| mickeye a întrebat:

De ce românii sunt snobi când vine vorba de vacanțe?
Și câți snobi, parveniți estimați că trăiesc în România?
Am citit pe multe forumuri de călătorii că foarte mulți români își fac vacanțele în străinătate.
Un exemplu concret.Am citit impresiile de vacanță ale unui snob,să-i spunem X,care a fost în Olanda.A dormit într-un camping,în cort, și a plătit vreo 20 de euro pe noapte de persoană parcă.
În Paris, a dat pe o bere 5 euro, pe nu știu ce croissant alți 4 euro.Și omul era fericit.
Alt snob spunea pe alt forum că a fost 10 zile în Corfu cu soția și a cheltuit. 8000 de euro!
Altul spunea că a fost în Croația și acolo plăteai câte 8 euro pentru absolut orice. Vrei să parchezi? 8 euro. Vrei să te plimbi puțin pe marginea unui lac? 8 euro(de persoană). Vrei să intri în nu știu ce peșteră? 10 euro.Și tot așa.
Am auzit mulți oameni zicând: "Vara asta îmi fac vacanța în România,că e criză,n-am bani."
E adevărat că în România ieși cel mai ieftin,dar nu înseamnă că dacă în România cheltui mai puțini bani,nu te poți simți bine.
Eu nu-i înțeleg pe românii care își fac vacanțele în țări de căcat ca Belgia,Olanda,.Astea sunt țări mici,urâte,fără peisaje.
Olandezii ar da orice să aibă o țară frumoasă ca România,mulți olandezi vin în România pentru munți,natură,peisaje,dar noi,snobi fiind, ne ducem tocmai în Olanda.
Eu nu mă refer numai la vacanțe. Știu mulți români care au Audi Q7 dar stau în garsonieră.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ce pot eu sa zic acu, ca e al 3 lea mesaj pe care incerc sa-l scriu si tot nu-mi iese ceva calumea, un raspuns in care imi pot arata... scarba fata de prostii aia...
Mai, de fapt nici nu ma mai mir, si nu ar mai trebuii sa te miri nici tu, doar suntem in Romania ce draq, o tara plina de cocalari, de prosti, de tampiti, care au impresia ca daca au bani si masini calumea, sunt mare "Bossi".
Si din pacate oamenii aia intregi la minte sunt putini si in inferioritate, in tara asta prostia domneste.
Sunt oameni care prefera sa se duca la un club sa vorbeasca cu niste prieteni, si sa bea bere, in muzica, galagie, miros de transpiratie, etc, decat sa stea acasa, cu prietenii, la o bere, uitandu-se la tv, sau jucanduse pe xbox, pentru ca baaa, acasa nu cheltui bani, asta e prostie, sa dai 1 milion pentru o noapte in care "esti nebun" te distrezi foarte tare in club cu o bere si 3 prieteni, decat sa stai acasa si sa cheltui 10 lei cu bere, muzica si tot ce vrei.
Nu e snobism e prostie, mai zicem si ca e criza, ca nu avem bani, uite d'asta nu avem bani, de prosti ce suntem, punem distractia pe primul loc, zicem "Hai in Spania 1 luna si noi, sa ne distram", si zicem asta inainte sa ne gandim "Ba, am economiile astea facute pentru cand o da fimiu la facultate".
nu stiu daca ai inteles cv din ce am zis, concluzia e ca sunt de acord cu tine, singurul motiv pentru care nu prea se intelege ce am scrie, este pentru ca imi e destul de greu sa descriu prostia...

1 răspuns:
| Magnifico a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate!

Dar fiecare tara are ceva special cu care te atrage,poate nu peisajul,taxele,etc. poate pur si simplu are ceva ce tie ti se pare deosebit.
Oricum sunt de acord cu tine. Avem o tara frumoasa!
Am rude plecate in Spania, Italia si spun ca nu se compara nimic cu ce avem in Romania, doar ca traiul este unul mai bun si de aceea toti aleg altceva.
Le dau dreptate aici. Daca mori de foame de ce sa mai stai?
Insa multi mor de lene nu de foame, sau pur si simplu nu sunt interesati, nu vor,"nu pot".
Orice ai face nu poti schimba nimic in toate aceste privinte!

Bafta!