| ..._6709 a întrebat:

De ce iubesti Romania?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ca Romania e singura patrie pe care o am in suflet! Numai bine!

| anad a răspuns:

Iubesc Romania ca-i tara mea si-i frumoasa, dar pacat ca-i murdarita, neglijata si batjocorita de cei ce stau in ea! Pe acestia nu-i iubesc, nu pe ea!

| Razvan a răspuns:

Iubesc tot ce tine de trecutul tarii mele, ma dezgusta prezentul si ma ingrozeste viitorul. Unde e luminita de la capatul tunelului care o tot astept sa o vad? Mi-am luat si ochelarii HD ca sa nu imi scapebatting eyelashes

mariana
| mariana a răspuns:

Imi iubesc Patria, pentru ca este locul in care am facut "ochi", este locul minunat in care traiesc, chiar daca oamenii ce o "populeaza", nu sunt toti la inaltimea ei. Este o tara frumoasa, este o minune care se vrea descoperita, este coltul de rai ce ar putea deveni perfect daca ne-am mai civiliza putin si daca am incerca sa mai facem si noi cate ceva pentru ea, sa nu asteptam sa faca ea totul pentru noi.
Cine spune ca uraste propria lui tara, indiferent cum arata ea, ce peisaje si bogatii are, dovedeste ca este un om limitat si care face parte tocmai dintre cei pe care-i dispretuieste, doar ca se manifesta mai "subtil", nu da cu "parul", cum se zice.
In toata lumea este criza economica dar la noi aceasta criza s-a transformat intr-o criza de personalitate, oamenii cer binele, dar nu stiu ca pentru el trebuie muncit, indiferent de cat de greu ori usor este sa faci acest lucru.
Dragilor, aceasta tara daca ar fi ingrijita, respectata, populata cu oameni civilizati, ar deveni raiul pe pamant, dar din pacate chiar si raiul poate sa dispara cand intra in el lichelele, inavutitii, pupincuristii, lenesii si consumistii, care asteapta totul de la altii.
Unde este civilizatia cand, dupa un "festin" in natura, locul ramane o groapa de gunoaie?
Unde este educatia cand limbajul folosit este trivial, violent si scabros?
Unde este valoarea omului modern cand el se complace sa fie condus de neica nimeni?
Unde sunt anii de istorie ai Romaniei, pentru care mosii si stramosii nostri au luptat ca, tara noastra sa fie libera si independenta si cate din aceste sacrificii sunt cunoscute de cei ce denigreaza propria tara?
Intrebari ar fi multe dar ma opresc aici, pentru simt ca sufletul meu sangereaza cand cineva imi vorbeste de rau tara. Tara nu are nici o vina, vina o poarta doar unii dintre cei ce locuiesc in ea si nu o pretuiesc la justa valoare.
Vina o au parintii si educatorii, profesorii care n-au reusit sa formeze generatii demne, vina o poarta cei 50 de ani de intuneric, produs de comunism, care s-a vrut cea mai buna si umana oranduire din lume, dar care s-a dezis si ea de plebe, pana la urma.
Vina o purtam fiecare dintre noi cei care avem un cuvant de spus si nu luam atitudine atunci cand auzim concepte de genul celor pe care le-am intalnit si in raspunsurile date la aceasta intrebare.
Felicitari? pentru intrebare, ar trebui sa si-o puna cat mai multi dintre noi si sa dea raspunsuri din suflet. Eu doresc ca Romania sa-si revina si din punct de vedere economic, dar mai mult imi doresc sa vad oameni care iubesc neconditionat tara si o respecta, asa cum au facut-o mosii si stramosii nostri, care si-au dat viata pentru a o apara.
Un gand bun tuturor si sentimente mai calde pentru Patria Muma.

| Essence a răspuns:

1 Pentru ca aici m-am nascut
2 Pentru ca aici locuiesc
3 Pentru ca aici locuieste si familia mea
4 Pentru ca aici locuiesc rudele mele
5 Pentru ca aici am prieteni
6 Pentru ca aici invat

Din toate aceste motive ( poate si altele ) iubesc Romania. ( si cu bune si cu rele love struck )
>big grin

| Petronela a răspuns:

Pt ca aici m-am nascut si aici imi traiesc intreaga viata

| Maya. a răspuns:

Iubesc Romania pentru ca imi plac aventurile, iar aici e o adevarata aventura sa traiesti.Jokelaughing. Iubesc tara asta doar pentru ca aici m`am nascut si aici traiesc cele mai importante persoane pentru mine.

| Aiwendil a răspuns:

Pentru ca este casa mea!

| Username6 a răspuns:

Pentru ca e tara mea si cu bune si cu rele.adica hai sa fim seriosi, orice tara are problemele ei.sincer singurul motiv pentru care as pleca in alta tara ar fi doar pentru un loc de munca mai bine platit, dar in rest nu as pleca.pentru ce sa plec? sunt o multime de tari in care e mai rau ca in romania dar pentru ca sunt mai dezvoltate creeaza o imagine perfecta.de exemplu india:din ceea ce vedem noi la t. v. ni se pare ca e paradisul dar de ce nu arata si saracia, poluarea excesiva si asa mai departe? nu arata pentru ca daca ma duc in india nu ma duc sa vad oameni saraci ci ma duc in statiuni de lux.problema romaniei e ca noi nu stim nici sa ne facem publicitate pozitiva, si prin urmare ce sa creada cei din alte tari despre noi cand vad numai saracie, crime etc etc.romania e o tara superba, pacat ca nu stim sa profitam de ea happy

| sherlynn a răspuns:

Imi iubesc mai mult Orashul prObabill din faptul ca aici se afla toate persOanele pe care le iubesc cell mai mult

| 100%Diana a răspuns:

O urasc, imi placea mai mult pana in 2005, nu erau manele, nici cocalari, si oamenii parca erau altfel.

| Lale_2033 a răspuns:

"iubesc" romania pentru ca:
-in fiecare zi iti testeaza rabdarea
-trebuie sa lupti mai rau ca in jungla sa supravietuiesti
-sa-ti gasesti un job e o adevarata aventura
-trebuie sa mergi pe strada si sa fi mereu atent sa nu calci in scuipatul unor "oameni f educati"
-cand te urci in autobuze primesti mereu "mangaieri" cu cotul, cuvinte care iti fac ziua mai buna sau atingeri subtile prin buzunare
-inveti pana nu mai poti sa termini o scoala si vine nepotul copilului fratelui unchiului angajatorului si iti ia postul pe care poate il meritai mai mult ca el
-pentru ca te duci in spital si daca nu ai bani pentru "mici atentii" pleci la fel cum ai venit, poate si mai bolnav
si lista poate continua...
Cum poti sa o iubesti cand ea nu se vrea iubita!?

| kayla a răspuns:

Cine a zis co iubesc?laughing

| cmm a răspuns:

Cand iubesti pe cineva, se zice, că şi cele mai mari defecte ti se par calitati. Asta in general. Romania? Ma intrebi de de imi iubesc parinti? de ce imi iubesc casa parinteasca, acel trecut care s-a inscris pentru totdeauna pe spirala ADN-ului meu? O iubesc pur si simplu, o iubesc pentru ca ne suporta rautatile, prostia, ingamfarea, orgoliile, minciunile, pentru ca ne iarta pentru toatea astea, pentru ca ramane mereu o enigma, pentru ca fruntea mea e mai senina cand privesc oamenii, pentru ca are peisaje frumoase, pentru ca are o capacitate incredibila de a renaste si a naste oameni deosebiti.

| stuffhappens a răspuns:

Romania e mai libera decat alte tari, zic eu

| virshabhasthira a răspuns:

Cine nu iubeste romania?rolling on the floor
sa fim sincer ori in jungla ori aici tot aia e asa ca aveti grije la animale in continuarelaughing. bafta
P. S:nu iubesc romaniawinking