am aflat ce trebuiewinking mersi!

| marywsbossxxx explică:

Da ai dreptate laughing

| andreii2 a răspuns:

Cum sa pui astfel de intrebari?
TU gandesti?

| Tonyy25 a răspuns:

Un prim pas de a da manual trebuie sa exersezi sa ați menții echilibrul cat de cat, stand pe șa, si dând din padale iar mâinile trebuie sa fie întinse (wiellie) E de ajuns sa reușești sa il faci aproximativ 5m
Pentru a menține echilibrul in wiellie, încearcă atunci când simți ca ești prea in spate, sa pui ușor si alternativ frana de spate!
NU TINE CONT CA VEI CADEA PE SPATE! DACA SE VA IMTAMPLA ASTA, AUTOMAT VEI LUA PICIOARELE DE PE PEDALE, SI LE VEI PUNE JOS!
După ce ești capabil sa dai cat de cat wiellie-ul, poți începe sa încerci sa ridici puțin ghidonul FARA A STAE SA, SI FARA A DA DIN PEDALE (manual)!
Un alt lucru important este atunci când ridici roata, sa stai cu mâinile intinse! Deoarece mâinile te ajuta sa ați învingi frica de a te da pe spate!

După ceva timp de munca cu ridicarea ghidonului, poți începe sa te lași mult mai mult pe spate! IAR DACA SIMȚI CA ESTI PREA IN SPATE, CIUPESTE FRANA CA LA WIELLIE PENTRU A REVENII PE 2 ROȚI!
După ce simți ca ai curaj sa te dai pe spate, atunci sa ști ca ești pe drumul cel bun de a învăța manual!
Un alt lucru important este sa nu încerci sa nu mai pui frana! Indicat este, atunci când te ridici, sa ai un deget pe frana!
După cam 1 luna de antrenament vei fi uimit ca nu vei mai avea frica de a cădea pe spate!
După ce simți ca nu mai ai frica aia de a cădea pe spate, încearcă sa menții roata din fața, in sus!
Pentru a face asta este nevoie doar de genunchii tai!
Când simți ca roata din fața o ia in jos, da genunchii in spate! Iar când simți ca ești prea in spate, da genunchii in fața! Preferabil ar fi sa ati găsești un punct de echilibru si sa nu fi nevoit sa dai de genunchii in fața si in spate mereu!
In aproximativ 2 luni, deja vei fi uimit ca te poți menține aproximativ 5 metrii!
Manual este un trick foarte greu care se învăța foarte lent! Nu te aștepta sa al faci din prima! Si daca nu ați iese, mai încearcă! Nu te da bătut!
După inca 3 luni de exersat, deja il vei menține aprox. 30-100 metrii!
Retine!
Manual este un trick foarte greu de învățat in sensul ca durează foarte mult pana inveti!
Sper ca te-am ajutat!?

| Temian_Sebastian_1997 a răspuns:

1 la mina pune pe rotita mare in fata si adica viteza 2 sau 3 si prima viteza pe spate si ridica scaunu cam 15 cm depinde

| Jamba_Cristian_1994 a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti punctul de echilibru pe roata spate si sa te mentii dupa ce ai ridicat roata fata. Poti folosi si frana pentru a evita accidentarile.