| ISOtech a întrebat:

De ceva timp vreau sa creez un forum(download muzica,filme, tutoriale, programe...etc)insa intrebarea mea este aceste forumuri in general merg adica au trafic? Sau ma mai gandeam sa creez o pagina facebook insa nu stiu despre ce(gen postezi lucruri haioase)intelegeti ce vreau sa zic. Dati-mi idei de pagina daca nu de forumuri.big grin

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Paginile de Facebook deja incep sa devina enervante! Doar copii de 10 ani care n-au activate acasa mai posteaza pe pagini "haioase".

Dar cu un forum poti creea o cumunitate, care in timp va creste si te poate sustine cand vei avea o problema.

Si da, forumurile au trafic, dar in timp va deveni popular.

Mai intai va trebui sa postezi niste tutoriale care se cauta pe Google, foarte bine optimizate din punct de vedere SEO ca lumea sa te gaseasca foarte usor, apoi in timp, iti faci un staff format din cativa prieteni/persoane de incredere care sa fie moderatori si apoi tu va trebui sa te gandesc la partea tehnica a site-ului, in timp ce moderatorii si membrii posteaza si cu cat posteaza mai mult cu atat mai multa lume va gasi forumul prin cautari pe Google.

Eu vreau sa-mi fac un forum despre PC, noutati IT, gameing, am un canal de Youtube si mai intai vreau ca acolo sa pot creea o comunitate de persoane care sa ma sustina, dupa ce terminam cu sarbatorile o sa aplic la un network pentru parteneriat si cand o sa scot si un banut din asa ceva o sa imi cumpar un domeniu si poate host pe care sa-mi fac un forum, dar mai intai, trebuie sa ma preocupe scoala, dar la anul voi fi la liceu si o sa am mai mult timp liberi in primul si al 2lea ani ca apoi va trebui sa ma pregatesc pentru bac.

PS: iti urez bafta, daca o sa pui suflet in munca pe care vrei s-o depui si o sa iti faci reclama pe retelele sociale si lumea o sa te sustina prin share-uri pe Facebook si promovari pe alte site-uri/forumuri o sa-ti iasa ceva frumos din care o sa poti scoate si un bani din ad-uri (reclame) si link-uri de afiliere si o sa poti face si un site pentru frumos, de exemplu iti cumperi un domeniu ISOtech.net care sa fie site-ul principal, si mi se pare ca depinde de la cine iei domeniul iti poti face si niste subdomenii cum ar fi forum.ISotech.net si blog.ISOtech.ro

Si deja cred ca te-am plictisit. dar sper ca vorbele mele te-au intarit si te-au facut mai increzator ca o sa-ti iasa ceva bun din asta, o sa descoperi oameni noi si deosebiti de la care vei avea ce invata. dar toate astea cu rabare happy SALUT!

| ISOtech explică (pentru introduaicinumele):

Stai linistit nu m-ai plictisit absolut deloc.Mersi chiar e un sfat bun si iti urez si tie multa bafta cu ceea ce faci.Ma gandeam poate chiar am putea face schimb de traffic bine-inteles asta numai daca vrei.

3 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Forumul il poti creea gratuit pe un site gen: http://www.forumgratuit.ro/ro/creare-forum/
, iar cu contul de facebook, sa te promovezi.

| Brotacelul a răspuns:

Eu recomand ucoz.ro... Cei drept, eu imi fac blog-ul la ei, dar sunt destul de multumita de ceea ce oferta - poti sa-ti faci si site si forum. Sper sa-ti fie de ajutor si tie.
Parerea mea e ca orice ai face, atata timp cat e din pasiune, sigur va merge. Daca faci doar de dragu de-a face, mai bine abtine-te happy