| anonim_4396 a întrebat:

Daca tot e discutabila utilitatea noastra pe acest site ce ar fi sa avem o initiativa menita sa ajute comunitatile din care facem parte? Ceva de genul: donam sange, curatam malurile unui rau, donam copiilor saraci haine sau alimente etc. Nu-s ideile mele si nici nu am una brilianta, de aceea astept de la voi sugestii. Sa fie realizabile, daca se poate.

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Eu vreau partea cu copii saraci mie mi se rupe sufletul de eicrying

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E greu ca suntem din orase diferite si nu avem cum sa ne intalnim.Eu am un copil necajit de vreo 14 ani, fara tata cu mama bolnava pe care il ajut mereu cu haine, mancare si bani de medicamente pentru mama lui, sta aproape de mine si e un copil cu foarte mult bun simt.

| Flav a răspuns:

A avut ''cineva'' o initiativa de donare de sange de pe site. Nu s-a ales nimic. Este greu sa stabilim ceva virtual, noi nu intelegem intre noi, ce sa mai zic sa ne organizam pentru. ceva caritabil?
Am fost de acord sa donez sange in caz ca T. p. u.-ul sau o parte din useri vor face acest lucru intr-o zi cu totii stabilita ( desi recunosc, mi-e frica de seringi, nu-mi surade deloc ideea ). De donat mai greu, fiindca inca nu detin o situatie financiara stabila ( inca nu-s pe banii mei, inca) dar daca s-ar organiza ceva, m-as stradui si sunt sigur c-as gasi haine sau chiar carti fiindca am decis sa-mi eliberez biblioteca prin scoaterea unor carti vechi.
Cel mai de acord as fi cu, curatarea malurilor unui rau sau unei paduri. Nu e greu, as fi multumit sa ne gasim cateva persoane si sa facem aceasta treaba. Dar stii cum e, usor e sa vorbesti si sa spui lucruri frumoase, dar mai greu e sa le intocmai. Exact cum fac eu acum.

| inna a răspuns:

La partea cu donarea de sange nu pot sa ma bag pentru ca la kilograme am eu...nu pot.

Dar mi-ar placea sa ajut la curatarea unui rau, iubesc natura si imi place sa o respect, reciclez hartia...Imi pare extrem de rau cand vad la stiri oamenii care merg intr- vacanta la munte de exemplu si cand vad ce lasa in urma lor, o multime de gunoaie fara nici cel mai mic regret...
Mi-ar placea sa ne strangem cativa si sa curatam un parc, o zona verde, un mal de rau...
Din pacate numai vorbe, e usor sa propunem greu insa sa punem si in aplicare.As vrea sa vad initiativa si vointa, nu numai vorbe in vant.

| BUBULINA a răspuns:

Va puteti baza pe mine.
Eu am fost donatoare de sange, dar din pacate nu mai pot sa donezsad
Dar pe restul va puteti baza pe mine
si flav cam are dreptate noi nu ne intelegem intre noi dar...
eu imi aduc aminte ca nogod parca nu stiu sigur a propus ceva de genu si... nimic
sad
Din pacate noi nu suntem instare de asa ceva... sincer acum happy

| BUBULINA a răspuns:

Aaa am uitat de psiholoaga happy
care si ea a facut o postare pentru chinezi prin luna martie parca
si multi s-au laudat ca vin si ajuta cu o suma banala de bani10 ron /haine /mancare...
si ghici ...de cat eu psiholoaga am fost
mai mult a fost gura de ei
Oricum sunt mandra de tine si de ideea ta >big grin

| Betty18 a răspuns:

La mine in oras nu se fac donari de sange ca as face ca nu mor de la lipsa de cateva grame de sange

succes

| devilll a răspuns:

De veniti la mine in oras sa strangem gunoiu de la malul paraului ce trece prin capatu orasului ne va trebui o raba ca sa caram tot gunoiu.
Asta i romanu jegos pana moare pacat de guvern si de amenzile mult prea mici pentru aruncarea gunoiului si pe langa asta nu ia nimeni amenda desi gunoaiele se aduna incet si sigur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap. Nogod, Contesa spuneau ceva de curatenie prin padure si un picnic. Psiholoaga a si reusit sa faca niste chestii pentru chinezii care nu mai erau doriti de nimeni. Adina a incercat o mobilizare pentru donare de singe, acum aflu de la Flav ca a fost un fiasco.
Acum pentru ca am fost criticat in trecut, nu am asteptat sa se traga un semnal de alarma. Am o vecina amarita in bloc, careia cu regularitate ii mai dam cite ceva, dar nu am simtit nevoia sa ma laud (asta apropo de o postare in care erau aratati cu degetul cei care ajuta de dragul imaginii). Am vazut si la tv ca s-au organizat de primarie actiuni de colectare de haine si diverse in corturi militare, cind au fost inundatiile alea nenorocite, nu am participat atunci dar cind am mai avut haine vechi le-am maritat (sint in zona si nu numai destui care au nevoie). In fine m-am mobilizat singur cind am avut cu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja-mi place cati suntem si chiar daca unii spun nu hotarat, sper in voi, ceilalti care ziceti ca e greu, dar nu imposibil. Mai astept propuneri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa organizam un picnic cu mici, frigarui, fripturele, alea alea si nelipsita bere... la padure happy Asa ne vom ajuta intre noi, adica ne ajutam burdihanele si ne si relaxam, mai ales daca aducem si femei care sa danseze din buric si una... cireasa de pe tort... sa iasa din tort rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vreau.Inca mai cred ca ne putem mobiliza si poate iesi ceva frumos. Eu astept inca ceva timp cu donare, pentru ca nu prea mai am timp acum, dar in curand sper sa fie.happy In rest, sunt gata sa ma implic in orice. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro, daca iese treaba asta facem si chef dupa. Hai intai sa avem motive de petrecere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O idee foarte buna. Daca pot fi de folos...ma bag!
Nu pot sa ma abtin sad sa nu amintesc ca am primit o ploaie de stupid si alte "amabilitati" cand am scris eu despre asa ceva...era un indemn doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau partea cu batranii, este infiorator cata umilinta pot indura.