| ADY_5784 a întrebat:

Deci, azi am fost la dentist sa imi puna plomba, dar mi-a pus doar un ghips ca sa omoare nervu sau ceva de genu, si sa vin peste 2 saptamani cel mai probabil sa imi puna plomba, si intrebarea mea este sa ma spal pe dinti in timpu asta?

5 răspunsuri:
| anotherchild a răspuns:

Da. Incearca sa te speli pe dinti dar in zona in care nu ai acel GIPS -. Daca ai zone unde simti ca esti putin amortita incearca sa nu mananci in acele zone.

| Anonimous_4345 a răspuns:

Da eu cred ca poti, desi nu is sigur. un amic o avut o problema asemanatoare si s-o putut spala pe dinti

| yellowalien a răspuns:

Da, bineinteles ca poti, e rau daca NU te speli. Ai totusi grija sa folosesti o periuta cu perii fini si sa nu insisti prea tare cu periajul in zona plombei provizorii, pentru ca daca o fortezi e posibil sa cada.

| MisleadMagic a răspuns:

Normala ca te speli pe dinti...este pus drept o plomba provizorie pana cand iti moare sau se vindeca nervul.

| Roxy111 a răspuns:

Buna...sigur ca te poti spala pe dinti pentru ca pana la urma pansamentul acela va cadea chiar daca nu te speli...winking