| alina14 a întrebat:

De ce toti fac misto de mine? De exemplu la scoala, colegii mei rad tot timpul de mine, si fac misto de mine ca si cum as fi "proasta lor". Sau cand mai merg in parc cu prietenele mele la fel incep sa fac misto de mine. Cu ce as pute sa le raspund data viitoare si sa le inchid gura?

28 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Fac misto de tine pentru ca au vazut ca esti mai sensibila si timida si ca din bun-simt nu le intorci glumele cretine.Ma mira faptul ca te lasi incojurata de asemenea oamenii si ii mai si ridici la rangul de prieteni.Pai astia sunt prietenii?laughingNu, draga mea astia nu sunt nici macar amici.Sunt simple cunostinte care prin comportamentul lor te baga in depresie.Vezi asta e problema lumii asteia cea mai mare:ca toti trebuie sa ne incadram in niste sabloane de frumusete/incultura daca vrem sa reusim in viata.Nu e asa.Pastreaza-ti originalitatea si spera ca intr-o zi iti vei gasi macar un suflet sincer caruia sa il poti numi prieten.Lasa-i pe misogini sa isi joace piesa ieftina.Si nu iti face griji:nu sunt nici primii nici ultimii

| viatadecacatt a răspuns:

Sa nu fii proasta si sa taci din gura!
Daca faci asa o sa continuie o sa te considere o naiva care orice i-ai zice tace din gura
"Ia mars ma ca nu te am intrebat pe tine" sau "prietenelor tale" care fac misto de tine ai putea sa le spui " ma da voi sunteti perfecte ca sa criticati pe altu? eu va stiam proaste dar nici chiar asalaughing" oricum succes si fii mai tare in gura ca in ziua de astazi numai asa se poate rezolva aproape totul!

| Bishop a răspuns:

Pai poti sa nu mai stai in preajma acelor persoane de-a dreptul nesimtite sau poti sa le raspunzi cu:
"asa si? unde-i poanta?"
"zi pe bune cu limba scoasa"
"hai, da cu praf de mers ca pierzi meciul/serialul"
"du-te de aici ca habar n-ai sa porti o conversatie"
"bine ca sunt eu asa! nu-ti convine nu mai sta in preajma mea! pa!"
"tie iti face placere sa te porti mitocaneste?"
"acum imi dau seama ca omul se trage din maimute"
"eu am plecat de aici, nu imi place sa stau in preajma acestor creaturi"
"te crezi mai superi/superioara daca iti bati joc de mine?"
"esti o rusine pentru societate"

| oz a răspuns:

"prietenele mele fac misto de mine" nu sunt prietenele tale.
nu mai iesi cu ele...nu mai vorbi cu ele... daca vin si isi cer scuze...si realizeaza intr-un final ca au gresit... le ierti, nu le ierti, e treaba ta.

| antonius74 a răspuns:

Raspunde ceva de genul asta: "Esti invidios(-oasa)?" sau "Ti-e ciuda?". Incearca sa ai o atitutine hazlie si sa iei totul in gluma. Daca vad ca te deranjeaza o sa continue doar pentru distractie. Daca, in schimb, arati ca nu-ti pasa si/sau chiar incurajezi ce zic, o sa uite repede si o sa treaca mai departe cu viata lor, respectiv a ta happy.

| juniper a răspuns:

Nu sunt prietenele tale, daca nu te accepta asa cum esti nu te merita, dar las' ca se intoarce roata, nu-ti face griji. Doar ignora-i si nu spune nimic, altfel mai mult le provoci si vor continua.

| marsy a răspuns:

Trimete-le in...**
si nu mai iesi cu ele. vb serios si spune-le sa-si inchida klanturile.
sau fa sh tu misto de ele. sa veda cu e sa te simtiwinking

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Zile "Crezi ca pari mai inteligent(a) daca faci misto?"
sau "Crezi ca esti mai inteligent(a) daca faci misto?"
La mine merge le inchid gura mereu

| proffessor a răspuns:

Si eu trec prin aceleasi probleme, alinasad stiu cum e... de mine toti rad doar pentru ca am probleme minore de vorbire...stii, unele persoane nu te merita! sa ai grija de tine!

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Poti sa le zici asa: dar v-am intrebat eu ceva si nu stiam?laughing
sau
seman cu cine ma lauda
sau
invidios?laughing

P. S: nu mai baga atat la suflet ce zic ceilalti despre tine.winking.fiecare e special pentru ca are dreptul sa fie.kiss
pupici.kiss

| bruneta_9895 a răspuns:

A o prietena rade de mine ca ea are nusti ce si ma face sa ma simt prost... dar iti dau un sfat ignorale(ignorai)asa fac si euwinking

| uNu_2249 a răspuns:

Te inteleg si mie mi se mai intampla asta
uneori sunt mai timid si pun la suflet prea mult ce spun altii...si unii,, prieteni'' profita de asta... fac glume proste...incearca sa se amuze pe seama mea...am incercat sa ii inteleg, nu am reusit, parca voiau sa isi arata superioritatea(poate superioritatea de mediocritate si prostie ca altceva nu prea vad), am incercat sa le raspund taios, sau am incercat sa le explic ca nu e bine ce fac... dar nu a mers...singura solutie, care doare cel tare si care da cele mai mari roade este indiferenta:nu te lasa afectata, daca te vad ca esti moale/sensibila nu se vor opri.
Numai le comunica, nu te mai baga in vorba cu ele, nu le mai acorda atentie, usor, usor departeazate de ele, nu ele sunt prietenele de care tu ai nevoie, poate cand se vor maturiza isi vor da seama ca au gresit.
A glumi cu o persoana nu inseamna asi bate joc de ea, poate ca ele te considera inferioara lor...in realitate iti spun eu ca este exact invers. Tu lasa-i pe altii sa vorbeasca si vezi-ti de viata ta...nu te lasa doborata de obstacole...fii tare si treci peste aceste probleme si ai sa vezi ca vei ajunge departe happy

| Alessyaaa a răspuns:

''Rade ciob de oala sparta''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se intampla asta si nu stiu ce sa fac. Toti ma iau de prost, si imi fac glume proaste, cum sa scap de ei? Ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic si mi se mai intimpla si mie asta dar nu ii bag in seama de ce sa iti irosesti timpul cu ei? cauta-ti o prietena adevarata si aratale ca nu iti pasa de ce spun ei...nu mai pune tot la suflet! se-n toarce roata si poate o sa ai ocazia sa razi si tu de ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseama ca tu ai ceva ce ei siar dori sa aiba si nu pot... felicitarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte simplu; daca vrei putin respect inchide-le gura cu pumnu. lumea nu stie de respect doar de frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le zici mersi la fel si ca sunteti colegii si nu trebuie sa va jigniti si mai ziile ceva de genul invidios(oasa)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa o incerci, cand vorbesti cu mine sa taci din gura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohh da sti soro ei te vad ca pe o panfleta dar infinewinking raspundele si tu si ignorai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele ca sunt niste proaste si ca nu te intereseaza ce zic si pleaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca colegii tai te jigneste atunci sunt sigura ca sunt invidiosi pe tine cu ceva mai mult ca sigur. Aratele indiferenta si trateazalale cu aceeasi moneda fi atenta cu ce iti raspunde tie si le raspunzi si tu la fel fi dura eventual ca sa faci fata tu cu prietenele tale puteti sa fiti ca intr-o grupa si sa jigniti si voi p alti dar daca nu vreti ii jigniti doar pe ei sa vada cum e sa isi bata joc cineva de tine si ai putea sa le raspunzi cu hai carate si vezi sa nu te iau putin de ciuf daca esti dura asa sa faci si daca nu vrei le spui da ce draga esti invidioasa cumva? si te faci imporanta in fata lor daca iti raspunde ca ele nu sunt invidioase atunci tu le spui daaaaa! ce sa spun si le lasi in pace si te duci de langa ele in alata parte incerca sa te imbraci mai frumos decat ele ca sa vada ca sunt fraiere pe langa tine aaa si inca ceva sa nu le ignori niciodata ca o sa faca mai rau sa le raspunzi cu aceeasi moneda si cauta cuvinte care sa le scoata din pepeni adica sa le enetvezi.succestonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razi si tu de ei platestele cu aceeasi moneda ca sa se invete minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razi si tu se ei spune-le ceva urat dar si amuzant platestele cu aceeasi moneda

| Tito97 a răspuns:

Ai putea să afli mai multe detalii personale despre ei. Mi-am dat seama foarte rapid că foarte mulți ciudoși din ăștia cu pliscul mare sunt vai lupa lor, mama măturătoare și tasu lăcătuș. I-ai putea spune pentru o ingrată ce locuiește într-o garsonieră cu încă 10, mănâncă când apucă și freacă drumurile ai o părere mult prea bună despre tine.

| iLL3GaLL a răspuns:

Spune-i 'si ce daca tie cuda baga nasu in buda ' spune asta la mine merge

| sabousergiu a răspuns:

,,Dumnezeu ne consideră egali în faţa Lui şi, mai mult, fiecare om are calităţi şi defecte, aşa că terminaţi cu miştocăriile astea că n-au loc în capul meu şi s-ar putea să intre în capul vostru mai grele decât erau şi să vă explodeze capul'' poate că nu-i cea mai bună variantă, poate că altcineva va găsi o replică mai bună, asta a venit pe moment.

| Florentina_Luca_2003 a răspuns:

,,Ai coloană vertebrală,ai prezența, ai carismă,ai talent. Hai c-am glumit!"
,, Așa și!?"
,, Tu vorbești!"
,, Acum îmi dau seama că omul de trage din maimuțe ".
,, Nu te întrec!"
,, Serios!?"
,, Nu îmi vine să cred că ai un cap așa de mare și o minte atât de mică."
Atât!
Baftă!

Întrebări recente