| 1968 a întrebat:

De ce antonescu si ceausescu au avut o moarte asa cruda, meritau o pedeapsa mai omeneasca, sau nu?

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Iti amintesti de citatul acela din "Alexandru Lapusneanul"?
"Prosti, dar multi".

Daca privesti un pic inapoi, in istorie, ai sa vezi ca furia celor multi si prosti s-a manifestat la fel in multe cazuri. Vezi Regele Ludovic al XVI-lea cu toata familia, ghilotinati; tarul Nicolae al II-lea, cu toata familia, impuscati.
Poporul vrea sange!
Paine si circ!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@sebyla: in ce carticica de povesti ai citit tu chestia asta?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt unul din cei foarte multi care am trait in epoca ''ceausescu'' da! era foarte greu stateam la rand la paine, la lapte, la carne, ni se dadea in fabrici fasole, oua, ulei, cartofi, munceam si sambata si duminica la cules porumb, sfecla, struguri nu stiu cum am rezistat si acum multi ca mine sunt in viata. Daca discuti cu un tanar de 20-30 de ani si îi spui prin ce am trecut noi astia care de la o anumita varsta suntem foarte incomozi. Se facea de toate in tarisoara asata, dar a venit revolutia si munca noastra sa strecurat in mana celor care au stiut cum sa-si faca averi extraordinar de mari pe spinarea poporului.Si acum revin sa-ti omori conducatorul in ziua de craciun chiar daca asta merita e un mare pacat Dumnezeu nu ne va ierta niciodata!

lolita
| lolita a răspuns:

Ardnaxur1961 ai foarte mare dreptate. ceausescu a fost doar o marioneta in mainile adevaratilor conducatori ai tarii, cand lucrurile s-au complicat cine, cine a fost de vina? ceausescu. aa au zis conducatorii care au dat omului de rand ce a vrut: eliberarea din comunism, doar ca dupa moartea lui la conducere au ajuns chiar tot vechii conducatori, dupa perdea. eu am fost prea mica in perioada aia, nici nu_mi mai amintesc dar am vazut un documental in care explica totul.

| oz a răspuns:

Nici un conducator...nu merita executat.Indiferent daca a fost rau sau bun...totusi a fost conducatorul tarii.Cat despre Antonescu...multi il considera un erou...la fel ca mine.Romanii nu au mai fost calcati in picioare...si asta datorita lui Antonescu.

"Prefer să mor în mocirlă într-o Românie Mare decât să mor în paradisul unei Românii mici"

"Ceea ce nu se bazează pe adevăr, nu poate dura. Toată istoria noastră oferă un spectacol unic: noi am păstrat intacte trăsăturile rasei latine. Acelaşi lucru se întâmplă şi în graiul nostru, care este unul şi acelaşi din Maramureşul azi cedat Ungariei şi până în Timoc. Nimeni nu a izbutit să ne clintească din loc timp de 2000 de ani, nimeni nu va reuşi să ne clintească nici peste un milion de ani... Noi ne-am aşezat primii pe aceste locuri şi VOM PLECA CEI DIN URMA."
Ion Antonescu

| oz a răspuns:

Normal...omul tine minte doar ce e rau... daca nu era Antonescu noi scriam in rusa acum...

| MM a răspuns:

Nu stiu daca meritau altceva, dar mi se pare absurd ca ne-am omorat conducatorul tarii in ziua de Craciun.De altfel, ne batem cu pumnul in piept ca suntem un popor crestin.

| Raiden a răspuns:

Nu-mi vine a crede ce vad.

| fabiola a răspuns:

Stii cum e, dupa razboi multi viteji se arata! Toata lumea se temea atunci. Nu sunt pentru pedeapsa cu moartea dar ma gandesc si la mamele carora le-a murit copilul din ordinul Elenei si nu stiu cum as fi reactionat.Asta a fost ...sensul istoriei nu se poate schimba!

| aysun a răspuns:

De ceausescu ma doare in fund, dar imi pare rau ca antonescu a murit. Daca mai traia, nu mai erau asa multi cocalari si pitipoance in prezent.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Oamenii s-au speriat crezend ca vor eveda si vor reusi sa se intoarca daca mai ramaneau in viata...

| adria_1732 a răspuns:

Totul e dictat de mai marii lumii ceausescu devenise incomod si astfel s a creeat lovitura de stat care a degenerat sau poate asa s a vrut totul e comandat din umbra suntem niste biete fiinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca sunt criminali care tortureaza si omoara cu sange rece si sunt in libertate sau primesc o pedeapsa de maxim 10 ani si ies in 5 ani pe buna purtare. Ei nu ar trebuie impuscati? Si Antonescu si Ceusescu si-au meritat pedeapsa insa nu numai iei au luat vieti nevinovate(Cel putin Antonescu si Ceausescu nu si-au manjit mainile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate specula subiectul in cazul ceausescu, pentru antonescu nu pot sa ma rezum decat la ce am citit. Ceausescu merita de executat de mai multe ori, asta este parerea mea si o sustin (cu argumente cand va fi nevoie ).

| sebyla a răspuns:

Au fost omorati pentru ca detineau foarte multe documente despre toto hoti tari...si daca nu erau omorati poate se afla si infundau puscaria...iliescu a pornit revolutia...