| senstein a întrebat:

D. metanalul se poate condensa aldolic cu aldehida benzoică ..se poate sau nu?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Iti scriu pentru a treia oara raspunsul: dupa parerea mea, metanalul nu se poate condensa aldolic cu aldehida benzoica.
Daca vrei, si ca sa fii tu sigur ca nu ti-am spus prostii, intreaba-l si pe profesorul de chimie.

| senstein explică (pentru aladinbeci):

Deci nu, atat trebuia, nu sa-mi explici.

Multumesc.

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Senstein, o sa incerc sa te lamuresc, din ceea ce stiu eu, cu privire la nedumerirea ta. Benzaldehida nu se poate condensa aldolic cu metanalul deoarece nici C6H5CHO si nici CH2O nu pot functiona ca si componenta metilenica. Banuiesc ca stii teoria despre reactia de condensare.
Exista o reactie intre benzaldehida si metanal, si anume reactia Cannizzaro (reactie valabila pentru aldehide), dar aceea este o reactie de oxido-reducere pentru aldehide, si nu este o reactie de condensare aldolica. In urma reactiei Cannizzaro mixta intre benzaldehida si metanal, in prezenta de hidroxid de sodiu, se obtin alcool benzilic si formiat de sodiu, si nu aldol. Ti-am lasat si un mesaj. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Bafta!

| senstein explică (pentru aladinbeci):

Deci da sau nu? Nu trebuie sa dau explicatie trebuie sa spun da sau nu...

| senstein explică:

Niciunul nu stie vad... am nevoie, e pentru admitere, un prost cica s-a terminat scoala laughing. In fine, pe wikipedia zice ca da sau ce am inteles eu insa in cartea de grile zice ca nu, nu mai inteleg nimic,

| micutaEU a răspuns:

Buna intrebarea