| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eu vreau să mă întâlnesc cu cineva la ora 1 noaptea, se zice azi la 1 noaptea sau mâine la 1 noaptea?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai simplu ca sa nu se inteleaga gresit ii pui data si ora.

| anonimg a răspuns:

Se zice "maine", pentru ca ceasul (ziua) incepe cu orele 12:00 miezul noptii; deci implicit si ora 1:00. Deci tot ce trece dupa miezul noptii (adica orele 12:00) este un timp viitor.

| dannyel86 a răspuns:

Maine, la ora 1 noaptea (sau "la noapte, la ora 1 - daca vrei sa te faci bine inteles).
Cel mai corect e: "maine, la ora 1 dimineata" (chiar daca e intuneric, dupa ora 00 incepe o noua zi si se considera dimineata).

| unvecin a răspuns:

Fiind vorba de o întâlnire cel mai bine e să nu folosești expresii care pot produce confuzie. Ai putea zice: ne vedem la noapte la ora 1.

Dacă e musai să folosești „azi" sau „mâine", eu aș zice că e mai sigur să folosești „azi"... pentru că nu va înțelege că vrei să te întâlnești cu el în noaptea care deja a trecut. laughing În schimb dacă zici „mâine" (deși din punct de vedere calendaristic așa pare corect) riști să-l faci să înțeleagă că nu noaptea ce urmează, ci noaptea zilei următoare. happy

| StruțulSuprem a răspuns:

Dar din ce clan dubios și suspect faci parte de aveți întălniri la 1 noaptea?

| unvecin a răspuns (pentru StruțulSuprem):

Aparent avem de a face cu organizatorul. big grin

| StruțulSuprem a răspuns (pentru unvecin):

Ai dreptate, vecine!