| anonim_4396 a întrebat:

Daca de exemplu am media 7, 70 de admitere si pun primele 2 licee care au media de 8, 30 am sanse sa intru? daca nu sunt toate locurile ocupate pana ajunge la media mea poate sa ma bage la acel liceu chiar daca nu am acea medie?

4 răspunsuri:
| heise a răspuns:

Stai, stai, 25?! Stai... Stii ca sunt mii de copii, nu? raised eyebrows Cum naiba crezi ca daca pui atatea licee (si incepi cu medii de opt) o sa cazi undeva? Cum ar fi, colega mea avea 8.31 si vroia sa se duca la Scoala Centrala care avea cu sase sutimi mai mult decat ea. Stii ce? Nu a intrat. Si a fost prima ei optiune si avea si locul 4000+ (eu am avut 8000+ si am intrat la a doua mea optiune) si a intrat la un liceu cu media fixa si e undeva cam la o ora distanta de aici (vreo 14 statii de te plictisesti). Se poate intampla sa fi norocos ca mine sau altii copii care au avut note mici si iau intrat la licee de media sapte spre opt (un coleg avea 6 si ceva si a intrat la un liceu cu media 7.74). Conteaza si cine se baga acolo, adica ce optiuni au ca na, toti vor licee bune. Si oricum, nu o sa te primeasca cu atatea optiuni. Cand te vei duce la director sa iti semneze o sa te trimita inapoi ca sa completezi dupa ce iti tine o morala ca s-ar putea sa nu intri in 120 de licee puse pe foaie. Eu scrisesem 120 si am tras de toate liceele (daca intelegi la ce ma refer) si am reusit undeva pe la 180 (bine, tot in jur de 120 am ramas fiindca au fost multe dubluri). >.> Oricum, sa te nu te panichezi. Dar scrie orice liceu, orice! Mecanica fina, matematica-informatica, orice. Ca altfel de duci in faza a doua si iei ultimele locuri libere la licee si iti dai seama ca alea o sa fie vai de capul lor. Eu doar ti-am zis. Daca ai nevoie de ceva, o sa iti zic. Desi eu de-abia maine ma duc sa duc dosarul la liceu.

| anonim_4396 explică (pentru heise):

O sa bag si mecanica, electrica, mate-info si economic
dar vreau sa ma duc la turism si alimentatie
acolo o sa bag vreo 5, 6 licee cu acest profil
si restul numai din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate, stiu cazuri...dar nu te baza pe asta, pune si optiuni la care stii sigur ca intri.
Anul asta au ramas 506 elevi nerepartizati din cauza ca n-au pus destule optiuni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Anul viitor cand o sa fie sa pun sigur o sa pun 25 de licee +
incep cu medie 8, 30 si ma duc pana in 6, 50 sau 6, 30...
poate pun 32 de siguranta