| danina a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand cumperi un telefon nou prima incarcare trebuie sa fie mai speciala ( adica trebuie sa il descarci total apoi sa il stingi si sa il lasi nu stiu cate ore la incarcat )?

Răspuns Câştigător
| Heartless562 a răspuns:

Pentru smartphone-uri, sau alte telefoane cu baterie Li-on (Lithium ion) nu este necesar, doar la telefoanele foarte vechi (alb-negru, monofonice)

4 răspunsuri:
| danina explică:

E smartphone ---- mai exact Motorola motoluxebig grin

| Quanah a răspuns:

Da, este adevarat. Dar nu trebuie sa-l descarci tu. Lasa-l sa se descarce singur. Si il lasi 12 ore la incarcat dupa aceea

| robiolic a răspuns:

Depinde de telefon, daca e telefon mai vechi asa se face dar cu smartphone-uri nu se face asa, se pot strica.

| Mozololo a răspuns:

Da este cam adevarat. Dupa ce iti cumperi telefonul respectiv, il poti folosi la apeluri, jocuri, mesaje si alte chestii pana cand bateria iti v-a arata o singura linie rosie sau iti va indica ca mai are foarte putin curent. Il pui la incarcat si il lasi acolo 12 ore(fara sa-l folosesti). Dupa aceea il poti scoate si il poti folosi iar ca la inceput. Depinde de bateria telefonului cat timp o sa te tina. Dupa asta il poti incarca normal(adica il lasi 2-3 ore la incarcat).