| Elena9328 a întrebat:

Daca nu mai plătești abonamentul la Telekom, ce poți păți?

6 răspunsuri:
| PuținConteazăNumele a răspuns:

Dacă nu ai un motiv obiectiv forat bine întemeiat pntru care să nu plătești contravaloarea serviciilor da te pot acționa în instanță sau pot apela la firme specializate în recuperare de bani pentru a-și recupera banii ce li datorezi. Dacă poți dovedii că una sau mai multe clauze din contract nu au fost resectate de către furnizorul de servicii de telefonie cum ar fi de exemplu seeviciul nu a fost prestat la paramatrii(semnal prost, etc) atunci nu vei mai fi obligat să plătești nimic.De asemenea dacă vrei poți rezilia contractul în baza legii Legii 193/2000 republicată în 2012 dacă constați că încontract există clauze abuzive cum ar fi taxe de reziliere și altele ce sunt menționate ca și abuzive asupra clientului, dar asta nu te va scutii de eventualele obligații de plată în cazul în care serviciul este prestat optim.Succes

| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Elena!
Dacă nu-l mai plătești se suspendă.
Fiind abonament ai semnat un contract cu ei. Prin urmare, îți pot cere dezpăguribiri și te pot obliga la plată.

| AndreiGigg a răspuns:

Am avut ceva asemănător deoarece nu am mai plătit pentru ceva antena de la Orange deoarece nu o mai foloseam. Atâta timp cât nu întrece o anumită suma nu este o problema. Echipamentul nu era cumpărat era închiriat de la ei. Ei nu au luat echipamentul și nici nu au fost interesați să sune sau să trimită facturi. Au terminat contractul și atât. Dar dacă întârzii cu o lună sau două la plăți eventual te vor atenționa de faptul că nu ai mai plătit factura până o plătești.

| GheorghePrep a răspuns:

La inceput iti vor suspenda abonamentul, apoi iti vor trimite scrisori prin posta si te va suna pentru a lamuri traba, intr-un final te poate trimite in instanta( asta daca ai luat ceva pe baza de abonament ex. Telefon, consola, etc...)daca nu te vor suna sa lamureasca treaba si sa gaseasca o solutie.

| Elena9328 explică (pentru GheorghePrep):

Mai am ceva de platit. Problema e că trebuia sa l scot acum în Decembrie și nu am banii. Cred că nu are vreo problema că l plătesc pe 8 ianuarie, nu?

| GheorghePrep a răspuns (pentru Elena9328):

Daca te suna spune-le sa mai astepte, ca nu ai bani acum, iar operatorul daca este ceva mai dragut iti va prelungi perioada de plata daca nu, vei fi suspendat pentru o saptamana sau doua pana platesti.