| Belgravistan a întrebat:

Vaporii de apa se pot condensa in aer sau au nevoie de o suprafață solida pentru a se condensa?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au nevoie de un nucleu de condensare, o suprafață non gazoasă. Acesta poate fi o particulă de poluant purtat de curenții de aer la înâlțime, un cristal de gheață din nori sau altă picătură de apă.

| johnnny123 a răspuns:

Ai auzit vreodata de niste chestii numite "nori" (care nu au suprafete solide) si de un fenomen numit "ploaie"?

| gabicoo a răspuns:

Oare de ce plouă?

| Lukasssz a răspuns:

Inca nu ai descoperit ploaia? Naspahee hee