| PaPi a întrebat:

Cum va imaginati scoala ideala?

9 răspunsuri:
| CristinaCristinika123 a răspuns:

Deci eu mi-as dori :
1. Sa avem mai putine teme si de invatat.
2. Profesorii sa ne asculte mai rar si sa fie mai indulgenti la ore.
3. Sa nu mai facem MUZICA si DESENUL, pentru. ca nu toti copii sunt talentati.
4. Sa avem dulapuri pe hol si sa fie ordine multa si disciplina

funda?

| Bleed a răspuns:

1. Elevi silitori si politicosi.
2. Profesori care merita sa predea.
3. Mai multa materie de examen, mai putina religie, cultura civica, etc.

| tenshi261 a răspuns:

Fiecare banca sa aiba cate un ecran incorporat ca sa poti naviga pe internetwinking

| yonycka16 a răspuns:

Buna intrebare, scoala idealawinking un loc unde sa mergi cu placere, nu din obligatie, unde profesorii sa iti arate, sa ramai cu imagini placute (practica frate), decat sa stai in banca 5-8 ore sa scrii ca nebunu pana te doare mana; consider ca toata atentia este canalizata mai mult in a scrie cat mai repede si frumos (ca sa intelegi atunci cand inveti laughing ), dar daca ai vedea ora ca pe un trailer? daca la ora de chimie te-ar pune sa faci mai multe "potiuni"? (lista poate continua), sunt sigura ca ar fi mult mai placuta scoala. happy

| Corinnààà a răspuns:

Cu profesori care stiu sa predea si sa faca liniste in clasa. Sa fie respectat si sa respecte.

| Sexyboo a răspuns:

Fara teme si cu pauze mai mari.

| Shobu a răspuns:

Pai cam asa:
1) ora sa dureze 30 min;
2) temele sa fie putine [caci doar ne iau din timpul pentru. invatat];
3) materia sa nu fie multa ca profesorii sa o poata parcurge pe toata cum trebuie [nu ca la sfarsitul anului sa se planga toti ca nau tim sa predea];
4) la orele de: desen, ed. fizica, religie, muzica sa nu primim note pentru. ca majoritatea profesorilor dau 10 si daca ei habar n-au cine e Iisus, pentru. ca ei cred ca e jucator la Steaua [de ex.];
5) Profesorii sa nu predea mult, adic' sa nu scriem atat de mult la ore, sa facem si practicawinking [de ex. la chimie, fizica etc.] [sa ne dea ce e mai important, de baza];
6) Pauzele sa fie de 20 min, iar pauza mare[de masa] de 30 min [pentru. ca trebuie mers si dupa lapte, corn...]
7) daca Romania n-ar fi in crizawinking n-ar strica la fiecare scoala [hai sa ziceam ca la cele din sate, nu] o cantinawinking
Cam asta ar fi happy

| vulpeaneagra a răspuns:

Tigari, tigari, bautura, fara ore si iar tigari laughing) si femei laughing))

| Vieru_Maria_1980 a răspuns:

Mini - eseu despre școala ideală

Ideea de şcoală ideală este foarte relativă. Toată lumea ar avea alte aşteptări de la o instituţie de genul acesta, dacă ar exista, desigur. Eu cred că nici nu este neapărat nevoie de aşa ceva în realitate, căci şcoala ideală nu este deloc ideală din punctul de vedere al elevilor. Ştiu că sună a paradox, dar am să dezvolt ideea.
Să începem cu autocritica... Cum să fie elevii într-o şcoală ideală? Păi, cât mai coloraţi, cred. Adică nu la culoare mă refer, în sens propriu, ci la personalitate. Să fie diferiţi. Să fie elevi care chiar sunt pentru clasele de tip uman, şi alţii pentru real. Să înveţe că fiecare este diferit şi bun la altceva, sau mai bun şi să înveţe să lucreze în grupe.
Acum, un subiect mai delicat...profesorii... Cred că ar fi cel mai bine să fie şi ei cât mai diferiţi. Să fie măcar o profesoară severă, şi măcar una care ne-ar mânca, atât de mult ne-ar iubi, ca o clasă. Să le placă 100% ce fac, şi să dea totul din suflet pentru ca fiecare generaţie să fie cât mai bună.
Cred că o şcoală ideală trebuie să aibă şi un fel de istorie, un trecut. De obicei pentru reflectarea acesteia ajută foarte mult şi înfăţişarea clădirii, deci şi clădirea joacă un rol important în şcoala mea ideală. Din păcate, o şcoală, cât ar fi ea deperfectă, trebuie să predea ce spun cei de sus, este doar servitorul-transmițătorul unui tipar de educaţie, gata stabilit de minister.
De fiecare dată când încerc să îmi imaginez şcoala în care în fiecare zi m-aş duce mândru îmi apare în faţă clădirea şcolii mele. Nu chiar în fiecare zi resimt acest lucru, dar știu că aici se fac eforturi înalte şi demne de respect! De aceea mă simt bine în școala mea.Și, cine știe, poate chiar acesta este secretul școlii ideale...