| YuukiCrossYuuki a întrebat:

Dintre japoneza coreeana si chineza, care va place mai mult? De ce?
Mie imi place japoneza si coreeana. Mi se par limbi frumoase.Si semnele alea pe care le fac coreenii si japoneii sunt frumoase.Si imi place sa ascult cum vorbesc. M-am uitat la seriale coreene si la animeuri sau filme japoneze si imi place mult sa ii ascult.Si sa vad si actiunea, bineinteles.laughing Deci? Care va place? big grin

13 răspunsuri:
| xCatastrophe a răspuns:

Japoneza e foarte interesanta insa chineza si coreana sunt mult mai grele dar sunt la fel de incitantesmug. Fiecare limba are acel lucru care o face speciala.

| ICanSeeAll a răspuns:

Cred ca amadoua sunt speciale. Mi-ar place sa stiu una dintre ele, nu conteaza care. Daca iti place sa te uiti la filme japoneze cred ca ai putea sa inveti limba aceasta.

| Ecea a răspuns:

Chineza
Este cea mai vorbita limba, are cei mai multi vorbitori.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Şi mie tot japoneza şi coreeana îmi plac.Coreeana îmi place pentru că am văzut 2 seriale coreene acum un an sau doi, iar japoneza îmi place din cauza unui desen animat japonez pe care l`am văzut când aveam 6 ani [Şi îl revăd şi acum] şi pentru că practic Ju-jitsu, artă marţială care provine din Japonia, aşa că ştiu şi câteva cuvinte.
Sayonara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dp mine mai bine ai incerca sa inveti alfabetul hangul( alfabetul coreenilor)
este mai usor decat japoneza iar chineza este foarte grea

| 拉维尼亚 a răspuns:

Japoneza este fffff frumoasa, o cunosc foarte bine din animeuri, imi pace mult accentul si faptul ca vorbesc repede. Acele kanji sunt foarte complicate dar mi-ar placea sa scriu asa. Muzica japoneza imi place cel mai mult, mai mult decat cea in engleza, in special cea din animeuri. Coreeana este foarte draguta si grea, o stiu mult din filme, filmul meu preferat este unul coreean. Chineza in schimb nu imi place. Am vazut filme chimezasti, am auzit muzica chinezeasca dar nu mi se pare frumoasa deloc. In concluzie limba mea preferata este japoneza (si romana), si coreeana imi place putin, iar chineza deloc

| cosmina92 a răspuns:

Japoneza love struck

| stefy_6374 a răspuns:

Imi place japoneza mai mult dar si coreana love struck
Mai ales la japoneza cand se saluta e misto sa zici ``eu``!
Sau cand te desparti ``sayounara``!

| keytleen a răspuns:

Coreeana si japozeza sunt cele mai tari limbii, imi place accentul.

| tarabutaiulia20212223 a răspuns:

Mie imi place coreeana pentru ca eu iubesc coreea si eeste si mai usoara si au niste accente si asa de fain se stramba din fete.
P.S. pentru fani serialelor coreene daca ati vazut serialul boys over flowers v-a placut partea aia din primele ep cand jan di i-a dat un picior in fata la jun pyo?

| deeapp a răspuns (pentru tarabutaiulia20212223):

Eu l-am vazut. ii cel mai tare serial, eu cu el am inceput sa ma uit la filme coreene, si da mi-a placut faza ai si mi-a placut si ce fata a facut jun pyo laughing))). Mie cel mai mult imi place coreeana imi place foarte mult muzica lor, chineza imi place accentul dar nu imi plac vocile fetelor din china, au vocea prrea mataita. Si japoneza imi place mi se pare ca seamana cu spaniola laughing nu stiu de ce...accentul parca.

| Mariamarii a răspuns:

Cum eu sunt mare fana a Coreei, imi place coreeana, pe care, dealtfel, o si invat. Este intr-adevar o limba putin dificila, dar foarte placuta. Pe locul doi cred ca ar fi chineza in topul meu, imi place foarte mult sistemul de scriere si pronuntia este de asemenea foarte draguta...big grin

| denisucca a răspuns:

Coreeana